Ўзбекистон президенти 14 октабрдаги фармони билан ташқи савдо операциялари бўйича валюта назорати сиёсатига киритиладиган ўзгартиришларни тасдиқлади.
Фармон билан божхона тўловларини кечиктириб тўлаш муддатлари бирхиллаштирилиши ва уларнинг 120 кундан ошмаслиги белгиланди.
Ҳужжат билан тадбиркорларга божхона тўловларини фоизсиз ва гаровсиз бўлиб тўлашига рухсат бериладиган муддат қисқартирилмоқда. Илгари муддат бир йилгачани ташкил этарди, эндиликда муддат 120 кунгача қисқарди. Гап «20 минг тадбиркор — 500 минг малакали мутахассис» дастурига киритилган компаниялар ҳақида бормоқда.
Қишлоқ хўжалиги техникасини ишлаб чиқариш ва уларга хизмат кўрсатиш учун бутловчи қисмлар, хомашё ва материаллар импорти учун қўшилган қиймат солиғини кечиктириб тўлаш муддати 270 кундан 120 кунга қисқартирилди.
Ишлаб чиқарилган муддати 5 йилдан ошмаган, экиш, ем-хашак экинларини йиғиш ва тайёрлашда ишлатиладиган қишлоқ хўжалиги техникалари, уларнинг бутловчи қисмлари ва хориждан олиб келинган эҳтиёт қисмларини импорт қилишда ҳам ҚҚСни кечиктириб тўлаш муддати қисқартирилмоқда.
Бундан ташқари, етказиб бериш муддати 180 кундан ортиқ бўлган асбоб-ускуналарни олиб кириш бўйича шартномалар юзасидан муддати ўтган дебиторлик қарзлари бўйича молиявий санкциялар қўлланилмаслигини назарда тутувчи тартиб бекор қилинди. Ушбу қоида 2019 йил июнь ойида жорий этилганди.
Шунингдек, чорвачилик корхоналари хориждан олиб келадиган чорва моллари, туялар, балиқ чавоқлари, ем-хашак ва бошқа материалларни (жами 203 та позиция) импорт қилишида ҚҚСни тўлаш муддати қисқартирилди.
Ўзгартиришлар сайёҳларни ташиш учун импорт қилинадиган автобуслар учун ҚҚСни бўлиб тўлаш муддатига ҳам алоқадор, бу муддат 12 ойдан 120 кунгача қисқартирилади.
Қишлоқ хўжалиги корхоналари ва тадбиркорлар учун ҳайдов тракторлари ҳамда пахта териш машиналарини олиб киришда қўшилган қиймат солиғини кечиктириб тўлаш муддати 270 кундан 120 кунга қисқартирилмоқда.
«20 минг тадбиркор — 500 минг мутахассис» дастурида иштирок этаётган корхоналар ташкил этилган иш ўринлари сонига қараб кечиктирилган муддатлардан фойдаланиши мумкин бўлади. Муддат 51−100 киши иш ўрни яратганда 60 кун, 101−200 та иш ўрни яратганда эса 90 кун бўлади.
«Ўзбекипаксаноат» уюшмаси таркибидаги корхоналар томонидан ўзлари ишлаб чиқарган ипак маҳсулотларини экспорт қилиш операциялари бўйича муддати ўтказиб юборилган дебитор қарздорлик ҳосил бўлишини ҳисоблашнинг ягона муддати бекор қилинмоқда. Шу вақтгача у божхона юк декларацияси расмийлаштирилган санадан бошлаб 360 кунни ташкил этарди.
Фармон билан муддати ўтган дебиторлик қарзлари мавжуд бўлганда товарларни кафолатли тўловсиз олиб чиқишга рухсат берувчи қоида бекор қилинмоқда. Мазкур қоида 2020 йил март ойида коронавирус пандемияси фонида жорий қилинганди.

Президент Узбекистана указом от 14 октября утвердил изменения в политике валютного контроля по внешнеторговым операциям.
Указом установливаются единые сроки для уплаты в рассрочку таможенных платежей, которые не должны превышать 120 дней.
Документом сокращается продолжительность срока, в течение которого разрешается уплата в рассрочку предпринимателями таможенных платежей без процентов и без обеспечения. Раньше это разрешалось до одного года, теперь — до 120 дней. Речь идёт о компаниях, включённых в программу «20 тысяч предпринимателей — 500 тысяч квалифицированных специалистов».
С 270 до 120 дней сокращается отсрочка уплаты НДС при импорте комплектующих, сырья и материалов для производства и сервисного обслуживания сельскохозяйственной техники.
Также уменьшается период отсрочки по уплате НДС при импорте сельскохозяйственной техники по севу, сбору кормовых культур и заготовке кормов, её комплектующих и запасных частей, ввозимых из-за рубежа, дата выпуска которых не превышает 5 лет.
Кроме того, отменяется порядок, согласно которому финансовые санкции за просроченную дебиторскую задолженность по контрактам на импорт оборудования не применялись, если срок поставки составлял более 180 дней. Это правило было введено в июне 2019 года.
Предпринимателям также сократили срок уплаты НДС для животноводческих предприятий при ввозе скота, верблюдов, мальков, корма и других материалов (всего 203 позиций).
Изменение также затронет срок уплаты НДС в рассрочку за импортные автобусы для перевозки туристов, который сократится с 12 месяцев до 120 дней.
С 270 до 120 дней сокращается отсрочка уплаты НДС для сельхозпредприятий и предпринимателей при импорте пахотных тракторов и хлопкоуборочных машин.
Компании, участвующие в программе «20 тысяч предпринимателей — 500 тысяч специалистов», получат отсрочку в зависимости от числа созданных рабочих мест. При трудоустройстве 51−100 человек она составит 60 дней, а при создании 101−200 рабочих мест — 90 дней.
Отменяется единый срок исчисления образования просроченной дебиторской задолженности по операциям экспорта шёлковой продукции, произведённой предприятиями в составе ассоциации «Узбекипаксаноат» — он составлял 360 дней с даты оформления грузовой таможенной декларации.
Указом прекращается действие нормы, разрешающей экспорт товаров без обеспечения гарантийного платежа при наличии просроченной дебиторской задолженности. Её ввели в марте 2020 года на фоне пандемии коронавируса.