17 декабрь куни E-auksion платформасида бўлиб ўтган аукцонда Тошкент шаҳри кўчалари бўйлаб пулли автотураргоҳларни ташкил этиш ҳуқуқи учун такрорий савдолар ўтказилди, дея хабар бермоқда Spot.
Кимошди савдоси 20 дақиқадан кўпроқ вақт давом этди ва иккита таклифдан сўнг якунланди. Унда 62,93 миллиард сўм — бошланғич баҳодан (57,2 млрд сўм) 10 фоизга кўпроқ таклиф қилган Streetpark Systems компанияси ғолиб деб топилди.
25 ноябрь куни ўтказилган биринчи аукционда Balcomuz ғолиб чиққан эди. У автотураргоҳларни 3 йилга ижарага бериш учун 120,15 млрд сўм таклиф қилган, бироқ шартнома тасдиқланмаган. Эслатиб ўтамиз, ушбу аукцион 2 соат 10 дақиқа давом этган ва 22 та таклиф қилинганди.
Шу билан бирга, аввалги кимошди савдоси натижаларига кўра, Balcomuz билан келишувга эришиш имкони бўлмаган тақдирда автотураргоҳни ташкил қилиш ҳуқуқини қўлга киритадиган захира ғолиб аниқланмаган эди.
Шундай қилиб, такрорий савдолардан сўнг тўхташ жойларини ижарага олиш ҳуқуқи ярим «нархига тушди».
«Газета.uz» сўровига жавобан E-auksion'нинг аниқлик киритишича, аввалги ғолиб ижара шартномасини белгиланган муддатда имзоламаган. Шу муносабат билан ғалаба бекор қилинган. 572 миллион сўм миқдоридаги омонат куйиб кетган, Balcomuz компанияси 12 ойга аукционларда иштирок этишдан четлатилган.
Бундан ташқари, таъкидланишича, аввалги аукционда захира ғолиби аниқланган, аммо у ҳам шартнома имзоламаган. Шу сабабли иккинчи иштирокчининг исми-шарифини аниқлаб бўлмаган. Яъни аукционнинг иккала иштирокчиси ҳам шартнома тузишдан бош тортган.
Авваллари аукционнинг асосий ва захира ғолиблар дарҳол эълон қилинарди. Бироқ электрон онлайн-аукцион ва танловларни ташкил этиш ва ўтказиш тартибига ўзгартиришлар киритилгандан сўнг, захира ғолиб асосий ғолиб шартнома тузишдан бош тортгандан кейин эълон қилинади.
Янги ғолиб ҳақида
Юридик шахсларнинг ягона давлат реестри маълумотларига кўра, Streetpark Systems 2024 йилнинг 13 ноябрида рўйхатга олинган. Компания таъсисчиларидан бири — Кудратбек Дилшадович Якубов бўлиб (Leader Great Trade, Aziz Export 777, Prime Avto Consulting МЧЖларига ҳам эгалик қилади), у 75 фоиз улушга эга. Қолган 12,5 фоизи Венгриянинг iCell Mobilsoft Zrt ва Kasy Park компанияларига тегишли.
Kasy Park 2021 йилда 10 йил давомида Тошкент шаҳар ҳокимлиги билан давлат-хусусий шериклик доирасида пулли автотураргоҳ тизимини яратиш бўйича тендерда ғолиб чиққан компания. Бироқ Транспорт бошқармаси қонунчилик базаси йўқлиги сабабли автотураргоҳларни ташкил қилиш учун ҳудудни унга бермаган.
Kasy Park асосчилари 55 фоиз улушга эга Фазилов Миродил Нигматджан ўғли (Oazis Lux Investments, Benchmark Distribution, ADM Invest), 40 фоиз улушга эга Oldfolk қурилиш компанияси ва 5 фоиз улушга эга Гулнора Акрамовна Нигмановалардир.
