11 декабрь куни бўлиб ўтган тақдимотда президент Шавкат Мирзиёевга бошқа лойиҳалар қатори Тошкент шаҳри марказидаги Дўстлик (собиқ Бобур) истироҳат боғини реконструкция қилиш лойиҳаси тақдим этилди.
Боғ янгиланиб, аҳолини ўзига жалб этувчи масканга айлантирилади. Сайр йўлаклари, сув ҳавзалари, дам олиш жойлари таъмирланиб, ўриндиқлар ўрнатилади. Оилавий кўнгилочар маскан ва болалар ижод маркази ташкил қилинади. Ёшлар учун скейт майдончаси, дарахтлар билан уйғун авиарий ҳамда томоша чархпалаги қурилади, дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Боғ ҳудудида Миллатлараро муносабатлар ва хорижий мамлакатлар билан дўстлик алоқалари қўмитаси жойлашган. Унинг ортидаги майдонда Ўзбекистондаги миллий маданият марказларининг павильонларини барпо этиш режалаштирилган.
бобур боғи, дўстлик боғи, тошкент
Улар ҳар бир миллатнинг уйи шаклида бўлиб, ўзига хос маданият ва анъаналарни ифодалайди. Бу ҳудуд Дўстлик боғи билан ҳамоҳанглик касб этади, дейилади хабарда.
Россиялик лойиҳачи Ирина Литвинова «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервьюсида лойиҳани ишлаб чиқишда «барча энг замонавий боғ қурилиши амалиётларини интеграция қилишга ҳаракат қилинганини» айтди.
«Яшиллик оламини сақлаб қолиш билан бирга, уларни янада кўпайтирдик. Чунки ўсимликлар, яхши ва сифатли сайр зоналари бу боғда ҳордиқ чиқаришнинг асосий шартларидан бири, деб ҳисоблаймиз», — деди у.
«Биз мавжуд ландшафтни сақлаб қолишга ҳаракат қиляпмиз. Барча ечимлар табиий муҳитга мослаштирилади. Қўшимча равишда гулзорлар ташкил этиш, баланд бута ва дарахтлар экиш режа қилинган», — дея қўшимча қилди мутахассис.
«Ушбу манзил осуда муҳитда дам олишни истаган шаҳар аҳолиси талабларига тўлиқ жавоб беради. Бу ерда велосипедлар, самокатлар бўлмайди, шунингдек, одатда боғдаги асосий фойдаланувчиларга халақит берадиган ва уларга ноқулайлик туғдирадиган бошқа нарсалар ҳам бўлмайди», — дея ишонтирди у.
Боғдаги марказий хиёбон кенгайтирилади. Мақсад — «кўпчилик бўлиб келадиганлар учун максимал даражада қулай қилиш». Чунки боғдаги ҳаракат оқими ортиши кутилмоқда. Марказий xиёбон сақлаб қолиниб, унга боғда аллақачон мавжуд бўлган тематик зоналар уйғунлаштирилади. Сеул боғи, Тинчлик қўнғироғи ва «Сиэтл» боғи (сўнгги иккитаси маданий мерос объектлари ҳисобланади) сақлаб қолинмоқда.
Барча учун истироҳат боғидан фойдаланиш имконияти оширилади — «бутун ҳудуд тўсиқсиз бўлади». Ирина Литвинова шундай таъкидлади: «Биз шундай ҳаракатланиш тизимини яратмоқдамизки, болали оналар ҳам, имконияти чекланган фуқаролар ҳам у ерда эркин юра олади», — дея таъкидлади Ирина Литвинова.
«Марказий ҳавзага келадиган бўлсак, уни максимал даражада очиқ ва кириш учун қулай қилиб қайта ташкил этамиз. Чунки ҳозир унинг четлари баланд бўлгани боис сувга яқинлашиш қийин. Атрофига ўриндиқлар, амфитеатр, янгиланган кўприк ва япон қўнғироғи қўшилади», — деди у.
