Инвестициялар, саноат ва савдо вазирлиги (ИССВ) делегацияси илк бор Европа Иттифоқининг имтиёзлар тизимини амалга ошириш масалалари бўйича ишчи гуруҳи (GSP+) йиғилишида иштирок этди. Тадбир 4−5 декабрь кунлари Брюсселда бўлиб ўтди.
Ўзбекистон томони 2021 йилда GSP+ бенефициар мақомини олганидан буён амалга оширилган ишлар натижаларини тақдим этди. Ушбу давр мобайнида ЕИга экспорт қарийб уч бараварга ошиб, 1,15 миллиард долларга етган. Шунингдек, 6200 дан ортиқ имтиёзли товар туридан 1100 га яқин маҳсулот, хусусан, қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари, тўқимачилик, электротехника ва кимё маҳсулотлари учун барқарор экспорт йўлга қўйилган.
Ўзбекистон делегацияси GSP+ доирасида имтиёзли товарлар рўйхатини янги узилган мевалар ва сабзавотлар билан кенгайтиришни таклиф қилди. Шунингдек, мавсумий экспорт квоталарини қайта кўриб чиқиб, уларнинг муддатини узайтиришни тавсия этди. Бу маҳсулотлар етказиб бериш барқарорлигини таъминлаб, Европа бозорида ўзбек товарларининг рақобатбардошлигини оширишга ёрдам беради.
Фото: ИССВ.
Бундан ташқари, ИССВ вакиллари эришилган натижаларни мустаҳкамлаш ва ЕИ билан узоқ муддатли иқтисодий алоқаларни ривожлантириш учун GSP+ имтиёзли режими амал қилиш муддатини яна 10 йилга узайтириш таклифи билан чиқди (у ҳозирда 2027 йил 31 декабргача амал қилади).
Еврокомиссиянинг савдо ва халқаро ҳамкорлик департаментлари раҳбарлари билан учрашувлар чоғида ўзбек товарларининг Европа бозорига кириш шартларини яхшилаш масалалари, жумладан, прокатланган металл маҳсулотлари учун импорт квоталарини қайта кўриб чиқиш ва ўзбек маҳсулотларини Европа стандартларига мослаштириш учун ЕИ томонидан техник кўмак жалб қилиш масалалари муҳокама қилинди.
GSP+ — Европа Иттифоқи томонидан тақдим этиладиган Умумий имтиёзлар тизими (GSP)нинг кенгайтирилган кўриниши. У ривожланаётган давлатларда барқарор тараққиётга ёрдам бериш ва камбағалликни камайтириш мақсадида уларнинг маҳсулотларини ЕИ бозорига киришини енгиллаштириш учун ишлаб чиқилган савдо тизимидир.

A delegation from Uzbekistan’s Ministry of Investment, Industry and Trade (MIIT) participated for the first time in the European Union’s working group session on implementing the Generalised System of Preferences Plus (GSP+), held on 4−5 December in Brussels.
Uzbekistani officials presented the country’s progress under GSP+ since obtaining beneficiary status in 2021. Over this period, exports to the EU have nearly tripled, reaching $1.15 billion. Uzbekistan has established stable exports of more than 1,100 product categories — ranging from agricultural goods to textiles, electrical equipment and chemicals — out of the 6,200 eligible categories.
The delegation proposed expanding the list of goods eligible for duty-free export under GSP+ to include fresh fruits and vegetables. They also called on the EU to review seasonal export quotas for these goods, extending the timeframe to ensure supply stability and competitiveness in the European market.
european union, gsp+, investments, miit, trade
Photo: MIIT.
Additionally, MIIT representatives proposed a 10-year extension of the GSP+ preferential trade regime, which is currently set to expire on 31 December, 2027. The proposed extension aims to preserve existing achievements and foster long-term economic ties with the EU.
During meetings with senior officials from the European Commission’s trade and international cooperation departments, discussions focused on enhancing access for products of Uzbekistan to the EU market. Topics included revising import quotas on rolled metal and securing technical support from the EU to align products of Uzbekistan with European standards.
GSP+ is an enhanced version of the EU’s Generalised System of Preferences, designed to promote sustainable development and poverty reduction by facilitating market access for goods from developing countries.