Россия «яқин кунларда» Украинага зарба бериш учун «Орешник» ўрта масофали баллистик ракетасидан яна фойдаланиши мумкин, дея хабар берди AP ва Reuters АҚШ расмийларига таяниб.
Пентагон матбуот котиби Сабрина Сингҳнинг сўзларига кўра, АҚШнинг огоҳлантириши Америка разведкасининг баҳолашларига асосланган. Бошқа тафсилотлар, жумладан, Россия айнан қаерга зарба бериши мумкинлиги маълум қилинмади.
Сингҳнинг қўшимча қилишича, АҚШда «Орешник»дан фойдаланиш жанг майдонидаги бурилиш нуқтаси эмас, балки қўрқитишга уриниш сифатида қаралади.
AP суҳбатдошларининг таъкидлашича, Россияда бор-йўғи бир нечта «Орешник» ракеталари бор ва улар Украинага мунтазам учирилган бошқа ракеталарга қараганда камроқ жанговар каллакни ўзида ташийди.
Вашингтон «Орешник» урушнинг боришини ўзгартиришига ишонмайди, дея қўшимча қилди Reuters манбаси. «Бу Россиянинг Украинани террорлаштиришга қаратилган яна бир уринишидир, у муваффақиятсизликка учрайди», — деди у.
11 декабрь куни Россия Мудофаа вазирлиги Украина армияси Ростов вилоятининг Таганрог шаҳридаги ҳарбий аэродромга олтита ATACMS ракетаси билан зарба берганини маълум қилди. Вазирликнинг таъкидлашича, иккита ракета ҳаво мудофааси тизими томонидан уриб туширилган, қолганлари радиоэлектрон кураш воситалари томонидан бартараф этилган.
«Ғарбнинг узоққа отиш қуроли билан амалга оширилган ҳужум жавобсиз қолмайди, тегишли чоралар кўрилади», — дейилади Россия Мудофаа вазирлиги хабарида.
Украина томони Таганрогга ракета ҳужуми ҳақидаги хабарга изоҳ бермади.
- Россия қўшинлари 21 ноябрь куни эрталаб Днепрга «Орешник»ни зарба берди. Украина ҳаво кучлари дастлаб Россия Қитъалараро баллистик ракета (ҚБР)ни қўллаганини маълум қилди.
- Кейинроқ Россия президенти Владимир Путин жанговар шароитда Россиянинг энг янги «Орешник» қуроли синовдан ўтказилганини ва ракета «Южмаш» ҳарбий-саноат корхонасига зарба берганини айтди. Путиннинг сўзларига кўра, зарба Украинага Россия ҳудудида узоқ масофали Ғарб қуролларини қўллаш учун берилган рухсатга жавоб бўлган.
- Украина ҳукуматидаги манбаларнинг Reuters агентлигига маълум қилишича, «Орешник» ўрта масофали баллистик ракетасида портловчи моддалар бўлмаган ва «сезиларсиз» зарар етказган.

Россия может снова применить баллистическую ракету средней дальности «Орешник» для удара по Украине в «ближайшие дни», сообщают AP и Reuters со ссылкой на американских чиновников.
По словам пресс-секретаря Пентагона Сабрины Сингх, предупреждение США основано на оценке американской разведки. Другие подробности, включая то, куда именно Россия может нанести удар, она не предоставила.
Сингх добавила, что применение «Орешника» в США рассматривают скорее, как попытку запугивания, чем как переломный момент на поле боя.
Собеседники AP утверждают, что у России всего несколько ракет «Орешник» и они несут меньшую боеголовку, чем другие ракеты, которые регулярно запускались по Украине.
Вашингтон не считает, что «Орешник» изменит ход войны, добавил источник Reuters «Это ещё одна попытка России терроризировать Украину, которая потерпит неудачу», — сказал он.
Министерство обороны России 11 декабря заявило, что украинская армия нанесла удар шестью ракетами ATACMS по военному аэродрому в Таганроге Ростовской области. В ведомстве утверждают, что две ракеты были сбиты ПВО, остальные — отклонены средствами радиоэлектронной борьбы.
«Данная атака западным дальнобойным оружием не останется без ответа, соответствующие меры будут приняты», — заявили в Минобороны России.
Украинская сторона сообщения о ракетной атаке на Таганрог не комментировала.
• Российские войска нанесли удар «Орешником» по Днепру утром 21 ноября. Воздушные силы Украины изначально сообщили, что РФ применила межконтинентальную баллистическую ракету (МБР).
• Позже президент России Владимир Путин заявил, что в боевых условиях было испытано новейшее российское оружие «Орешник» и что ракета поразила военно-промышленное предприятие «Южмаш». По словам Путина, удар стал ответом на разрешение Украине применять дальнобойное западное оружие по территории России.
• Источники в правительстве Украины рассказали Reuters, что ракета не несла взрывчатки и нанесла «незначительный» ущерб.