Битта лот доирасида шаҳарнинг барча туманларида жами 262,8 минг квадрат метр майдонни ижарага бериш режалаштирилган. Шундан 6571,3 квадрат метри метро бекатларидан 200 метр радиусда жойлашган. Топографик харитага кўра, гап умумий узунлиги 111,6 километр бўлган 86 участка ҳақида кетмоқда:
- пойтахтнинг марказий қисмида (жумладан, Амир Темур хиёбони, Мовароуннаҳр, Истиқлол, Яҳё Ғуломов, Ўзбекистон овози, Истиқбол, Содиқ Азимов, Тарас Шевченко, Шаҳрисабз, Яккачинор, Шастри, Маҳатма Ганди, Ҳамид Олимжон, Чехов ва бошқа кўчалар);
- Учтепа ва Чилонзор туманларида (Кичик ҳалқа автомобиль йўли, Фарҳод, Лутфий, Чўпонота, Муқимий, Қатортол, Чилонзор, Арнасой, Есенин, Бешқайрағоч кўчалари);
- Сергели ва Янгиҳаёт туманларида (Янги Сергели, Турсунзода, Алавия, Шокирариқ, Ислом Сатторов, Қипчоқ, Қўрғонтепа, Биродарлик кўчалари);
- Олмазор ва Шайхонтоҳур туманларида (Лабзак, Себзор, Гулобод, Фaробий, Белтепа, Қорақамиш, Қорасарой, Шимолий Олмазор кўчалари);
- Бектемир туманида (Ҳусайн Бойқаро кўчаси);
- Миробод тумани (Янги Қўйлиқ кўчаси);
- Яшнобод туманида (Оҳангарон йўли кўчаси, Қуйи Талариқ, Сивец, Қурувчилар кўчалари).
Майдонларнинг асосий қисми Миробод (71,9 минг кв метр), Яккасарой (36,5 минг кв метр), Сергели (29,5 минг кв метр), Шайхонтоҳур (27,8 минг кв метр) ва Олмазор (26,7 минг кв метр) туманларига тўғри келади.
Йиллик ижара бошланғич нархи, юқорида таъкидланганидек, 57,21 млрд сўмни ташкил этади.
Тошкент шаҳри ҳокими қарори билан пулли тўхтаб туриш жойларини ташкил этиш тартиби ва транспорт воситаларининг пулли тўхтаб туриш жойларидан фойдаланганлик учун тўловлар миқдорлари тасдиқланганди. Тўловлар тариф зоналарига кўра бир соат учун 5 минг сўмдан 12 минг сўмгача этиб белгиланган.
Ҳужжатга кўра, лойиҳа биринчи босқичида — 2025 йил август ойи охирига қадар 13,2 мингта пулли автотураргоҳ жойи яратиш режалаштирилган, бу эса умумий 84 минг жойнинг 15 фоиздан кўпроғини ташкил этади.
«Газета.uz» бунга қадар ҳам Тошкентдаги тартибсиз автотураргоҳлар муаммолари ҳақида бир неча бор ёзган эди. Автомобиллар жамоат жойларини эгаллаб, пиёдалар йўлакларида пиёдалар йўлини тўсиб қўяди, жамоат транспорти ҳаракатига тўсқинлик қилади, автобус бекатларига кириш ва ажратилган йўлакларни тўсиб қўяди.
2021 йилда пулли автотураргоҳ ташкил қилиш бўйича тендерда ғолиб бўлган компания вакили билан интервью ҳам эълон қилинган.

На E-auksion 17 декабря состоялись повторные торги за право организации платных парковок вдоль улиц Ташкента. На это обратил внимание Spot.
Аукцион продлился чуть более 20 минут и закончился после двух ставок, хотя в торгах участвовали три претендента. Победителем стала компания Streetpark Systems, которая предложившая 62,93 млрд сумов — на 10% больше стартовой цены (57,2 млрд сумов).
Предыдущий аукцион, прошедший 25 ноября, выиграла компания Balcomuz. Она предложила 120,15 млрд сумов за аренду парковочных мест в течение 3 лет, однако сделка так и не была подтверждена. Отметим, что те торги длились 2 часа 10 минут и было сделано 22 ставки двумя участниками.
При этом по итогам предыдущего аукциона не был указан резервный победитель (следующий по ставке после победителя), который получил бы право на организацию парковок в случае, если не удалось бы достичь соглашения с Balcomuz.
Таким образом, после повторных торгов право на аренду площадей парковок «подешевело» в два раза.
На запрос «Газеты.uz» в E-auksion уточнили, что предыдущий победитель не подписал договор аренды в установленный срок. В связи с этим победа была аннулирована. Внесённый залог в размере 572 млн сумов сгорел, и компания Balcomuz была отстранена от участия в торгах на 12 месяцев.
Кроме того, как отмечается, в предыдущих торгах был определён резервный победитель, но он также не подписал договор. При этом название второго участника узнать не удалось. То есть оба участника аукциона отказались от заключения соглашения.
Раньше после аукциона сразу объявлялись главный и резервный победители. Однако, после поправок в порядок организации и проведения электронных онлайн-аукционов и конкурсов, резервный победитель объявляется после того, как основной отказывается от заключения договора.
О новом победителе
Согласно данным ЕГРПО, Streetpark Systems зарегистрирована 13 ноября этого года. Учредителями компании являются Кудратбек Дилшадович Якубов (также владеет долями в Leader Great Trade, Aziz Export 777, Prime Avto Consulting), которому принадлежит контрольная доля в 75%. Ещё по 12,5% владеют венгерская iCell Mobilsoft Zrt и Kasy Park.
