Корея Республикаси парламенти 3 декабрь куни мамлакат президенти Юн Сок Ёль томонидан жорий этилган ҳарбий ҳолатни бекор қилиш учун овоз берди, деб хабар бермоқда Yonhap ва Reuters.
Овоз беришда 300 нафар депутатдан 190 нафари иштирок этди. Улар Миллий Ассамблея биносида тўсиқлар ўрнатиб, махсус кучларни ичкарига киритмади.
жанубий корея
Мамлакат Конституциясига кўра, ҳарбий ҳолат парламентдаги кўпчилик талаб қилганида бекор қилиниши керак, дея аниқлик киритди Yonhap.
Маҳаллий телеканалларнинг жонли эфирида Миллий мажлис (парламент) биноси олдида одамлар тўплана бошлаганини кўриш мумкин.
Намойишчилар «Президент Юнга импичмент,» «Ҳарбий ҳолатни бекор қилинг, демократияни ҳимояланг» ва «Биз ғалаба қиламиз» деб бақирмоқда.
«Жуда жаҳлим чиққан, шунинг учун бу ерга келдим. Буни тушуниш қийин. Бу 50 йил олдин содир бўлиши мумкин эди, лекин ҳозир эмас, ҳеч ким тушунмаяпти», — деди намойиш иштирокчиларидан бири Reuters нашрига.
Парламент қароридан сўнг ҳарбий ҳолат қўшинлари Миллий Ассамблея биносини тарк эта бошлади. Таълим вазирлиги барча таълим муассасаларида ўқиш ўзгаришсиз давом этишини маълум қилди.
• Президент телекўрсатувда ҳарбий ҳолат жорий этилганини эълон қилди ва буни конституциявий тартибни «коммунистик кучлар»дан ҳимоя қилиш зарурлиги билан изоҳлади. У бундай чорани мухолифатнинг ҳаракатлари туфайли қўллаганини айтди, унинг сўзларига кўра, мухолифат мамлакатни инқирозга олиб кирмоқчи.
• У бу қарорни парламентда кўпчиликка эга бўлган мухолифатдаги Демократик партия ҳукуматнинг бюджет бўйича таклифини рад этиб, давлат аудитори ва бош прокурорига импичмент эълон қилишга қарор қилганидан кейин қабул қилди.
• Демократик партия етакчиси Ли Же Мён ҳарбий ҳолат жорий этилишини Конституцияга зид деб атади. Президентнинг «Халқ кучи» партияси раҳбари Хон Дон Хун ҳам қарорни қўллаб-қувватламади, уни «нотўғри» деб атади ва блоклашни ваъда қилди. Ли Же Мён ҳам тарафдорларини Миллий Ассамблея биносига келишга чақирди.

Парламент Республики Корея проголосовал за отмену военного положения, которое 3 декабря ввёл президент страны Юн Сук Ёль, сообщают Yonhap и Reuters.
SBS. SBS.
В голосовании приняли участие 190 депутатов из 300. На кадрах трансляции SBS было видно, как люди внутри здания Национального собрания забаррикадировались и не пускали внутрь спецназ.
Согласно Конституции страны, военное положение должно быть отменено, когда этого потребует парламентское большинство, уточняет Yonhap.
На кадрах прямой трансляции местных телеканалов видно, что перед зданием Национального собрания (парламента) собрались тысячи людей.
Протестующие скандируют «Импичмент президенту Юну», «Отмените военное положение, защитите демократию» и «Мы победим».
«Я так зол, поэтому я приехал сюда. Это выше понимания. Это могло произойти 50 лет назад, но не сейчас, никто не поймёт», — рассказал Reuters один из участников протеста.
KBS.KBS.
После решения парламента войска военного положения начали покидать здание Национальной ассамблеи.
Министерство образования страны объявило, что учёба во всех учебных заведениях будет вестись без изменений.
Как развивались события:
• Президент Юн Сок Ёль в телеобращении объявил о введении военного положения, объяснив это необходимостью защиты конституционного порядка от «коммунистических сил». Он заявил, что прибегнул к такой мере из-за действий оппозиции, которая, по его словам, пытается ввергнуть страну в кризис.
• Такое решение он принял после того, как оппозиционная Демократическая партия, имеющая большинство в парламенте, отклонила предложение правительства по бюджету и решила объявить импичмент государственному аудитору и главному прокурору.
• Лидер Демократической партии Ли Дже Мён назвал введение военного положения противоречащим Конституции. Не поддержал решение и глава президентской партии «Сила народа» Хан Дон Хун, назвав его «неправильным» и пообещав заблокировать. Ли Дже Мён также призвал сторонников прийти к зданию Национального собрания.