Шавкат Мирзиёев 30 август куни 2024−2030 йилларда давлат-хусусий шерикликни ривожлантириш чора-тадбирлари тўғрисидаги қарорни имзолади. Ҳужжат йўл, энергетика, таълим, транспорт, коммунал хўжалик, сув, экология ва бошқа соҳалардаги ДХШ лойиҳаларини ўз ичига олади.
2024−2026 йилларда жами 11,65 миллиард долларлик 17 та устувор лойиҳани амалга ошириш режалаштирилмоқда. Улар орасида қарийб 97 миллион долларга 14 минг ўринли 13 та мактабни қуриш ва жиҳозлаш ҳам бор. Лойиҳа Осиё тараққиёт банки билан ҳамкорликда Тошкент шаҳри ва вилоятида амалга оширилади. Тендернинг иккинчи босқичи жорий йилнинг сентябрь ойида эълон қилинади, 2025 йилнинг июнига қадар эса ғолиб аниқланиши ва у билан ДХШ шартномаси тузилиши керак.
Бундан ташқари, хусусий тадбиркорлар билан биргаликда қарийб 570 миллион долларга 66 минг ўринли 100 та мактаб қуриш ва жиҳозлаш кутилмоқда. Потенциал ҳамкорлар билан музокаралар декабргача ўтказилиши, лойиҳа концепцияси 2025 йилнинг июнь ойида ишлаб чиқилиши ва тасдиқланиши, август ойида ҳамкор танланиши, 2026 йилнинг февралида эса ДХШ келишуви имзоланиши керак.
Халқаро молия корпорацияси кўмагида Фарғона вилоятида 800 ўринга мўлжалланган кўп тармоқли клиника қуриш режалаштирилган. Лойиҳанинг тахминий қиймати 306 миллион долларга баҳоланмоқда. Лойиҳа концепциясини сентябрь ойида ишлаб чиқиш, тендер эса 2025 йил февраль ойида бошланиши режалаштирилган. Келгуси йил охирига қадар ғолиб эълон қилиниши ва у билан ДХШ шартномаси тузилиши керак.
Тошкент тиббиёт академияси ҳудудида 500 миллион долларга 1175 ўринли кўп тармоқли шифохона қуриш режалаштирилган. ДХШ шартномасини 2025 йилнинг мартигача тузиш кўзда тутилмоқда.
Урганч аэропортини модернизация қилиш ва ишончли бошқарувга ўтказиш режалаштирилган. Лойиҳа қиймати 181 миллион долларга баҳоланмоқда. 2025 йилнинг июнигача тендер ғолиби эълон қилиниши ва у билан ДХШ шартномаси тузилиши керак.
Янги Тошкент аэропортини қуриш ва уни ишончли бошқарувга ўтказиш режалаштирилмоқда. Лойиҳа қиймати 1,5 миллиард долларга баҳоланмоқда (илгари бу кўрсаткич 1 миллиард доллар деб эълон қилинган эди). 2025 йилнинг октябригача хусусий шерикни аниқлаш, 2026 йил охиригача эса ДХШ шартномасини имзолаш режалаштирилган.
Ўтган йилнинг май ойида Сингапурнинг Changi Airports International компанияси пойтахтдаги мавжуд аэропорт фаолиятини оптималлаштириш бўйича консультация бериши, шунингдек, янги аэропорт қурилишининг техник-иқтисодий асосларини ишлаб чиқишга кўмаклашиши хабар қилинган эди.
Келгуси йилда Наманган, Андижон ва Бухоро аэропортларини ҳам бошқарувга топшириш ва модернизация қилиш режалаштирилган.
Осиё тараққиёт банки кўмагида Наманган шаҳридаги канализация иншоотларини модернизация қилиш режалаштирилган. Лойиҳа қиймати 96 миллион долларга баҳоланмоқда. Қурилиш ишлари 2025 йилнинг апрелида бошланиб, 2027 йилнинг май ойида якунланиши кутилмоқда.
ОТБ, шунингдек, Бухоро вилоятидаги иссиқлик таъминоти тизимини модернизация қилиш ва ишончли бошқарувга ўтказишга ёрдам беради. Лойиҳа қиймати 122 миллион долларга баҳоланмоқда. 2026 йил сентябрь ойи охиригача тендер ғолибини эълон қилиш ва у билан ДХШ шартномасини тузиш режалаштирилган.
Сурхондарё вилоятида ичимлик суви таъминотини яхшилаш лойиҳаси 1,1 миллиард долларга баҳоланмоқда. 2024-йил ноябрь ойида хусусий шерик танлаш ва тизимни унга бошқарув учун 2025-йил январигача топшириш режалаштирилган. Франциянинг Suez лойиҳада қатнашмоқчи эди.
