25 ноябрь куни Тошкент шаҳри кўчалари бўйлаб пулли автотураргоҳларни ташкил этиш ҳуқуқи учун савдолар бўлиб ўтди. E-auksion платформасида хабар қилинишича, аукцион 2 соат 10 дақиқа давом этган ва 22 та таклифдан сўнг якунланган. Ғолибликни Balcomuz компанияси қўлга киритган бўлиб, у лот учун 120,15 млрд сўм таклиф қилган. Бу бошланғич нархдан (57,2 млрд сўм) 2,1 баробар юқоридир.
Юридик шахсларнинг ягона давлат реестри маълумотларига кўра, Balcomuz 2020 йилнинг январь ойида Тошкентнинг Яшнобод туманида рўйхатдан ўтган. Компаниянинг асосий фаолият йўналиши ресторанлар ва озиқ-овқат етказиб бериш хизматлари ҳисобланади.
Компания сайтидаги маълумотларга кўра, Balcom’га 2019 йилда асос солинган ва «Япония анъаналарини Ўзбекистоннинг жадал ривожланаётган иқтисодиётига интеграция қилиш борасида инноваторига айлангани» айтилган.
Компания Ўзбекистон бўйлаб қатор лойиҳаларни амалга оширган. Улар орасида Central Park истироҳат боғи, «Море» сув мажмуаси, Тошкентдаги TheBani ҳаммом мажмуаси, Наманган шаҳридаги Oxygen Development кўп қаватли турар жой ва савдо биноси, Balcomsoft IT-хизматлари компанияси ва Flamingо ресторани бор.
Таъсисчилар Япониянинг Balcom компанияси (60 фоиз), шунингдек, Авазбек Шокиржон ўғли Нуриддинов (20 фоиз), Бобур Ахатович Акрамов (10 фоиз) ва Анвар Олим ўғли Ҳошимов (10 фози) ҳисобланади.
Компания раҳбари Авазбек Нуриддинов бўлиб, у ҳам юқоридаги таъсисчилар билан биргаликда Kunugi компаниясида улушга эга.
Битта лот доирасида шаҳарнинг барча туманларида жами 262,8 минг квадрат метр майдонни ижарага бериш режалаштирилган. Шундан 6571,3 квадрат метри метро бекатларидан 200 метр радиусда жойлашган. Топографик харитага кўра, гап умумий узунлиги 111,6 километр бўлган 86 участка ҳақида кетмоқда:
- пойтахтнинг марказий қисмида (жумладан, Амир Темур хиёбони, Мовароуннаҳр, Истиқлол, Яҳё Ғуломов, Ўзбекистон овози, Истиқбол, Содиқ Азимов, Тарас Шевченко, Шаҳрисабз, Яккачинор, Шастри, Маҳатма Ганди, Ҳамид Олимжон, Чехов ва бошқа кўчалар);
- Учтепа ва Чилонзор туманларида (Кичик ҳалқа автомобиль йўли, Фарҳод, Лутфий, Чўпонота, Муқимий, Қатортол, Чилонзор, Арнасой, Есенин, Бешқайрағоч кўчалари);
- Сергели ва Янгиҳаёт туманларида (Янги Сергели, Турсунзода, Алавия, Шокирариқ, Ислом Сатторов, Қипчоқ, Қўрғонтепа, Биродарлик кўчалари);
- Олмазор ва Шайхонтоҳур туманларида (Лабзак, Себзор, Гулобод, Форобий, Белтепа, Қорақамиш, Қорасарой, Шимолий Олмазор кўчалари);
- Бектемир туманида (Ҳусайн Бойқаро кўчаси);
- Миробод тумани (Янги Қўйлиқ кўчаси);
- Яшнобод туманида (Оҳангарон йўли кўчаси, Қуйи Талариқ, Сивец, Қурувчилар кўчалари).
Майдонларнинг асосий қисми Миробод (71,9 минг кв метр), Яккасарой (36,5 минг кв метр), Сергели (29,5 минг кв метр), Шайхонтоҳур (27,8 минг кв метр) ва Олмазор (26,7 минг кв метр) туманларига тўғри келади.
Йиллик ижара бошланғич нархи 57,21 млрд сўмни ташкил этади.
Тошкент шаҳри ҳокими қарори билан пулли тўхтаб туриш жойларини ташкил этиш тартиби ва транспорт воситаларининг пулли тўхтаб туриш жойларидан фойдаланганлик учун тўловлар миқдорлари тасдиқланганди. Тўловлар тариф зоналарига кўра бир соат учун 5 минг сўмдан 12 минг сўмгача этиб белгиланган.
Ҳужжатга кўра, лойиҳа биринчи босқичида — 2025 йил август ойи охирига қадар 13,2 мингта пулли автотураргоҳ жойи яратиш режалаштирилган, бу эса умумий 84 минг жойнинг 15 фоиздан кўпроғини ташкил этади.
«Газета.uz» бунга қадар ҳам Тошкентдаги тартибсиз автотураргоҳлар муаммолари ҳақида бир неча бор ёзган эди. Автомобиллар жамоат жойларини эгаллаб, пиёдалар йўлакларида пиёдалар йўлини тўсиб қўяди, жамоат транспорти ҳаракатига тўсқинлик қилади, автобус бекатларига кириш ва ажратилган йўлакларни тўсиб қўяди.
