Июль ойида Ўзбекистон яна дунёдаги энг йирик олтин харидорларидан бирига айланди, деб хабар берди Жаҳон олтин кенгаши (World Gold Council).
Бир ой ичида жаҳон марказий банкларининг захиралари яна 37 тоннага ошди. KAP Depo инвестиция компанияси таъкидлаганидек, қимматбаҳо металлнинг асосий харидорлари Польша Миллий банки — 14,3 тонна, Ўзбекистон Марказий банки — 9,6 тонна, Ҳиндистон Захира банки — 5,4 тонна бўлган.
Кейинги ўринларни Иордания (4,3 тонна), Туркия (3,8 тонна), Қатар (2,3 тонна), Чехия (1,6 тонна) эгаллади. Энг йирик олтин сотувчилари Қозоғистон (3,9 тонна) ва Мўғулистон (0,7 тонна) бўлди.
Эслатиб ўтамиз, июль ойи якунларига кўра, Ўзбекистон Марказий банки олтинининг физик ҳажми ойига 11,7 млн дан 12,1 млн троя унциясига (374,8 тонна) ошди. Шу билан бирга, олтин захирасининг қиймати 1,8 миллиард долларга ошиб, 29,2 миллиард долларга етди.
Июль ойидаги харидлар туфайли Ўзбекистон Марказий банки йил бошидан буён соф олтин сотувчидан соф олтин харидорига айланди. Июнь ойида регулятор 9 тонна қимматбаҳо металл сотиб олган.
«Сўнгги ойларда Марказий банклар олтин тўплашга бўлган содиқлигини намойиш этди. Олтиннинг нархи янги юқори чўққиларга кўтарилишда давом этгани сабабли эълон қилинган талабнинг умумий даражаси пасайган бўлса ҳам, у ижобий бўлиб қолаверди», — дейилади WGC шарҳида.
Июль ойида олтин нархи бир унция учун 2325 доллардан 2445,76 долларгача кўтарилди (2480 долларгача етди), бу 5,2 фоизлик ўсишни ташкил этди.
S&P Global Ratings ҳисоб-китобларига кўра, олтин нархининг тушиши кутилаётгани ва жорий ҳисоб рақамининг тақчиллиги давом этаётгани сабабли Ўзбекистоннинг фойдаланиш мумкин бўлган валюта захиралари 2027 йилгача қисқаради. Марказий банкнинг монетар олтин захиралари олтин-валюта захиралари умумий ҳажмининг 80% дан ортиғини ташкил этади. Марказий банк Ўзбекистонда қазиб олинаётган олтинни сотиб олишда устувор ҳуқуққа эга. У олтинни маҳаллий валютага сотиб олади, кейин эса интервенциясининг ўзбек сўмига таъсирини қоплаш учун долларни маҳаллий бозорда сотади.

В июле Узбекистан снова стал одним из крупнейших покупателей золота в мире, сообщает Всемирный совет по золоту (World Gold Council).
За месяц запасы мировых центральных банков увеличились ещё на 37 тонн.
Как отметили в инвестиционной компании KAP Depo, основными покупателями драгметалла стали Национальный банк Польши — 14,3 тонн, Центральный банк Узбекистана — 9,6 тонны, Резервный банк Индии — 5,4 тонны.
Следом идут Иордания (4,3 тонны), Турция (3,8 тонны), Катар (2,3 тонны), Чехия (1,6 тонны).
Крупнейшими продавцами золота стали Казахстан (3,9 тонны) и Монголия (0,7 тонны).
Напоминаем, что по итогам июля физический объём золота ЦБ Узбекистана увеличился месяц с 11,7 млн до 12,1 млн тройских унций (374,8 тонны). В то же время стоимость золотого запаса выросла на 1,8 млрд долларов — до 29,2 млрд долларов.
Покупки в июле перевели ЦБ Узбекистана из чистого продавца в чистого покупателя золота с начала года (+3 тонны). В июне регулятор приобрёл 9 тонн драгметалла.
«Центральные банки продемонстрировали приверженность накоплению золота в последние месяцы. Хотя общий уровень заявленного спроса снизился, поскольку цена на золото продолжала расти до новых максимумов, он, тем не менее, оставался положительным», — говорится в обзоре WGC.
В июле котировки золота увеличились с 2325 до 2445,76 (поднималось до 2480) доллара за унцию (+5,2%).
По оценкам S&P Global Ratings, доступные к использованию валютные резервы Узбекистана будут сокращаться до 2027 года из-за ожидаемого падения цен на золото и продолжающегося дефицита текущего счета. Запасы монетарного золота ЦБ составляют более 80% общего объёма золотовалютных резервов. ЦБ имеет приоритетное право на покупку золота, добываемого в Узбекистане. Он покупает золото за местную валюту, а затем продаёт доллары на местном рынке, чтобы компенсировать влияние своей интервенции на узбекский сум.