Энергетика вазири Жўрабек Мирзамаҳмудов гидроэнергетика соҳасидаги имкониятлардан фойдаланмаслик хиёнат бўлишини айтди.
Унга кўра, мамлакатда гидроэнергетика салоҳиятидан фойдаланиш дастури ишлаб чиқилмоқда.
«Буни аҳамияти, энг аввало, мавжуд ресурсдан унумли фойдаланиш. Мана ҳозир кўриб турганимиз кичик ГЭС, Угам дарёси, сув шундоқ ҳам барибир оқиб кетарди. Ва муҳимлиги бу — айрим ГЭС турларидан кўра, бу йил бўйи ишлайдиган ГЭС», — деди Энергетика вазирлиги раҳбари «Ўзбекистон 24» телеканалининг «Менимча» кўрсатувига берган интервьюсида.
Жўрабек Мирзамаҳмудов узоқ масофалардан йирик электр тармоқларини ётқизиш ўрнига ҳудуднинг мавжуд имкониятларидан фойдаланиш иқтисодий жиҳатдан фойдали эканини таъкидлади. Бундан ташқари, унинг сўзларига кўра, кичик ГЭСлар қурилиши маҳаллий объектларни электр энергияси билан барқарор таъминлашга ва тармоқдаги йўқотишларни камайтиришга олиб келади.
Президент топшириғига кўра, Ўзбекистон ҳудудларида кичик ва микро ГЭСлар қуриш дастури ишлаб чиқилмоқда.
«Ирригация каналлари, бошқа кўп ерлар бетонлаштириляпти ва бетонлашганда сув оқими тезлиги кўпаяди. Албатта, ундан фойдаланмаслик хиёнат ҳам ҳисобланади. Шунинг учун алоҳида дастур қилиб, бу йўналишларда республика бўйича ўрганишлар олиб борилди. Ҳозирги кунгача 2000 га яқин бундан ҳам кичик ГЭС қуриш имкониятлари ўрганилди. Навоий вилоятига президентимиз ташрифи чоғида иккита маҳаллий корхона билан гаплашилиб, ҳозир ўша ишлаб чиқарувчилар ўзи 100 фоиз маҳаллийлаштирилган кичик ГЭСлар ишлаб чиқариш бўйича ишларни олиб боришяпти», — деди у.
Сув хўжалиги вазири Шавкат Хамраевнинг айтишича, дастлаб 1000 та микро ГЭС қуриш учун истиқболли объектлар аниқланган, бироқ танқидлардан кейин уларнинг сони 2000 тага етказилган. Унинг сўзларига кўра, уларнинг қурилиши аллақачон бошланган
Айни пайтда Угам дарёсида ҳар бири йилига 200 миллиард сўмлик даромад келтирувчи иккита кичик ГЭС қурилган. Президент Шавкат Мирзиёев мазкур иншоотни бориб кўрар экан, сув оқимидан қайта фойдаланиш орқали бундай станциялар сонини 10 тага етказиш мумкинлигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев ва «Ўзбекгидроэнерго» раҳбари Абдуғани Сангинов. Фото: президент матбуот хизмати.
«Мен буни ташкил қилганимда, ҳеч ким ишонмасди-ку, йўқ эди бундай нарсалар. Кичкинагина тўғон. Йўқ жойдан пул. 200 миллиард бир йилга. Бу биттаси. Ўнта бўлса, 2 триллион [сўм]. Ким беради бизга [бунча пулни]?» — деди давлат раҳбари.
«Ўзбекгидроэнерго» бошқаруви раиси Абдуғани Сангинов президентга 2025 йилда 11 та янги лойиҳа, жумладан, умумий қуввати 225 МВт бўлган, 1,2 кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқарадиган 10 та ГЭСни амалга ошириш режалаштирилаётганини маълум қилди.