2021 йилда пулли автотураргоҳ ташкил қилиш бўйича тендерда ғолиб бўлган компания вакили билан интервью ҳам эълон қилинган.

25 ноября прошли торги за право организации платных парковок вдоль улиц Ташкента, сообщается на платформе E-auksion. Аукцион длился 2 часа 10 минут и завершился после 22 ставки. Победителем стала компания Balcomuz, предложившая за лот 120,15 млрд сумов, что в 2,1 раза больше стартовой цены (57,2 млрд сумов).
Согласно данным ЕГРПО, Balcomuz зарегистрирована в январе 2020 года в Яшнабадском районе Ташкента. Основной вид деятельности — рестораны и услуги по доставке продуктов питания.
На сайте компании говорится, что Balcom основана в 2019 году и «стала новатором в интеграции японских традиций в динамично развивающуюся экономику Узбекистана».
Компания реализовала ряд проектов по всему Узбекистану. Среди них — парк Central Park, водный комплекс «Море», банный комплекс TheBani (The Бани Тельмана) в Ташкенте, многоэтажное жилое и коммерческое здание Oxygen Development, ресторан Flamingo в Намангане, компания IT-услуг Balcomsoft IT.
Учредителями являются японская Balcom (60%), а также Авазбек Шокиржон угли Нуриддинов (20%), Бобур Ахатович Акрамов (10%) и Анвар Олим угли Хошимов (10%).
Руководителем компании указан Авазбек Нуриддинов, который также имеет долю в компании Kunugi совместно с вышеуказанными учредителями.
13 ноября «Газета.uz» сообщала, что в Ташкенте объявлен аукцион за право организации платных парковок.
В рамках одного лота планируется передать в аренду площади на 262,8 тысячи кв. м во всех районах города, в том числе 6571,3 кв. м — в радиусе 200 м от станций метро. Согласно топографической карте, речь идёт о 86 участках общей протяжённостью 111,6 км:
- в центральной части столицы (включая сквер Амира Темура, улицы Мовароуннахр, Амира Темура, Истиклол, Яхъё Гулямова, Узбекистон овози, Истикбол, Садыка Азимова, Тараса Шевченко, Шахрисабз, Яккачинор, Шастри, Махатмы Ганди, Хамида Алимжана, Чехова, Лашкарбеги, Кары Ниязи, Матбуотчилар и др.);
- в Мирзо-Улугбекском районе (ул. Махтумкули);
- в Юнусабадском и Яккасарайском районах (3-й проезд улицы Ниёзбек, улицы Ниёзбек, Осиё, Усмана Насыра, Шота Руставели, Глинки, Братислава, Алайский базар);
- в Учтепинском и Чиланзарском районах (МКАД, улицы Фархадская, Лутфи, Чапаната, Мукими, Катартал, Чиланзар, Арнасай, Есенина);
- в Сергелийском и Янгихаётском районах (улицы Янги Сергели, Турсунзода, Шокирарык, Ислома Саттарова, Кипчак, Кургантепа, Биродарлик, Мехригиё, Куйлюк-5, Лутфкор, Мирзо Турсунзода, Абдуллы Кадыри);
- в Алмазарском и Шайхантахурском районах (улицы Лабзак, Себзар, Гулобод, Фараби, Белтепа, Каракамыш, Карасарай, Северный Алмазар, Янги Алмазар, Бешкайрагач, Шифокор, Зульфияхоним, Лайлитогон, часть улицы Бунёдкор между домами 4−8, Нурафшан, Соглом Авлод);
- в Бектемирском районе (ул. Хусейна Байкаро, круг Рохат);
- в Мирабадском районе (ул. Янги Куйлюк, Мирабад, Фидокор, Саид Барака, Моштабиб, Зарафшан, Бухара, Нуронийлар, Якуба Коласа, Авлиё-ота);
- в Яшнабадском районе (Ахангаранское шоссе, 1-й квартал массива Авиастроителей, улицы Куйи Таларык, Сивца, Курувчилар, Туйтепа, 6-й проезд Бирлашган, Паркент, Илтифот).
Срок аренды составляет 36 месяцев. В течение двух лет арендатор должен инвестировать минимум 5 млн долларов США для оснащения парковочных мест и сдачи их в эксплуатацию, закупку и установку паркоматов и средств для организации движения, а также подключение к инженерным и коммуникационным сетям.
Хоким Ташкента Шавкат Умурзаков подписал решение о создании платных парковок в середине октября. Целями обозначены улучшение транспортной инфраструктуры, снижение заторов, повышение привлекательности общественного транспорта и микромобильности (велосипеды, самокаты), а также создание удобств для водителей и пешеходов.
Согласно документу, на первом этапе проекта — до конца августа 2025 года планируется создать 13,2 тысячи платных парковочных мест, или более 15% от общего количества в 84 тысяч мест.
«Газета.uz» ранее неоднократно писала о проблемах хаотичной парковки в Ташкенте. Автомобили занимают общественные пространства, перекрывают путь пешеходам на тротуарах, мешают движению общественного транспорта, блокируя подъезды к остановкам и выделенные полосы.
Мы также публиковали интервью с представителем компании, выигравшей в 2021 году тендер на организацию платной парковки.