Охирги маълумотларга кўра, ҳалокатда атиги 2 киши омон қолган.
Корея Республикасининг жануби-ғарбий қисмида жойлашган Жанубий Чолла провинциясидаги Муан (Сеулдан 288 км узоқликда) аэропортида Jeju Air йўловчи самолёти учиш-қўниш йўлагидан чиқиб кетиб, тўсиққа урилди, деб хабар бермоқда Yonhap агентлиги.
Ҳодиса эрталаб соат 9:07 да (Тошкент вақти билан 5:07) содир бўлган. Видео кадрларида кўринишича, шассиси чиқарилмаган самолёт учиш-қўниш йўлагидан чиқиб, тўсиққа урилган ва шундан сўнг ёниб кетган.
Boeing 737−8AS самолёти 175 йўловчи ва 6 экипаж аъзоси бўлган 7C2216 рейси билан Бангкокдан қайтаётган бўлган. Сўнгги маълумотларга кўра, ҳодиса оқибатида бортда бўлганларнинг камида 96 нафари ҳалок бўлган.
Yonhap маълумотларига кўра, икки киши: йўловчи ва стюардессани қутқаришга муваффақ бўлинган. 120 киши ҳалок бўлгани расман тасдиқланган, аммо ўт ўчириш хизмати вакиллари қутқариб қолишга муваффақ бўлмаган 179 кишининг барчаси ҳалок бўлган деб ҳисоблайди.
Манба: Flightradar24
Йўловчиларнинг деярли барчаси Корея Республикаси, икки нафари Таиланд фуқаролари эди.
Фавқулодда вазият жойида қутқарув операцияси олиб борилмоқда. Ҳалокатнинг аниқ сабабини аниқлаш учун тергов бошланди.

По последним данным, в катастрофе выжили только 2 человека.
Пассажирский самолёт компании Jeju Air выкатился за пределы взлётно-посадочной полосы и врезался в ограждение в аэропорту Муан (288 км от Сеула) в провинции Южная Чолла на юго-западне Республики Корея, передаёт агентство Рёнхап.
Инцидент произошёл в 9:07 утра (5:07 по ташкентскому времени). На кадрах видео видно, что самолёт с невыпущенным шасси катится по ВПП и ударяется в забор, после чего загорается.
Самолёт Boeing 737−8AS (рег. HL8088)рейса 7C2216 со 175 пассажирами и 6 членами экипажа возвращался из Бангкока. По последним данным, в результате катастрофы могли погибнуть все, кто был на борту. Спасено только 2 человека, обнаружено 85 тел погибших.
Источник: FlightRadar24.Источник: FlightRadar24.
Почти все пассажиры были гражданами Республики Корея, двое — Таиланда.
На месте ЧП ведётся спасательная операция. Власти начали расследование, чтобы определить точную причину крушения.
Самолёт HL8088 в мае 2023 года. Фото: Данияр Атаджанов / JetPhotos.Самолёт HL8088 в мае 2023 года. Фото: Данияр Атаджанов / JetPhotos.