Ўтган йилнинг ноябрь ойида президент вилоятда ичимлик суви таъминоти лойиҳасининг биринчи босқичини бошлаган эди. Бу босқичда Тўпаланг сув омборидан сув Сариосиё, Денов, Шўрчи ва Қумқўрғон туманларига етиб келган. Вилоят аҳолисини ичимлик суви билан таъминлаш даражаси 70 фоизга етган.
Фарғона вилоятининг Данғара ва Бувайда туманлари, Жиззах вилоятининг Зомин ва Бахмал туманлари ҳамда Бухоро вилоятининг Когон туманида ҳам ичимлик суви ва канализация тармоқларини модернизация қилиш ва хусусий сектор бошқарувига ўтказиш режалаштирилмоқда. Лойиҳаларнинг умумий қиймати 100 миллион долларга баҳоланмоқда.
Халқаро молия корпорацияси кўмагида 300 миллион долларга 200 та йирик насос станцияларини модернизация қилиш, қуриш ва бошқариш кўзда тутилган. Тендерлар ғолибларини 2026 йил охиригача эълон қилиш режалаштирилмоқда.
Наманган вилоятида ҳам 2025 йилнинг июлигача 28 та насосни модернизация қилиш ва уларни бошқарувга ўтказиш режалаштирилган. Лойиҳанинг қиймати 125 миллион долларни ташкил этади.
Аввалроқ айни шу ҳужжатларга кўра, Ўзбекистоннинг барча ҳудудларидаги электр ва газ тақсимлаш тармоқларини хусусий операторлар бошқарувига ўтказиш режалаштирилаётгани ҳақида хабар берган эдик. Бундан ташқари, Тошкентдан Самарқанд ва Андижонгача бўлган пуллик автомобиль йўллари қурилишини бошлаш режалаштирилган.
2025 йил охирига қадар ОТБ кўмагида 75 миллион долларлик 20 минг ўринли 100 та болалар боғчаларини қуриш, реконструкция қилиш ва жиҳозлаш режалаштирилган.
Хусусий компаниялар билан биргаликда ҳар йили камида 100 та болалар боғчасини қуриш, реконструкция қилиш ва жиҳозлаш кутилмоқда. Лойиҳа қиймати 335 миллион долларни ташкил этади.
2026 йилнинг биринчи чорагига қадар Андижон ва Самарқанд вилоятларида ДХШ кўмагида 75 миллион долларга 10 минг ўринли 15 та мактаб қурилиши ва жиҳозланиши кутилмоқда.
Фарғона ва Наманган вилоятларида Европа тикланиш ва тараққиёт банки кўмагида 75 миллион доллар миқдорида 10 минг ўринли мактаблар қуриш ва жиҳозлаш режалаштирилган.
2027−2030 йилларда хусусий тадбиркорлар билан биргаликда камида 100 та мактаб (жами 450 та мактаб) қуриш режалаштирилган. Уларнинг умумий қиймати 3,3 миллиард долларга баҳоланмоқда.
ЕТТБ ва бошқа ташкилотлар кўмагида Тошкент шаҳрида олий ўқув юртлари талабалари учун 17 минг ўринли ётоқхоналар қуриш режалаштирилган. Лойиҳа қиймати 176 миллион долларни ташкил этади.
2027 йил охиригача Бухоро ва Андижон вилоятларида 250 миллион долларлик кўп тармоқли клиникалар қуриш режалаштирилган.
Самарқанд тиббиёт университети ҳудудида 800 ўринга мўлжалланган кўп тармоқли поликлиника қурилиши керак. Нархи — 250 миллион доллар, амалга ошириш муддати — 2026 йилнинг иккинчи чораги.
ДХШ доирасида Тошкент, Самарқанд ва Қўқон темирйўл вокзалларини модернизация қилиш ҳам режалаштирилган. Улар 2026 йил охиригача бошқарувга ўтказилиши мумкин. Лойиҳа қиймати 50 миллион долларни ташкил этади.
Бундан ташқари, гидроэнергетика, иссиқлик таъминоти ва канализация тизимларида ҳам қатор лойиҳалар амалга оширилиши режалаштирилган.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 30 августа подписал постановление о мерах по развитию государственно-частного партнёрства на 2024−2030 годы. В документ вошли проекты ГЧП в дорожной, энергетической, образовательной, транспортной, коммунальной, водной, экологической и других сферах.
Всего в 2024—2026 годах планируется реализовать 17 приоритетных проектов на 11,65 млрд долларов. Среди них — строительство и оснащение 13 школ на 14 тысяч мест приблизительно за 97 млн долларов. Проект будет реализован совместно с Азиатским банком развития в Ташкенте и Ташкентской области. Второй этап тендера объявят в сентябре этого года, а до июня 2025 года должны выбрать победителя и заключить с ним контракт ГЧП.
Кроме того, ожидается строительство и оснащение 100 школ на 66 тысяч мест совместно с частными предпринимателями примерно за 570 млн долларов. До декабря должны быть проведены переговоры с потенциальными партнёрами, в июне 2025 года — разработана и утверждена концепция проекта, в августе — выбран партнёр, в феврале 2026 года — подписано соглашение о ГЧП.
