«Газета.uz» журналисти ва режиссёр Сабина Бакаева 13−23 февраль кунлари Германия пойтахтида бўлиб ўтадиган 75-Берлин халқаро кинофестивалида ўзининг дебют ҳужжатли фильми «Ойдин» («Нагота»)ни тақдим этади. Қисқа метражли фильм Berlinale Forum Special бўлимида намойиш этилади.
Муаллифнинг сўзларига кўра, уни «Ойдин»нинг Берлинда бўлиб ўтадиган жаҳон премьерасида кутишмоқда, аммо шахсий иштирок виза олинишига боғлиқ.
«Виза олиш учун вақтим жуда кам. Фестиваль февраль ойининг ўрталарида бошланишига қарамай, 27 январдан 12 февралгача хорижда бўламан. Умид қиламанки, Берлинга ҳам борамиз», — дейди Сабина Бакаева.
«Ойдин» — Ўзбекистонда суратга олиниб, Берлинале дастурига киритилган учинчи фильм. 2014 йилги фестивалда Саодат Исмоилованинг «40 кунлик сукунат» фильми премьераси бўлиб ўтган бўлса, 2000 йилда Берлинда Юсуф Розиқовнинг «Нотиқ» фильми намойиш этилган.
Фильмдан кадр.
Сабина Бакаева фильмининг сюжети она ва қизнинг вақт контекстида аёл шахсиятининг шаклланиши ва ўзига бўлган муносабати, шунингдек, ақидалар, анъаналар ва шахсий тажрибанинг унга таъсири ҳақидаги самимий суҳбатига асосланади. «Ойдин» фильмининг қаҳрамонлари режиссёрнинг ўзи ва унинг 66 ёшли онаси бўлиб, онаси сон-саноқсиз тақиқлар занжирини синдиришга ва ўз ҳаётини шахсий қарашларига мувофиқ қуришга эришган.
«Мен онамнинг руҳияти ҳақида фильм суратга олмоқчи эдим, аммо фильмдаги мавзулар менга ҳам, ҳозирги Ўзбекистондаги кўплаб аёлларга ҳам тегишли эканини тушундим. Фильмга киритилган жуда шахсий суҳбатларга қарамай, суратга олишга ва Тошкентда ёпиқ намойиш ўтказишга рози бўлгани учун онамдан ниҳоятда миннатдорман», — дейди Сабина Бакаева.
«Ойдин» — Сабина Бакаеванинг режиссёрликдаги дебюти. 2023 йилда у Франциянинг Ateliers Varan кино мактаби ва Ўзбекистон ва Марказий Осиё киноижодкорлари учун мустақил таълим маркази бўлган Tashkent Film School қўшма маҳорат мактабида иштирок этган. Берлинале дастурига танланган картина таълим жараёнида суратга олинган. Журналист, шунингдек, сценарий муаллифи ва оператор сифатида ҳам ишлаган.
«Берлиналега киритилишимни омадимнинг чопиши деб биламан, чунки илгари қўлимга ҳеч қачон камера олмаганман. Фильм суратга олиш режиссёрнинг истеъдоди ва маҳорати учун фақат у томошабинлар учун ишлаётгандагина синов бўлади. Мен эса ўзим учунгина суратга олдим. Ўз терапиям учун, чунки акс ҳолда онам билан ўзи ҳақида гаплаша олмасдим», — дейди Сабина Бакаева.
Ҳужжатли фильмнинг жаҳон премьерасидан сўнг «Ойдин» 75-Берлин кинофестивалида Тошкентда ёпиқ намойиш этилади.

Журналист «Газеты.uz» и режиссёр Сабина Бакаева представит свой дебютный документальный фильм «Нагота» на 75-м Берлинском международном кинофестивале, который пройдёт с 13 по 23 февраля в столице Германии. Короткометражную ленту покажут в секции Berlinale Forum Special.
По словам автора фильма, её ждут на мировой премьере «Наготы» в Берлине, однако личное участие зависит от получения визы.
«На получение визы у меня очень мало времени. Несмотря на то, что фестиваль начнётся в середине февраля, с 27 января по 12 февраля я буду за границей. Надеюсь, что удастся поехать и в Берлин», — говорит Сабина Бакаева.
Кадр из фильма.Кадр из фильма.
«Нагота» — третья картина, снятая в Узбекистане, которая попала в программу Берлинале. На фестивале 2014 года состоялась премьера фильма Саодат Исмаиловой «40 дней тишины», а в 2000 году в Берлине показали «Оратора» Юсуфа Разыкова.
Сюжет фильма Сабины Бакаевой строится на откровенном разговоре матери и дочери о становлении личности женщины в контексте времени и отношении к себе, на которое влияют догмы, традиции, личный опыт. Героинями «Наготы» стала сама режиссёр и её 66-летняя мама, у которой получилось сорвать оковы бесчисленных запретов и построить свою жизнь в соответствии с собственными представлениями о ней.
«Я намеревалась снять фильм о духовном пути своей мамы, но в процессе поняла, что затронутые в фильме темы касаются и меня, и многих женщин в современном Узбекистане. Я очень благодарна маме за то, что она согласилась на съёмку и закрытый показ в Ташкенте, несмотря на очень личные разговоры, вошедшие в картину», — говорит Сабина Бакаева.
«Нагота» — режиссёрский дебют Сабины Бакаевой. В 2023 году она приняла участие в совместной мастерской французской киношколы Ateliers Varan и Tashkent Film School, независимого образовательного хаба для кинематографистов из Узбекистана и Центральной Азии. Картина, отобранная в программу Берлинале, была снята во время учёбы. Журналист также выступила в качестве сценариста и оператора.
«Считаю, что мне очень повезло попасть на Берлинале, поскольку ранее я никогда не держала в руках камеру. Съёмка фильма является вызовом для таланта и навыков режиссёра только тогда, когда он снимает для зрителя. Я же снимала в стол. Снимала для собственной терапии, потому что иначе не смогла бы поговорить с мамой о себе», — говорит Сабина Бакаева.
После мировой премьеры документальной ленты на 75-м Берлинском кинофестивале «Наготу» представят на закрытом показе в Ташкенте.