9 январь куни Ўзбекистон Соғлиқни сақлаш вазирлигида Япония ҳукуматининг «Инсон хавфсизлигини таъминлаш бўйича кичик миқёсли ижтимоий лойиҳаларга беғараз ёрдам» дастури доирасида грант шартномаларини имзолаш маросими бўлиб ўтди, дея хабар берди «Газета.uz»га мамлакат элчихонаси матбуот хизмати.
Маросимда соғлиқни сақлаш вазири Асилбек Худаяров, Япония элчиси Хатори Такаши ҳамда Тошкент шаҳри ва Бухоро вилоятидаги тиббиёт муассасалари вакиллари иштирок этди.
Тадбирда умумий қиймати 215 минг долларга тенг учта лойиҳа имзоланди:
• Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Бухоро филиали учун гинекологик эндоскопик ва артроскопик тўплам харид қилиш (грант миқдори 111,720 доллар)
• Республика перинатал марказига эндоскопик жиҳозлар тўплами ва жарроҳлик аспираторини харид қилиш (75,840 доллар)
• Болалар онкологияси, гематологияси, иммунологияси илмий-амалий тиббиёт марказига ЛОР жиҳозлар тўплами харид қилиш (27,876 доллар)
Эслатиб ўтамиз, Япония Ўзбекистонда 1995 йилдан буён «Инсон хавфсизлигини таъминлаш бўйича кичик миқёсли ижтимоий лойиҳаларга беғараз ёрдам» грант дастури доирасида соғлиқни сақлаш, таълим ва қишлоқ хўжалиги соҳаларида лойиҳалар амалга оширади. Янги имзоланган лойиҳалар билан умумий 425 дан зиёд лойиҳа бўлиб, уларнинг умумий миқдори 28,56 млн доллардан ошади.

В Министерстве здравоохранения Узбекистана 9 января состоялась церемония подписания грант-контрактов в рамках программы правительства Японии «Безвозмездная помощь социальным проектам малого масштаба по обеспечению человеческой безопасности», сообщили «Газете.uz» в пресс-службе посольства страны.
В церемонии приняли участие министр здравоохранения Асилбек Худаяров, посол Японии Хатори Такаши и представители медицинских учреждений Ташкента и Бухарской области.
Были подписаны три проекта на общую сумму около 215 тысяч долларов:
• проект по закупке гинекологического, эндоскопического и артроскопического оборудования для Бухарского филиала Республиканского центра экстренной медицинской помощи. Сумма гранта: 111,7 тысячи долларов.
• проект по закупке комплекта эндоскопического оборудования и хирургического аспиратора для Республиканского перинатального центра. Сумма гранта: 75,8 тысячи долларов.
• проект по закупке комплекта оборудования для лечения заболеваний уха, горла и носа для Научно-практического медицинского центра детской онкологии, гематологии и иммунологии. Сумма гранта: 27,8 тысячи долларов.
Напомним, Япония в рамках программы «Безвозмездная помощь социальным проектам малого масштаба по обеспечению человеческой безопасности» с 1995 года реализует в Узбекистане проекты в области здравоохранения, образования и сельского хозяйства. С учётом новых подписанных проектов количество проектов составляет более 425, общая сумма грантов превышает 28,56 млн долларов.