Жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри Чилонзор тумани судида 7 январь куни У.Қахаров раислигида ўтказилган йиғилишда пойтахтдаги барни реклама қилишда иштирок этган 22 ёшли Ш Юнусовга нисбатан маъмурий иш кўриб чиқилди. «Газета.uz» суд қарорини ўрганди.
Хабар берилганидек, 25 декабрь куни Escada lounge bar ўз Instagram аккаунтида Янги йил шоуларини реклама қилувчи видео эълон қилди. Видеодаги йигит орқаси билан турган етти нафар қизнинг кети ва оёқларига уриб, ҳар бир зарбада санани айтади: «25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 декабрь — ҳар куни».
«Катта янги йил шоуси», «кириш бепул», «келиб, бемалол дам олишингиз мумкин», — дейди йигит қизларга ишора қилиб. Кадр ортидан овоз: «Нега қизларни қарсиллатдинг (урдинг)?» деб сўрайди. «Сен қилмаганингдан кейин мен қиламан-да!» — деб жавоб беради йигит.
Видеога «Газетa.uz»нинг эътиборини қаратган тошкентлик Евгения М. Чилонзор тумани ИИБга «Хотин-қизларни тазйиқ ва зўравонликдан ҳимоя қилиш тўғрисида»ги ҳамда «Хотин-қизлар ва эркаклар учун тенг ҳуқуқ ҳамда имкониятлар кафолатлари тўғрисида»ги қонунлар бузилгани юзасидан рекламани текширишни сўраб, ариза ёзганини маълум қилди.
У аризада Ўзбекистон БМТнинг Хотин-қизларни камситишининг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида конвенциясига аъзо сифатида бундай чиқишларни қоралашини ва барча мақбул воситалар билан хотин-қизларни камситишга барҳам бериш сиёсатини амалга ошириш мажбуриятини олганини эслатади.
Аёлнинг сўзларига кўра, бар рекламаси «аёлларга нисбатан ҳурматсизлик акс этган истеъмолчилик муносабатини тарғиб қилади».
«Аёл шаъни ва қадр-қимматини камситувчи видеолавҳаларни суратга олиш ва тарқатишга йўл қўйиб бўлмайди, деб ҳисоблайман. Жамиятимизда аёллар аллақачон иккинчи даражали одам ҳисобланади. Барнинг материал том маънода аёлларнинг жинсий эксплуатациясини тарғиб қилади. Уларда тирик қизлар буюм — гўшт бўлаклари ёки ўйинчоқлар сифатида кўрсатилган», — деди Евгения.
Суд мажлисида Ш. Юнусов ўз айбига иқрор бўлиб, ўша куни номаълум қизларга нисбатан кўрсатилган ҳаракатларни содир этганини тасдиқлаб, «клуб маъмуриятидан ҳеч қандай моддий фойда олмаганини» қўшимча қилди. У ўз қилмиши қандай оқибатларга олиб келишини тушунганини айтди ва судни бундай ҳолат бошқа такрорланмаслигига ишонтирди.
Суд Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 183-моддаси (Майда безорилик) бўйича 5 сутка маъмурий қамоқ жазоси тайинлади, шу билан бирга, уни махсус ҳибсхонада сақлаш харажатларидан озод қилди.
Қарорда қайд этилишича, ҳуқуқбузар ўз хатти-ҳаракати билан жамиятда ўрнатилган хулқ-атвор қоидаларига атайлаб менсимаслик кайфиятини кўрсатган.
Суд қарорида бар маъмуриятига нисбатан ҳеч қандай жазо назарда тутилмаган. Унда йигит ушбу барда ишлаши ёки йўқлигига ҳам аниқлик киритилмаган.

Чиланзарский районный суд по уголовным делам Ташкента под председательством У. Кахарова на заседании 7 января рассмотрел административное дело в отношении 22-летнего Ш. Юнусова, который участвовал в рекламе столичного бара. «Газета.uz» изучила судебное решение.
Как мы сообщали, Escada lounge bar 25 декабря опубликовал в своём Instagram-аккаунте видео с рекламой новогодних шоу. Парень на видео ударяет семь девушек, стоящих спиной, по ягодицам и ногам, произнося при каждом ударе дату: «25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 декабря — каждый день».
«Большое новогоднее шоу», «вход бесплатный», «можете прийти и свободно отдохнуть», говорит парень, делая жест в сторону девушек. Голос за кадром спрашивает, «Почему ты шлёпаешь девушек?» «Так ты же этого не делаешь!» — отвечает парень.
Жительница Ташкента Евгения М., обратившая внимание «Газеты.uz» на ролик, сообщила, что написала заявление в ОВД Чиланзарского района с просьбой проверить рекламу на предмет нарушения законов «О защите женщин от притеснений и насилия» и «О гарантиях равных прав и возможностей женщин и мужчин».
В заявлении она напоминает, что Узбекистан как член Конвенции ООН о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин осуждает такие проявления и обязуется проводить политику ликвидации дискриминации в отношении женщин всеми подходящими средствами.
По её мнению, реклама бара «пропагандирует неуважительное, потребительское отношение к женщинам».
«Я считаю, что снимать и распространять видео, унижающие честь и достоинство женщин, недопустимо. У нас в обществе и так женщины считаются людьми второго сорта. Материалы бара буквально продвигают сексуальную эксплуатацию женщин. Живые девушки в них показаны как объекты — куски мяса или игрушки», — сказала Евгения.
На судебном заседании Ш. Юнусов признал свою вину, подтвердил, что в тот день совершил указанные действия в отношении незнакомых девушек, добавив, что «не получил никакой материальной выгоды от администрации клуба». Он сказал, что осознал последствия своего поступка и заверил суд в том, что подобное больше не повторится.
Суд по статье 183 Кодекса об административной ответственности (мелкое хулиганство) назначил ему 5 суток административного ареста, при этом он освободил его от расходов за содержание в спецприёмнике.
В решении отмечается, что правонарушитель своими действиями умышленно продемонстрировал пренебрежение установленными в обществе правилами поведения.
О каком-либо наказании администрации бара в решении суда не говорится. Из него также непонятно, работает ли молодой человек в этом баре.