При поддержке Международной финансовой корпорации планируется строительство в Ферганской области многопрофильной поликлиники на 800 мест. Предварительно проект оценивается в 306 млн долларов. Концепцию проекта намечено разработать в сентябре, а в феврале 2025 года — начать тендер. До конца следующего года должны объявить победителя и заключить с ним контракт ГЧП.
На территории Ташкентской медицинской академии запланировано строительство многопрофильной больницы на 1175 мест за 500 млн долларов. Контракт ГЧП планируется заключить до марта 2025 года.
Намечена модернизация и передача в доверительное управление аэропорта Ургенча. Стоимость проекта оценивается в 181 млн долларов. Объявить победителя тендера и заключить с ним контракт ГЧП должны к июню 2025 года.
Планируется строительство нового аэропорта Ташкента и передача его в доверительное управление. Стоимость проекта оценивается в 1,5 млрд долларов (до этого озвучивалась цифра 1 млрд долларов). Определить частного партнёра планируется до октября 2025 года, а подписать договор ГЧП — до конца 2026 года.
В мае прошлого года сообщалось, что сингапурская Changi Airports International займётся консультированием для оптимизации работы действующего аэропорта столицы, а также поможет разработать технико-экономическое обоснование строительства нового аэропорта.
В следующем году также планируется передать в управление и модернизировать аэропорты Намангана, Андижана и Бухары.
При поддержке Азиатского банка развития намечена модернизация канализационных сооружений Намангана. Стоимость проекта оценивается в 96 млн долларов. Как ожидается, строительные работы начнут в апреле 2025 года и завершены в мае 2027 годы.
АБР также поможет в модернизации и передаче в доверительное управление системы теплоснабжения в Бухарской области. Проект оценивается в 122 млн долларов. Объявить победителя тендера и заключить с ним договор ГЧП планируется до конца сентября 2026 года.
Проект улучшения питьевого водоснабжения Сурхандарьинской области оценивается в 1,1 млрд долларов. В ноябре 2024 года планируется выбрать частного партнёра и передать ему систему в управление до января 2025 года. В проекте хотела принять участие французская Suez.
В ноябре прошлого года президент запустил первый этап проекта питьевого водоснабжения в области. На этом этапе вода из Тупалангского водохранилища достигла Сарыасийского, Денауского, Шурчинского и Кумкурганского районов. Уровень обеспеченности населения региона питьевой водой достиг 70%.
Модернизация систем питьевого водоснабжения и канализационных сетей и передача их в управление частному сектору планируется также в Дангаринском и Бувайдинском районах Ферганской области, Зааминском и Бахмальском районах Джизакской области и Каганском районе Бухарской области. Общая стоимость проектов оценивается в 100 млн долларов.
При поддержке МФК намечена модернизация, строительство и управление 200 крупными насосными станциями за 300 млн долларов. Победителей тендеров планируется объявить до конца 2026 года.
В Наманганской области также планируется модернизировать 28 насосов и передать их управление до июля 2025 года. Стоимость проекта — 125 млн долларов.
Ранее мы сообщали, что согласно этому же документы распределительные электрические и газовые сети во всех регионах Узбекистана намечено передать в управление частным операторам. Кроме того, запланировано начать строительство платных дорог из Ташкента в Самарканд и Андижан.
До конца 2025 года поддержке АБР также планируется построить, провести реконструкцию и оснащение 100 детских садов на 20 тысяч мест за 75 млн долларов.
Совместно с частными компаниями намечено строить, реконструировать и оснащать минимум по 100 детских садов каждый год. Стоимость проекта — 335 млн долларов.
До первого квартала 2026 года ожидается строительство и оснащение 15 школ на 10 тысяч мест в Андижанской и Самаркандской областях при поддержке МФК за 75 млн долларов.
Такое же количество школ на 10 тысяч мест планируется построить и оснастить в Ферганской и Наманганской областях при поддержке Европейского банка реконструкции и развития за 75 млн долларов.
С 2027 года до 2030 года планируется строить не меньше 100 школ в год вместе с частными предпринимателями (всего — 450 школ). Их общая стоимость оценивается в 3,3 млрд долларов.
При поддержке ЕБРР и других организаций в Ташкенте планируется построить общежития на 17 тысяч мест для студентов вузов. Стоимость проекта — 176 млн долларов.
До конца 2027 года намечено строительство многопрофильных поликлиник в Бухарской и Андижанской областях за 250 млн долларов.
На территории Самаркандского медицинского университета должны построить многопрофильную поликлинику на 800 мест. Стоимость — 250 млн долларов, срок реализации — второй квартал 2026 года.
Железнодорожные вокзалы Ташкента, Самарканда и Коканда планируется модернизировать в рамках государственно-частного партнёрства. Их могут передать в управление до конца 2026 года. Стоимость проекта — 50 млн долларов.