Ўзбекистоннинг йирик корхоналарида 2024-йил август ойида газ қазиб олиш ҳажми 3,79 миллиард куб метргача камайган. Бу Статистика агентлигининг «Газета.uz» ўрганган саноат ишлаб чиқаришига доир ҳисоботидан келиб чиқади.
Бу 2023 йил августига (3,92 миллиард) нисбатан 3,6 фоизга (140,8 миллион куб метр), 2022 йилникига (4,3 миллиард) нисбатан эса 12,3 фоизга камроқ.
Йилнинг саккиз ойида ишлаб чиқариш ҳажми 29,9 миллиард куб метрни ташкил этди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 4,6 фоизга ёки 1,46 миллиард куб метрга кам.
Газ ишлаб чиқаришнинг пасайиши бир неча йиллардан бери давом этмоқда. Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистонда электр энергиясининг 75−80 фоизи газ ёқиш ҳисобига ишлаб чиқарилади.
Статистика агентлиги йирик ва кичик корхоналар томонидан электр энергияси ишлаб чиқариш бўйича статистик маълумотларни эълон қилишни бошлади. Январь-август ойларида ишлаб чиқаришнинг умумий ҳажми 4,1 фоизга — 52,3 миллиард кВт/соатдан 54,43 миллиард кВт/соатгача ошди.
Кўпчилиги газ (шунингдек, кўмир ва ГЭС)да ишлайдиган йирик корхоналар томонидан электр энергияси ишлаб чиқариш августда 5,84 миллиард кВт/соатгача камайди, бу ўтган йилнинг августига (6,5 миллиард) нисбатан 625,4 млн кВт/соатга (-9,7 фоиз) кам.
Саккиз ойда ишлаб чиқариш 48,6 миллиард кВт/соатгача қисқарди, бу 2023 йилнинг саккиз ойлик кўрсаткичидан 6 фоизга ёки 3,1 миллиард кВт/соатга кам.
Йўқотишлар қуёш ва шамол электр станцияларидан электр энергияси ишлаб чиқариш ҳисобига қопланади (ишлаб чиқаришдаги улуши — 10,6 фоиз) — 5,8 миллиард кВт/соат.
Аввалроқ Энергетика вазирлиги Статистика агентлигининг май ойида электр ишлаб чиқариш камайиши бўйича маълумотларини изоҳлаб, аслида қуёш ва шамол электростанциялари ҳисобига электр ишлаб чиқаришнинг ўсиши 5,8 фоизни ташкил этганини ва, қонунчиликка кўра, ҳисобот ҳар йили бир марта тақдим этилишини билдирганди. Таъминот камайиши тарифлар ошганидан кейинги «тежамкорлик» билан изоҳланган.
Ойлик нефть қазиб олиш 60,3 минг тоннани ташкил этди (2023 йил августига нисбатан -6,2 фоиз ёки минус 4000 тонна). Саккиз ой давомида ишлаб чиқариш 485,1 минг тоннагача камайган (ўтган йилнинг шу даврига нисбатан -6,8 фоиз ёки минус 35,2 минг тонна).
Август ойида 106,5 минг тонна автомобиль бензини ишлаб чиқарилди, бу 2023 йил августига (108 минг) нисбатан 1,4 фоизга кам. Саккиз ойлик таққосда ўсиш атиги 0,4 фоиз — 896 минг тоннани ташкил этди.
Ўтган ойда дизель ёнилғиси ишлаб чиқариш 70,1 минг тоннадан 86,8 минг тоннагача ошди (ўтган йилнинг августига нисбатан +23,8 фоиз). Бироқ 2023 йилнинг январь-август ойлари билан солиштирганда (бир йилда) бу кўрсаткич атиги 0,8 фоизга ошиб, 705,8 минг тоннани ташкил этди.
Ойлик кўмир қазиб олиш яна рекорд ўрнатди — 888,1 минг тонна (+214,4 минг), бу ўтган йилнинг август ойидаги ҳажмдан деярли 31,8 фоизга кўп. Январь-август ойларида ишлаб чиқариш 15,8 фоизга ошиб, 4,37 миллион тоннани ташкил этди.

Добыча газа на крупных предприятиях Узбекистана в августе 2024 года снизилась до 3,79 млрд кубометров, следует из отчёта Агентства статистики при президенте о промышленном производстве, который изучила «Газета.uz».
Это на 3,6% (140,8 млн кубометров) меньше, чем в августе 2023 года (3,92 млрд), и на 12,3% меньше, чем в августе 2022 года (4,3 млрд).
За первые восемь месяцев года объём добычи составил 29,9 млрд кубометров, что на 4,6%, или на 1,46 млрд кубометров, меньше, чем за аналогичный период прошлого года.
Снижение производства газа продолжается уже несколько лет. Напомним, 75−80% электричества в Узбекистане вырабатывается за счёт сжигания газа.
газ, нефть, промышленное производство, статагентство, статистика, уголь, электроэнергия, энергоресурсы
Статагентство начало публиковать статистику по выработке электроэнергии в разрезе крупных и малых предприятий. Общий объём производства за январь-август вырос на 4,1% — с 52,3 млрд до 54,43 млрд кВт·ч.
Производство электричества крупными предприятиями энергоснабжения, большинство из которых работают на газе (а также на угле и ГЭС), в августе сократилось до 5,84 млрд кВт·ч, что на 625,4 млн кВт·ч (-9,7%) меньше, чем в августе прошлого года (6,5 млрд).
За восемь месяце производство уменьшилось до 48,6 млрд кВт·ч, что на 6%, или на 3,1 млрд кВт·ч, меньше восьмимесячного показателя 2023 года.
Потери компенсируются выработкой электричества на солнечных и ветряных электростанциях (доля в генерации — 10,6%) — 5,8 млрд кВт·ч.
Ранее Министерство энергетики, комментируя данные Статагентства о снижении выработки электроэнергии в мае, сообщило, что на самом деле рост производства электроэнергии составил 5,8% за счёт солнечных и ветряных электростанций, которые считаются «малыми предприятиями» и, по законодательству, предоставляют отчётность раз в год. Снижение поставок тогда объяснили «экономным расходованием» после повышения тарифов.
Месячная добыча нефти составила 60,3 тысячи тонн (-6,2%, или минус 4000 тонн, к августу 2023 года). За восемь месяцев производство снизилось до 485,1 тысячи тонн (-6,8%, или минус 35,2 тысячи тонн к аналогичному периоду прошлого года).
За август было произведено 106,5 тысячи тонн автомобильного бензина, что по сравнению с августом 2023 года (108 тысяч) меньше на 1,4%. В восьмимесячном сравнении рост составил только 0,4% — 896 тысяч тонн.
В прошлом месяце выпуск дизельного топлива вырос с 70,1 тысячи до 86,8 тысячи тонн (+23,8% к августу прошлого года). Тем не менее, при сравнении с январём-августом 2023 года (год к году) показатель вырос лишь на 0,8% — до 705,8 тысячи тонн.
Месячная добыча угля снова обновила рекорд — 888,1 тысячи тонн (+214,4 тысячи), что почти на 31,8% больше объёма за август прошлого года. За январь-август производство выросло на 15,8% — до 4,37 млн тонн.