Фаввора четлари ҳам паст қилиб қайта қурилади. Қўшимча ўриндиқлар боғ меъморчилигига уйғун тарзда ўрнатилади.
Болалар майдони эса экологик материаллар асосида янгиланади. Бунда ёғоч, минимал даражада резина ва сув устуворлик қилади. Фарзандини кутаётган оналар учун соябонли қулай ўриндиқлар қўйилади.
Янги спорт иншоотлари яратилади. Жумладан ёга майдончаси барпо этилади. Боғнинг бутун периметри бўйлаб айлана югуриш йўлаги ҳам бўлади.
Парк атрофидаги баҳслар
Март ойида Тошкент ҳокимлиги Абдулла Қодирий боғи каби Дўстлик боғини Ғофур Ғулом боғини реконструкция қилган BPM Smart Decision Management компаниясига 49 йиллик ижарага берганди. Бу ҳукумат ҳужжатида ҳам кўзда тутилган (бироқ ҳар иккала ҳужжат ҳам очиқ эмас).
Қарор аҳоли билан муҳокама қилинмаган. Апрель ойида аҳолига кўрсатилган дастлабки лойиҳа норозилик уйғотди — эскизларда Сеул боғи ўрнига муз майдони, Тинчлик қўнғироғи ўрнига карусель тасвирланган ва «Сиэтл» боғи умуман кўрсатилмаган эди.
Аҳоли тинч ва осойишта боғ бўлишини хоҳлашини айтган. Улар шаҳар ҳокимлиги ва ҳукуматнинг боғни инвесторга ижарага бериш тўғрисидаги қарорлари ошкор этилишини талаб қилиб судга мурожаат қилган, аммо бунга эриша олишмаган.
Бундан бир муддат аввал ҳам боғ реконструкция қилинган, бу уч йил — 2018 йилдан 2021 йилгача давом этган. Бу вақт давомида парк инвесторни кутиб ёпилган. 2021 йил май ойида Тошкент шаҳар ҳокимлиги истироҳат боғи пойтахтга қайтарилгани, шаҳар маъмурияти фуқароларнинг фикрини инобатга олган ҳолда уни қайта тиклашини маълум қилган.
2021 йил июль ойида Дўстлик боғини реконструкция қилган архитекторлар журналистлар билан учрашувда лойиҳа муаллифлари боғнинг асл — сайр қилиш функциясини сақлаб қолганини таъкидлаган. Боғ 2021 йил октябрь ойида реконструкциядан сўнг очилган.
Боғни шаҳар маблағлари ҳисобидан реконструкция қилиш ва коммунал ободонлаштириш Ўзбекистон учун намуна бўлган. 2010 йилдан буён мамлакатдаги барча маданият ва истироҳат боғлари ҳукумат қарорига кўра, ўзини-ўзи таъминлай бошлаган.

На презентации 11 декабря президенту Шавкату Мирзиёеву наряду с другими проектами был представлен проект реконструкции парка Дружбы — бывшего парка Бабура в центре Ташкента.
Парк «будет обновлён и станет современным местом отдыха. Прогулочные дорожки, водоёмы и зоны отдыха будут реконструированы, установят новые скамейки. Будут созданы семейная зона развлечений, детский центр творчества, скейт-площадка, авиарий и колесо обозрения», говорится в сообщении пресс-службы президента.
На территории парка находится Комитет по межнациональным отношениям и дружественным связям с зарубежными странами. На прилегающей к нему площади планируется возвести павильоны национальных культурных центров.
Каждый павильон будет выполнен в стиле, отражающем уникальную культуру и традиции народа, который он будет представлять, отмечается в сообщении.
Специалист из России Ирина Литвинова в интервью телеканалу «Узбекистан 24» рассказала, что при разработке проекта проектировщики «постарались интегрировать все самые современные практики паркового строительства».
