5 сентябрь куни жиноят ишлари бўйича Тошкент шаҳри Миробод тумани суди собиқ қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов ва Қишлоқ хўжалиги вазирлиги ҳузуридаги Қишлоқ хўжалигида хизматлар кўрсатиш агентлиги собиқ раҳбари Ҳусниддин Каримовга нисбатан жиноят ишини кўриб чиқишни бошлади, деб хабар берди Олий суд матбуот хизмати.
Қўшма иш бўйича жами 50 нафар шахс айбланмоқда, улардан 29 нафари қамоққа олинган, қолган 21 нафарига нисбатан гаров ва муносиб хулқ-атворда бўлиш ҳақидаги тилхат тарзида эҳтиёт чораси қўлланган.
Уларга нисбатан Жиноят кодексининг қуйидаги моддалари бўйича айблов эълон қилинган:
- 167 (Ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш);
- 168 (Фирибгарлик);
- 184 (Солиқлар ёки йиғимларни тўлашдан бўйин товлаш);
- 185−2 (Электр, иссиқлик энергияси, газ, водопроводдан фойдаланиш қоидаларини бузиш);
- 189 (Савдо ёки хизмат кўрсатиш қоидаларини бузиш);
- 205 (Ҳокимият ёки мансаб ваколатини суиистеъмол қилиш);
- 206 (Ҳокимият ёки мансаб ваколати доирасидан четга чиқиш);
- 28,209 (Жиноят иштирокчиларининг турлари, Мансаб сохтакорлиги);
- 209 (Мансаб сохтакорлиги);
- 211 (Пора бериш);
- 228 (Ҳужжатлар, штамплар, муҳрлар, бланкалар тайёрлаш, уларни қалбакилаштириш, сотиш ёки улардан фойдаланиш);
- 243 (Жиноий фаолиятдан олинган даромадларни легаллаштириш).
Daryo’нинг хабар беришича, адвокатлардан бири Темур Раҳматов маълум бир нашр Азиз Воитовнинг иши аллақачон судда кўриб чиқилгани ва у 7 йилга озодликдан маҳрум этилгани ҳақида нотўғри маълумот тарқатганини маълум қилган.
Судья Сардор Содиқов журналистлар ва адвокатларга мурожаат қилиб, жараённинг шаффофлигини таъминлаш зарурлигини, бироқ судланувчиларнинг ҳуқуқлари бузилмаслиги кераклигини айтди. Журналистлар суд жараёнини ёритишда айбсизлик презумпциясига амал қилиши шарт, деди у.
Яна бир адвокатнинг айтишича, судда қатнашаётган журналистлар «хорижликлар агенти» бўлиши мумкин ва «уларга судни ёритишни тақиқлаш керак». Судья суд мажлисига ОАВ вакиллари ҳужжатлар асосида киритилгани ва улар қайси нашрлардан эканини билишини қайд этди.
Айбланувчилардан бири ОАВни «кўришга кўзи йўқлигини», чунки «собиқ вазир масаласига оид ишлар интернетда ёзилганидан сўнг уни ҳам қамаб қўйишганини» айтди. «Етти ой олдин тергов бошланган пайтда қаерда эдингиз?» — деди у.
Унга ОАВ тергов жараёнига халал бермаслиги ва тергов якунланмагунча бу ҳақда ёзиш мумкин эмаслиги тушунтирилди.
Навбатдаги йиғилиш 6 сентябрь куни соат 15:00 да Жиноят ишлари бўйича Юнусобод тумани суди биносида бўлиб ўтади, унда адвокатлар ва судланувчиларнинг ОАВ вакилларининг жараёнда иштирок этиши ҳақидаги илтимосномалари кўриб чиқилади. Шундан сўнг судья журналистларга фото, видео ва аудиоматериаллар олишга рухсат бериш ёки йўқлигини ҳал қилади.
Эслатиб ўтамиз, собиқ қишлоқ хўжалиги вазири Азиз Воитов 2023 йил декабрида қамоққа олинган эди. Октябрь ойи охирида ишдан бўшатилганидан кейин Ҳисоб палатаси Қишлоқ хўжалиги вазирлигида текширув ўтказган.
Воитов 2022 йил августидан 2023 йил октябрига қадар қишлоқ хўжалиги вазири лавозимида ишлаган (унинг ўрнини Иброҳим Абдураҳмонов эгаллаган). Бунгача, 2020 йилнинг март ойидан бошлаб у инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида фаолият юритган.

Мирабадский районный суд по уголовным делам Ташкента 5 сентября начал рассмотрение уголовного дела в отношении бывшего министра сельского хозяйства Азиза Воитова и экс-главы Агентства по оказанию услуг в сельском хозяйстве при Минсельхозе Хуснуддина Каримова, сообщила пресс-служба Верховного суда Узбекистана.
Всего по объединённому делу обвиняемыми проходят 50 человек, из которых 29 заключены под стражу, к остальным 21 применены меры пресечения в виде залога и подписки о надлежащем поведении.
Им предъявлены обвинения по статьям Уголовного кодекса:
• 167 (хищение путём присвоения или растраты);
• 168 (мошенничество);
• 184 (уклонение от уплаты налогов или сборов);
• 185−2 (нарушение правил пользования электрической, тепловой энергией, газом, водопроводом);
• 189 (нарушение правил торговли или оказания услуг);
• 205 (злоупотребление властью или должностными полномочиями);
• 206 (превышение власти или должностных полномочий);
• 209 (должностной подлог);
• 209 через статью 28 (соучастие в должностном подлоге);
• 211 (дача взятки);
• 228 (изготовление, подделка документов, штампов, печатей, бланков, их сбыт или использование);
• 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности).
Фото: Верховный суд.Фото: Верховный суд.
Как сообщает «Дарё», один из адвокатов Темур Рахматов сообщил, что некое издание распространило неправильную информацию о том, что дело Азиза Воитова уже рассмотрено в суде и он получил 7 лет лишения свободы.
Судья Сардор Садиков, обращаясь к журналистам и адвокатам, заявил, что необходимо обеспечить прозрачность процесса, однако нельзя нарушать права подсудимых. Журналисты должны придерживаться презумпции невиновности при освещении процесса, подчеркнул он.
Ещё один адвокат заявил, что журналисты, участвующие в деле, могут быть «иностранными агентами», поэтому «необходимо запретить им освещать судебный процесс». Судья отметил, что представители СМИ допущены на заседание на основе документов и он знает, из каких они изданий.
Один из подсудимых заявил, что «не хочет видеть» СМИ, поскольку «после освещения дела бывшего министра сельского хозяйства его тоже могут посадить». «Где вы были семь месяцев назад, когда началось следствие?» — сказал он.
Ему объяснили, что СМИ не могли вмешиваться в следственный процесс и писать об этом до его завершения.
Следующее заседание состоится 6 сентября в 15:00 в здании Юнусабадского районного суда по уголовным делам, где рассмотрят ходатайства адвокатов и обвиняемых об участии СМИ в процессе. После этого судья примет решение, разрешать ли журналистам снимать фото, видео и записывать аудио.
Азиз Воитов. Фото: «Дарё».Азиз Воитов. Фото: «Дарё».
Напомним, бывший министр сельского хозяйства Азиз Воитов был заключён под стражу в декабре 2023 года. После его увольнения в конце октября Счётная палата провела в Минсельхозе проверку.
Азиз Воитов работал министром сельского хозяйства с августа 2022 года по октябрь 2023 года. До этого с марта 2020 года он был первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли.