Ўзбекистонда 2024 йилда жами 6898 нафар шахс томонидан 5716 та коррупцияга оид жиноят содир этилган. Бу ҳақда Коррупция қарши курашиш агентлиги Ахборот хизмати раҳбари Шерзод Сапаров маълум қилди.
Унинг қайд этишича, 2023 йилга нисбатан коррупцияга оид жиноятлар «Ҳудудгазтаъминот» АЖ, Сув хўжалиги, маҳаллий ҳокимликлар ҳамда банк соҳасида камайган. Бироқ олий таълим, транспорт ҳамда қишлоқ хўжалигида ошган.
Мактабгача ва мактаб таълими, соғлиқни сақлаш, камбағалликни қисқартириш ва бандлик соҳаларида коррупцияга оид жиноятлар салмоғи юқорилигича сақланиб қолмоқда.
Камбағалликни қисқартириш ва бандлик вазирлиги тизимида 2024 йилда 309 та коррупцияга оид жиноятлар ҳоким ёрдамчилари фаолияти билан боғлиқ ҳолда содир этилган.
Ҳудудлар кесимида коррупцияга оид жиноятлар Тошкент вилоятида,Тошкент шаҳрида ва Самарқанд вилоятида энг кўп содир этилган ва аксинча, Бухоро ҳамда Хоразм вилоятларида коррупциявий жиноятлар кам содир этилган.
Агентликка 2024 йил давомида жами 4176 та мурожаат келиб тушган бўлиб, уларни кўриб чиқиш натижалари бўйича тегишли вазирлик ва идораларга, вилоят махаллий ҳокимликларга 55 та сўровнома юборилган, қонунбузилиши ҳолатларини бартараф этиш юзасидан 41 та тақдимнома киритилган, 7 нафар шахс интизомий жавобгарликка тортилган, шундан 1 нафари билан меҳнат шартномаси бекор қилинган, 19 та қабул қилинган қарорлар бекор қилинган, 6 та жиноят иши, 10 та маъмурий иш қўзғатилган ва мавжуд хато-камчиликларни бартараф этиш чоралари кўрилган.
Бундан ташқари, агентлик томонидан 327 та норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари коррупцияга қарши экспертизадан ўтказилиб, натижаларига кўра 327 та лойиҳанинг 71 фоизида ёки 233 тасида 676 та коррупцияни келтириб чиқарувчи омиллар аниқланган ва уларни бартараф этиш чоралари кўрилган.

По итогам 2024 года в Узбекистане зарегистрировано 5716 коррупционных преступлений, совершенных 6898 лицами. Об этом сообщил руководитель пресс-службы Агентства по противодействию коррупции Шерзод Сапаров.
По его словам, по сравнению с 2023 годом количество коррупционных преступлений снизилось в компании «Худудгазтаъминот», сфере водного хозяйства, местных хокимиятах и банках. Однако в высшем образовании, транспорте и сельском хозяйстве уровень коррупции вырос.
Сферы дошкольного и школьного образования, здравоохранения, сокращения бедности и занятости остаются лидерами по количеству коррупционных преступлений.
В системе Министерства занятости и сокращения бедности было зарегистрировано 309 коррупционных преступлений, связанных с деятельностью помощников хокимов в махаллях. С 2022 года к работе приступили 9309 помощников хокимов, задачами которых являются сокращение бедности и развитие предпринимательства.
Наибольшее количество подобных нарушений выявлено в Ташкентской области, Ташкенте и Самаркандской области. Наименьшее — в Бухарской и Хорезмской областях.
В 234 случаях государственные закупки на сумму 263,9 млрд сумов были отменены.
Оценены уровни коррупционных рисков в функциях государственных органов, и сформирован электронный реестр отношений, склонных к коррупции.
В отношении пяти должностных лиц, нарушивших требования законодательства об открытости, были применены меры административной ответственности, заявил представитель ведомства.
В 2024 году в Антикор поступило 4176 обращений. По их итогам ведомство направило 55 запросов в государственные структуры. В результате были внесены 41 представление об устранении нарушений, 7 человек привлечены к дисциплинарной ответственности, с одним из них трудовой договор был расторгнут.
Кроме того, отменено 19 ранее принятых решений, возбуждено 6 уголовных и 10 административных дел, а также устранены выявленные ошибки и недостатки
Агентство также провело антикоррупционную экспертизу 327 проектов нормативно-правовых актов. В 71% случаев (233 проектах) выявлено 676 факторов, способствующих коррупции, и приняты меры по их устранению.
Ранее исследование ПРООН и других организаций показало, что большинство жителей Узбекистана готовы сообщать о коррупции, но опасаются негативных последствий для себя. Получение и дача взяток осуждаются большинством, однако небольшие подарки за качественное обслуживание воспринимаются в обществе как норма.