Instagram`да таниқли боксчи Шаҳрам Ғиёсовнинг Buka Gym спорт залида оғзи бекитилган айиқ билан жанг қилаётгани акс этган видео тарқалди.
Мусиқа билан эълон қилинган роликда араб тилида «Меҳрибон ва раҳмдил Аллоҳ номи билан!» сўзлари билан овоз берилган бўлиб, спортчи жониворни бир неча бор чалқанчасига йиқитади. Бу пайтда айиқни бошқа бир киши жиловида ушлаб турган.
Ижтимоий тармоқларда жаҳон чемпиони ва Олимпиада кумуш медали совриндорининг ҳаракатлари қораланди. Фойдаланувчилар видеони жойлаштирган каналдаги пост остида «даҳшатли», «жирканч», «ҳайвонлар устидан кулиш» каби шарҳларни қолдиришган. Кейинчалик видео ўчирилди, аммо бошқа кўплаб каналлар уни нусхалашга улгурди.
Видеодан кадр.
«Mehr va Oqibat» ҳайвонларни ҳимоя қилиш жамияти видеони кўриб ҳайратга тушган фуқаролардан хабарлар олганини маълум қилди. Шу билан бирга, видеода бошқа спортчилар ҳам борлиги айтилади. Айиқнинг тирноғи йўқ, дея аниқлик киритишди жамоатчилик вакиллари.
Ташкилот Ички ишлар вазирлиги ҳамда Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлигига ариза тайёрлади.

В Instagram появилось видео, на котором известный боксёр Шахрам Гиясов борется в медведем в наморднике в спортзале Buka Gym.
В ролике, опубликованном с музыкой, на которую наложен голос со словами на арабском языке: «Во имя Аллаха, милостивого и милосердного!», спортсмен несколько раз валит животное на спину. При этом медведя кто-то держит на поводке.
В социальных сетях осудили действия чемпиона мира и серебряного призёра Олимпийских игр. «Ужасно», «отвратительно», «дно пробито», «издевательство над животным» — такие комментарии оставляли пользователи под постом в канале, который выложил видео. Позже видео удалили, однако его успели скопировать многие другие каналы.
Общество защиты животных «Mehr va Oqibat» сообщило, что получило сообщения от граждан, которые шокированы увиденным видео. При этом в сообщении говорится, что в видео фигурировали и другие спортсмены. Медведь же не имеет когтей, уточнили в обществе.
Организация подготовила заявление в Министерство внутренних дел и Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.