«Мы сохранили все озеленение в парке и даже приумножили его, потому что, на наш взгляд, это основа паркового отдыха — хорошие качественные прогулочные зоны», — отметила она.
«Мы бережно работаем с существующим ландшафтом и пытаемся сделать наше решение максимально органичными. Озеленение добавляется в плане и цветников, и высоких кустарных насаждений, и высоких деревьев», — добавила специалист.
«Этот парк отвечает запросу горожан на спокойный отдых. Здесь не будет велосипедов, здесь не будет самокатов, здесь не будет всего того, что обычно мешает и конфликтует с основными группами пользователей в парке», — заверила она.
В парке будет расширена центральная аллея. Цель — «сделать её максимально удобной для большого количества людей, для потока, потому что мы ожидаем, что трафик в парке увеличится, и так как люди будут пользоваться этим парком активно, их пребывание в парке должно быть комфортным». Система освещения будет полностью обновлена.
Вдоль центральной аллеи расположатся тематические зоны, которые уже существуют в парке. Сохраняются Сеульский парк, колокол мира и парк «Сиэтл» (два последних — объекты культурного наследия).
Доступность парка для всех жителей будет повышена — «вся среда становится безбарьерной». «Делаем логистику такой, что и мама с коляской, и маломобильные группы граждан могут там беспрепятственно находиться», — отметила Ирина Литвинова.
Центральный пруд станет «максимально доступным, потому что сейчас он буквально отрезан высоким бортом, и к воде очень сложно подходить». «Мы интегрируем скамейки, амфитеатр, мы обновляем мост, мы добавляем малой архитектурной формы и обновляем пагоду японского колокола».
Фонтан тоже реконструируется и станет доступным для людей: «Мы понижаем порты и добавляем скамейки, которые плавно вписываются в структуру парка».
Детская площадка в парке будет перестроена с использованием экологических материалов. «Это дерево, в основном, это щепа, как можно меньше резины и вода». Предусматриваются также крытые зоны отдыха для родителей, которые будут ожидать детей.
Из спортивных объектов планируется добавить пагоду для йоги — крытый навес с прозрачной крышей, а также — по всему периметру парка — кольцевую беговую дорожку.
Споры вокруг парка
В марте хокимият Ташкента передал парк Дружбы, как и парк Абдуллы Кадыри, в аренду на 49 лет компании BPM Smart Decision Management, которая проводила реконструкцию парка Гафура Гуляма. Это также предусматривалось документом правительства (обоих документов нет в открытом доступе).
С жителями решение не обсуждалось. Начальный проект, показанный жителям в апреле, вызвал недовольство — на эскизах были показаны ледовой каток на месте Сеульского парка, карусель на месте колокола мира, а парка «Сиэтл» не было вообще.
Предлагалось также установить 10 аттракционов. Жители заявляли, что им нужен тихий и спокойный парк. Они подали иск в суд с требованием обнародовать решения хокимията города и правительства Узбекистана о передаче парка в аренду инвестору, однако добиться этого не смогли.
Незадолго до этого парк уже пережил реконструкцию, которая затянулась на три года — с 2018-го по 2021-й. Всё это время парк был закрыт в ожидании инвестора. В мае 2021 года на встрече представителей властей с активными горожанами было сообщено, что «парк возвращён на баланс города, и возрождать его будет городской хокимият».
В июле 2021 года архитекторы реконструкции Парка Дружбы на встрече с журналистами подчёркивали, что авторы проекта сохраняют изначальную — прогулочную — функцию парка. Парк открылся после реконструкции в октябре 2021 года.
Реконструкция парка за счёт средств города и дальнейшее муниципальное содержание стало для Узбекистана прецедентом. С 2010 года все парки культуры и отдыха страны, согласно постановлению правительства, находятся на самоокупаемости.
«Газета.uz» подробно освещала все описанные выше процессы. Материалы о них доступны по ссылкам ниже.