Футбол бўйича Ўзбекистон миллий терма жамоаси 2026 йилги жаҳон чемпионатига саралашнинг 3-босқичи дастлабки ўйинида КХДРни мағлуб этди. 5 сентябрь куни Тошкентдаги «Бунёдкор» стадионида бўлиб ўтган ўйин 1:0 ҳисобида якунланди.
Дастлабки дақиқаларданоқ Ўзбекистон терма жамоаси босим ўтказди ва биринчи рақамда ўйнашга ҳаракат қилди. 20-дақиқада чиройли комбинациядан сўнг ярим ҳимоячи Жалолиддин Машарипов рақиб дарвозасига йўл топа олди. Учрашув якунларига кўра, у ўйиннинг энг яхши футболчиси бўлди.
Шимолий кореяликлар ҳам хавфли вазиятлар яратди. Улардан бири 40-дақиқада Одилжон Ҳамробеков рақибини жарима майдончаси ичида йиқитиб, пенальтига сабаб бўлиши билан якунланди. Дарвозабон Ўткир Юсупов бурчакни топди ва ҳужумчи Кук-Чол Кан II дан зарбасини қайтарди.
Иккинчи бўлимда рақиб секин-аста тўпни эгаллаб, Ўзбекистонга қарши ҳужумлар уюштира бошлади, аммо терма жамоа ҳужумларни бартараф этди.
Эслатиб ўтамиз, жаҳон чемпионатининг учинчи саралаш босқичида 18 та терма жамоа олтитадан учта гуруҳга бўлинган. Гуруҳнинг энг яхши икки жамоаси тўғридан-тўғри ЖЧ-2026 финал босқичига йўл олади. Учинчи ва тўртинчи ўринларни эгаллаган жамоалар тўртинчи босқичда ўйнайди, улар яна иккита тўғридан-тўғри йўлланма, шунингдек, қитъалараро плей-офф йўлланмаси учун кураш олиб боради.
Учинчи саралаш босқичи икки даврада (10 тур) ўтказилади. У 2024 йил 5 сентябрда бошланиб, 2025 йил 10 июнда тугайди.
Ўзбекистон «А» гуруҳида Эрон, Қатар, БАА, Қирғизистон ва Шимолий Корея билан ўйнайди. Жамоа навбатдаги ўйинда 10 сентябрь куни соат 19:00 да Қирғизистон меҳмони бўлади.

Сборная Узбекистана по футболу одержала победу над КНДР в первом матче третьего раунда квалификации к чемпионату мира-2026. Матч, прошедший 5 сентября на стадионе «Бунёдкор» в Ташкенте, завершился со счётом 1:0.
Узбекистанцы с первых минут оказывали прессинг и пытались действовать первым номером. На 20-й минуте после красивой комбинации полузащитник Жалолиддин Машарипов точно пробил по воротам соперника. Он же по итогам встречи стал лучшим игроком матча.
У северокорейцев тоже возникали опасные моменты. Одна из них завершилась пенальти на 40-й минуте, когда Одилжон Хамробеков сбил соперника в штрафной. Вратарь Уткир Юсупов угадал угол и зафиксировал мяч после удара нападающего Кук-Чхоль Кана II.
Во втором тайме соперник начал постепенно забирать владение и совершать атаки в ворота Узбекистана, но национальная сборная выстояла.
Напомним, в третьем отборочном раунде ЧМ 18 команд разделены на три группы по шесть сборных. По две лучшие команды из группы напрямую выходят в финальную стадию ЧМ-2026. Сборные, занявшие третье и четвёртое места, сыграют в четвёртом раунде, где разыграют ещё две прямые путёвки, а также место в межконтинентальном плей-офф.
Третий отборочный раунд пройдёт в два круга (10 туров). Он стартует 5 сентября и завершится 10 июня 2025 гоода.
Узбекистан попал в группу «А», где сыграет с Ираном, Катаром, ОАЭ, Кыргызстаном и КНДР. Следующий матч команда проведёт в гостях у Кыргызстана 10 сентября в 19:00.
В параллельных матчах Иран победил Кыргызстан (1:0), а ОАЭ одолели действующего чемпиона Азии Катар (1:3).