Президент Шавкат Мирзиёев «Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги» халқаро саммитининг очилиш маросимида ҳамда барқарор ривожланиш соҳасида Шайх Зоид номидаги мукофотни топшириш маросимида иштирок этди, дея хабар бермоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Тадбирда амирликлар президенти Шайх Муҳаммад Ол Наҳаён, Озарбайжон президенти Илҳом Алиев, Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев, Малайзия бош вазири Анвар Иброҳим, Нигерия президенти Бола Тинубу, Руанда президенти Пол Кагаме, Сейшел ороллари президенти Уовел Рамкалаван, Уганда президенти Ёвери Мусевени ҳамда бошқа хорижий давлат ва ҳукуматлар раҳбарлари ҳам қатнашди.
Абу-Даби барқарор ривожланиш ҳафталиги — бу 2008 йилда БАА ҳукумати ва Masdar компанияси томонидан барқарор ривожланиш соҳасидаги глобал муаммоларни ҳал этиш учун ташкил этилган халқаро платформадир.
Форумнинг мақсади жаҳонда барқарор тараққиётни жадаллаштириш, иқтисодий, ижтимоий ва экологик ривожланишга кўмаклашиш, озиқ-овқат ва сув хавфсизлигини таъминлаш, энергия тежамкорлиги ва карбонсизлантиришни илгари суришдан иборат.
Бу галги саммит кун тартибига «яшил» иқтисодиёт соҳасида барқарор тараққиётни таъминлаш, инновациялар ва янги технологияларни жорий этиш, энергетика ва озиқ-овқат хавфсизлиги бўйича минтақавий ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари киритилган.
Форум доирасида амирликлар асосчиси — марҳум Шайх Зоид Ол Наҳаён номи билан аталувчи барқарор ривожланиш соҳасидаги ютуқлар учун мукофот билан тақдирлаш маросими ҳам ўтказилди. Бу галги мукофотнинг «Глобал ўрта мактаблар» номинациясида, аввалроқ хабар берилганидек, Тошкент шаҳридаги президент мактаби ғолиб деб топилди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев принял участие в церемониях открытия Международного саммита «Неделя устойчивого развития Абу-Даби» и награждения премией Шейха Заида в области устойчивого развития, сообщила пресс-служба главы государства.
В мероприятии также участвовали президенты Эмиратов Шейх Мухаммад Аль Нахайян, Азербайджана Ильхам Алиев, Казахстана Касым-Жомарт Токаев, Нигерии Бола Тинубу, Руанды Пол Кагаме, Сейшельских Островов Уовел Рамкалаван, Уганды Йовери Мусевени, премьер-министр Малайзии Анвар Ибрагим, а также главы государств и правительств других зарубежных стран.
Неделя устойчивого развития Абу-Даби — это глобальная платформа, созданная в 2008 году правительством ОАЭ и компанией Masdar для решения мировых проблем в области устойчивого развития.
Цель форума — содействие ускорению устойчивого развития в мире, экономическому, социальному и экологическому прогрессу, обеспечению продовольственной и водной безопасности, продвижению энергосбережения и декарбонизации, говорится в сообщении.
В повестку нынешнего саммита включены вопросы обеспечения устойчивого развития, продвижения инноваций и новых технологий в сфере «зелёной» экономики, укрепления регионального сотрудничества в области энергетической и продовольственной безопасности.
В рамках форума проводится церемония награждения за достижения в области устойчивого развития премией имени покойного отца-основателя Эмиратов Шейха Заида Аль Нахайяна.
Как сообщалось ранее, в этом году победителем в номинации «Глобальные средние школы» премии объявлена Президентская школа в Ташкенте. Учащиеся представили проект по сбору, фильтрации и переработке дождевой воды для использования при ежедневных нуждах. Награду вручил президент ОАЭ Шейх Мухаммад бин Заид Аль Нахайян. Президент Шавкат Мирзиёев поздравил лауреатов с победой.