Kasy Park была первой компанией, которая в 2021 году выиграла тендер на создание системы платных парковок в рамках государственно-частного партнёрства с хокимиятом Ташкента на 10 лет. Однако Управление транспорта так и не передало ей территории для организации парковочных мест из-за отсутствия правовой базы.
Учредителями Kasy Park указаны Миродил Нигматджан угли Фазилов (Oazis Lux Investments, Benchmark Distribution, ADM Invest), у которого 55%, а также строительная компания Oldfolk (40%) и Гульнора Акрамовна Нигманова (5%).
На запрос «Газеты.uz» в E-auksion уточнили, что предыдущий победитель не подписал договор аренды в установленный срок. В связи с этим победа была аннулирована. Внесённый залог в размере 572 млн сумов сгорел, и компания Balcomuz был отстранён от участия в торгах на 12 месяцев.
13 ноября «Газета.uz» писала, что в Ташкенте объявлен аукцион за право организации платных парковок.
В рамках одного лота планировалось передать в аренду площади на 262,8 тысячи кв. м во всех районах города, в том числе 6571,3 кв. м — в радиусе 200 м от станций метро. Согласно топографической карте, речь идёт о 86 участках общей протяжённостью 111,6 км:
• в центральной части столицы (включая сквер Амира Темура, улицы Мовароуннахр, Амира Темура, Истиклол, Яхъё Гулямова, Узбекистон овози, Истикбол, Садыка Азимова, Тараса Шевченко, Шахрисабз, Яккачинор, Шастри, Махатмы Ганди, Хамида Алимжана, Чехова, Лашкарбеги, Кары Ниязи, Матбуотчилар и др.);
• в Мирзо-Улугбекском районе (ул. Махтумкули);
• в Юнусабадском и Яккасарайском районах (3-й проезд улицы Ниёзбек, улицы Ниёзбек, Осиё, Усмана Насыра, Шота Руставели, Глинки, Братислава, Алайский базар);
• в Учтепинском и Чиланзарском районах (МКАД, улицы Фархадская, Лутфи, Чапаната, Мукими, Катартал, Чиланзар, Арнасай, Есенина);
• в Сергелийском и Янгихаётском районах (улицы Янги Сергели, Турсунзода, Шокирарык, Ислома Саттарова, Кипчак, Кургантепа, Биродарлик, Мехригиё, Куйлюк-5, Лутфкор, Мирзо Турсунзода, Абдуллы Кадыри);
• в Алмазарском и Шайхантахурском районах (улицы Лабзак, Себзар, Гулобод, Фараби, Белтепа, Каракамыш, Карасарай, Северный Алмазар, Янги Алмазар, Бешкайрагач, Шифокор, Зульфияхоним, Лайлитогон, часть улицы Бунёдкор между домами 4−8, Нурафшан, Соглом Авлод);
• в Бектемирском районе (ул. Хусейна Байкаро, круг Рохат);
• в Мирабадском районе (ул. Янги Куйлюк, Мирабад, Фидокор, Саид Барака, Моштабиб, Зарафшан, Бухара, Нуронийлар, Якуба Коласа, Авлиё-ота);
• в Яшнабадском районе (Ахангаранское шоссе, 1-й квартал массива Авиастроителей, улицы Куйи Таларык, Сивца, Курувчилар, Туйтепа, 6-й проезд Бирлашган, Паркент, Илтифот).
Срок аренды составляет 36 месяцев. В течение двух лет арендатор должен инвестировать минимум 5 млн долларов для оснащения парковочных мест и сдачи их в эксплуатацию, закупку и установку паркоматов и средств для организации движения, а также подключение к инженерным и коммуникационным сетям.
Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков подписал решение о создании платных парковок в середине октября. Целями обозначены улучшение транспортной инфраструктуры, снижение заторов, повышение привлекательности общественного транспорта и микромобильности (велосипеды, самокаты), а также создание удобств для водителей и пешеходов.
Согласно документу, на первом этапе проекта — до конца августа 2025 года планируется создать 13,2 тысячи платных парковочных мест, или более 15% от общего количества в 84 тысяч мест.
«Газета.uz» ранее неоднократно писала о проблемах хаотичной парковки в Ташкенте. Автомобили занимают общественные пространства, перекрывают путь пешеходам на тротуарах, мешают движению общественного транспорта, блокируя подъезды к остановкам и выделенные полосы.
Мы также публиковали интервью с представителем компании, выигравшей в 2021 году тендер на организацию платной парковки.