Тошкент вилоятида умумий қуввати 1330 МВт бўлган 25 та ГЭС фаолият кўрсатмоқда, бу эса республика умумий гидроэнергетика қувватининг 60 фоизини ташкил қилади. Айни пайтда умумий қуввати 340 МВт, қиймати 880 миллион доллар бўлган яна тўртта ГЭС қурилмоқда. 2028 йилга қадар умумий қуввати қарийб 2400 МВт бўлган 4,8 миллиард долларлик 23 та лойиҳани амалга ошириш режалаштирилган. «Угам-1» кичик ГЭСнинг қуввати 1,48 МВт бўлиб, йилига 11,8 миллион кВт/соат электр энергияси ишлаб чиқариш имконини беради.

Министр энергетики Узбекистана Журабек Мирзамахмудов заявил, что будет предательством не использовать возможности в сфере гидроэнергетики.
По его словам, разрабатывается программа по использованию потенциала гидроэнергетики в стране.
«Важность гидроэнергетики заключается в том, чтобы эффективно использовать существующие ресурсы. Вот есть река Угам, через которую течёт вода, вода в ней и так бы текла. Построенная здесь малая ГЭС „Угам-1“ отличается тем, что может работать в течение всего года, поскольку и зимой есть поток воды», — отметил глава Минэнерго в интервью программе «Менимча» телеканала «Узбекистан 24».
Журабек Мирзамахмудов отметил, что экономически выгоднее использовать действующий потенциал местности вместо прокладывания крупных линий электропередачи с дальнего расстояния. Кроме того, по его словам, строительство малых ГЭС приведёт к стабильному обеспечению электроэнергией местных объектов и снижению потерь в сети.
По поручению президента разрабатывается программа по строительству малых и микро-ГЭС в регионах Узбекистана.
«Сейчас ирригационные каналы бетонируются, за счёт чего увеличивается скорость потока воды. Будет предательством не использовать это. Поэтому будет отдельная программа. Изучена возможность строительства 2000 микро-ГЭС. Во время визита президента в Навоийскую область проведены переговоры с двумя местными предпринимателями, которые ведут работу по производству оборудования для микро-ГЭС, локализованному на 100%», — рассказал он.
Министр водного хозяйства Шавкат Хамраев сообщил, что сначала были определены перспективные площадки для строительства 1000 микро-ГЭС, однако после критики их число увеличено до 2000. По его словам, уже начаты строительные работы.
На данный момент на реке Угам построены две малые ГЭС, каждая из которых приносит доход в размере 200 млрд сумов в год. Президент Шавкат Мирзиёев, посещая объект, отметил, что за счёт повторного использования водного потока число таких станций можно увеличить до 10.
Шавкат Мирзиёев и глава «Узбекгидроэнерго» Абдугани Сангинов. Фото: пресс-служба президента.
«Когда я организовал это, никто не верил. Не было ведь таких вещей. Маленькая плотина. Деньги с места, где ничего не было. 200 млрд сумов в год. Это только одна [станция]. Если будет 10, то 2 трлн сумов. Кто даст нам [такие деньги]?» — отметил глава государства.
Председатель правления компании «Узбекгидроэнерго» Абдугани Сангинов сообщил президенту, что в 2025 году планируется реализовать 11 новых проектов, в том числе 10 гидроэлектростанций общей мощностью 225 МВт, которые будут производить 1,2 млрд кВт·ч электроэнергии.
В Ташкентской области функционируют 25 гидроэлектростанций общей мощностью 1330 МВт, что составляет 60% всей гидроэнергетической мощности страны. В настоящее время ведётся строительство ещё четырёх ГЭС общей мощностью 340 МВт и стоимостью 880 млн долларов. До 2028 года планируется реализовать 23 проекта общей мощностью около 2400 МВт на сумму 4,8 млрд долларов. Мощность малой ГЭС «Угам-1» составляет 1,48 МВт, что позволяет ежегодно производить 11,8 миллиона кВт·ч электроэнергии.