Президент ҳузуридаги Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги маълумотларига кўра, Ўзбекистонда 18 ёшдан ошган ногиронлиги бўлган шахслар сони 831 738 нафарни ташкил этади. Шундан 105 404 нафар фуқарога овоз беришда ёрдам керак бўлади. Уларнинг 26,4 мингдан ортиғи кўзи ожиз, 12,2 минг нафари заиф эшитувчи ёки кар, 20,3 минг нафари ҳаракатланишда қийналадиган, 46,3 минг нафари эса умуман ҳаракатлана олмайдиган шахслардир. Улар ҳақидаги маълумотлар фуқаролар рўйхатга олинган жойдаги ҳар бир сайлов участкасига юборилган.
Ногиронлик аравачасидаги инсонлар учун кабина (чапда).
Ҳар бир сайлов участкасида округ ҳудудида яшовчи ҳаракатлана олмайдиган сайловчиларнинг алоҳида рўйхати мавжуд. Сайлов комиссияси аъзолари фуқароларнинг овоз беришлари учун уларнинг уйларига кўчма қутичалар билан боришади.
Ижтимоий ҳимоя миллий агентлиги «Газета.uz»га аҳоли зич жойлашган туманларда ногиронлиги бўлган сайловчилар учун бепул транспорт ташкил этилганини маълум қилди. Таъкидлаш жоизки, ногиронлиги бўлган шахслар учун шаҳарлардаги жамоат транспорти, агар ташиш давлат оператори томонидан амалга оширилса ёки бундай шартлар хусусий ташувчи билан келишилган бўлса, доимо бепул бўлади.
«Кўнгиллилар ва маҳаллий фаоллар сайлов участкаларига кириш ва чиқишда ёрдамга муҳтож бўлган сайловчиларга кўмаклашишга жалб қилинмоқда», — дейилади хабарда.
Участкаларда ногиронлиги бўлган сайловчиларнинг овоз бериши учун махсус кабиналар ўрнатилган. Агентлик маълумотларига кўра, кўзи ожиз ва заиф кўрувчи фуқаролар учун лупа ва чироқлар сотиб олинган, барча участкалар имкон қадар биринчи қаватларда ташкил этилган.
«Газета.uz» мухбирлари ўзлари бориб ўрганган барча сайлов участкаларида ногиронлик аравачасидаги инсонлар учун кабиналар борлигига гувоҳ бўлишди. Кўпгина участкалар пандуслар билан ҳам жиҳозланган, аммо уларнинг қиялик бурчаги пойтахтнинг аксарият жамоат жойларидаги каби жуда тик.
ЕХҲТнинг Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) миссияси раҳбари Дуглас Уэйк ташриф буюрган Тошкент шаҳри марказидаги «Оқибат» маҳалла фуқаролар йиғини биносидаги 16-сайлов участкасида кўзи ожизлар учун тактил плитка, шунингдек, бинонинг инфратузилмаси ҳақида Брайл алифбосида маълумот мавжуд.
«Газета.uz» мухбирлари 110-мактаб биносида жойлашган 105-сайлов участкасида кўзи ожизлар учун Брайл алифбосида ёзилган бюллетенлар борлигига гувоҳ бўлишди.

По данным Национального агентства социальной защиты при президенте, число людей старше 18 лет в Узбекистане составляет 831 738 человек. Помощь в голосовании требуется 105 404 гражданам. Более 26,4 тысячи из них незрячие, 12,2 тысячи — слабослышащие и глухие, 20,3 тысячи имеют проблемы с мобильностью и 46,3 тысячи — немобильные. Информация о них передана на каждый избирательный участок согласно месту регистрации граждан.
На каждом участке есть свой список немобильных избирателей, проживающих на территории округа. Члены избирательной комиссии посещают их дома с переносными урнами, чтобы граждане могли проголосовать.
В густонаселённых районах для избирателей с инвалидностью был организован бесплатный транспорт, сообщили «Газете.uz» в Агентстве соцзащиты. Отметим, что для людей с инвалидностью общественный транспорт в городах всегда бесплатный, если перевозки оказывает государственный оператор либо такие условия заключены с частным перевозчиком.
«Добровольцы и местные активисты привлекаются к оказанию помощи избирателям, нуждающимся в помощи при входе и выходе на избирательные участки», — отметили в Агентстве соцзащиты.
На участках оборудованы специальные кабины для голосования избирателей с инвалидностью. По данным агентства, для незрячих и слабовидящих граждан участки закупили лупы и лампы, все участки старались организовать на первых этажах.
Корреспонденты «Газеты.uz» заметили кабинки для людей в колясках на всех избирательных участках, которые они посетили. Многие участки также оборудованы пандусами, однако угол их наклона слишком большой, как в большинстве общественных мест столицы.
На 16-м избирательном участке в здании махаллинского схода граждан «Окибат» в центре Ташкента, который посетил глава миссии Бюро ОБСЕ по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Дуглас Уэйк, есть тактильная плитка для незрячих, а также информация об инфраструктуре здания на шрифте Брайля.
На 105-м избирательном участке, расположенном в здании школы №110, корреспонденты «Газеты.uz» заметили бюллетени на шрифте Брайля для незрячих.