Ўзбекистонда 1 декабрдан ичимлик ва оқова сув хизматлари тўловлари фақат электрон шаклда қабул қилинади. Бу ҳақда «Ўзсувтаъминот» хабар берди.
Таъкидланишича, бу чора соҳада шаффофликни таъминлаш, ҳамда коррупцион ҳолатларга барҳам бериш мақсадида амалга оширилмоқда. Эндиликда назоратчи ва сув таъминоти ходимларига тўловларни нақд пул кўринишида амалга ошириш тўхтатилади.
Истеъмолчилар тўловларни амалга оширишда ўзи учун қулай ва тезкор бўлган қуйидаги воситалардан фойдаланиши мумкин:
- cabinet.uzsuv.uz шахсий кабинет орқали;
- @uzsuvbot Telegram боти орқали;
- Электрон тўлов тизимлари (Click, Paynet, Alif Mobi, Payme, Oson, Uzum Bank) ҳамда тўлов инфокиосклари ва тижорат банк кассалари ҳамда шохобчалари, почта бўлимлари орқали.
Қайд этилишича, сўнгги вақтларда соҳада бир қанча коррупциявий ҳолатлар аниқланган. Жумладан, тўловни нақд шаклда амалга ошириш билан боғлиқ бир қанча қонунбузилиш ҳолатлари кузатилган.
Хабарга кўра, жамиятнинг Коррупцияга қарши курашиш комплаенс-назорат бошқармаси Сирдарё вилояти бўйича инспектори томонидан ҳудудий сув таъминотининг мижозлар бўлими аҳоли назоратчиси Ў.Б. Гулистон шаҳрида истиқомат қилувчи 36 нафар жисмоний ва юридик шахсларнинг ишончига кириб, истеъмол қилинган ичимлик суви учун ундирилган жами 52 миллион 427 минг 706 сўм пул маблағларини акциядорлик жамияти ва фуқароларнинг ҳисоб рақамига кирим қилмасдан, ўзининг шахсий манфаатлари учун ишлатиб юборгани аниқланган.
Мазкур ҳолатлар юзасидан Ў.Б.га нисбатан тўпланган ҳужжатлар Сирдарё вилояти прокуратурасига тақдим қилинди ва Жиноят кодексининг 168-моддаси 2-қисми «а» (оз миқдорда фирибгарлик) банди билан жиноят иши қўзғатилди. Ҳозирги пайтда тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.
Шу билан биргаликда, Бош прокуратура ҳузуридаги департамент томонидан ўтказилган терговга қадар текширувларда «Хоразм сув таъминоти» АЖнинг 5 та туман филиали масъул шахслари томонидан истеъмолчиларнинг ичимлик суви учун тўлов қилинган жами 380 миллион сўм маблағларини банк ҳисоб рақамларига кирим қилмасдан, ўзлаштириш йўли билан талон-торож қилганликлари аниқланган. Мазкур ҳолатлар юзасидан Жиноят кодексининг 167-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

В Узбекистане с 1 декабря платежи за услуги водоснабжения и канализации будут приниматься только в электронном виде, сообщила пресс-служба компании «Узсувтаъминот».
Отмечается, что эта мера направлена на обеспечение прозрачности в отрасли и устранение коррупции. Контролёрам и сотрудникам водоснабжающего предприятия будет запрещено принимать оплату наличными.
Потребители могут использовать следующие способы оплаты:
• в персональном кабинете на сайте cabinet.uzsuv.uz;
• через Telegram-бот @uzsuvbot;
• через электронные платёжные системы (Click, Paynet, Alif Mobi, Payme, Oson, Uzum Bank), а также через платёжные терминалы и кассы коммерческих банков, их филиалы и почтовые отделения.
Как отмечается в сообщении, в последнее время в отрасли были выявлены случаи коррупции, включая нарушения, связанные с оплатой наличными.
В Сырдарьинской области контролёр клиентского отдела водоснабжения О. Б., войдя в доверие к 36 физических и юридических лиц в Гулистане, присвоил свыше 52,4 млн сумов, собранных за потребление питьевой воды, не зачислив их на счета акционерного общества и граждан, а использовав их в личных целях.
Собранные материалы по этому факту переданы в прокуратуру Сырдарьинской области. В отношении О. Б. возбуждено уголовное дело по пункту «а» части 2 статьи 168 Уголовного кодекса (мошенничество, совершённое в значительном размере). Ведётся следствие.
Кроме того, в ходе проверок, проведённых Департаментом по борьбе с экономическими преступлениями при Генпрокуратуре, установлено, что ответственные лица в пяти районных филиалах «Хорезм сув таъминоти» присвоили 380 млн сумов, уплаченных потребителями за питьевую воду, не зачислив их на счета. По данным случаям возбуждено уголовное дело по статье 167 УК (хищение путём присвоения или растраты), ведётся следствие.
Напомним, в феврале рассматривался вопрос о запрете оплаты наличными определённых товаров и услуг. Планировалось внедрить безналичные расчёты в бюджетных организациях, оказывающих услуги населению.