Шанхай ҳамкорлик ташкилоти ва Мустақил Давлатлар Ҳамдўстлиги маконида кечаётган мураккаб ва қарама-қарши ҳарбий-сиёсий жараёнлар мамлакатлардан халқаро терроризм, экстремизм ва радикализмга қарши курашда саъй-ҳаракатлар ва мувофиқлаштирилган чора-тадбирларни бирлаштиришни талаб этади. Бу ҳақда чоршанба куни Тошкентда ШҲТ Минтақавий аксилтеррор тузилмаси (МАТ) ва МДҲ аксилтеррор марказининг қўшма конференциясида сўзга чиққан Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати раиси генерал-лейтенант Абдусалом Азизов гапирди.
Абдусалом Азизов ШҲТ ва МДҲга аъзо давлатлар хавфсизлигига таҳдид солаётган омилларни санаб ўтди. «Вазият халқаро террорчилик ташкилотлари бошлиқларининг давлатларга қарши ўзларининг бузғунчи режаларидан воз кечмаганликлари билан янада мураккаблашмоқда», — деди у.
«Афғонистон ҳукумати ўз имкониятлари ва ресурсларидан келиб чиқиб, халқаро терроризмга қарши курашмоқда, афғон махсус хизмати ХВИДга („Хуросон вилояти“ ислом давлати — таҳр.) қарши курашда „етакчилик“ қилиб, муайян натижаларга эришмоқда. Шу боис душманга қарши биргаликда курашишимиз керак», — деди ДХХ раҳбари.
У Афғонистонга «Хуросон вилояти»га қарши курашда ёрдам бериш муҳимлигини таъкидлади, чунки қарши чораларнинг заифлашиши гуруҳнинг кучайишига олиб келади ва бу ўз навбатида бутун минтақа хавфсизлигига таҳдид солади.
Абдусалом Азизов «ўзаро ишонч, халқаро терроризм, экстремизм ва кибертаҳдидларга қарши курашиш соҳасида мунтазам ахборот ва тажриба алмашишга асосланган изчил ва мувофиқлашган фаолиятда бирга ҳаракат қилиш ёрдамидагина давлатларда барқарорлик ва хавфсизликни таъминлашда самарали натижаларга эришиш мумкин»лигига ишонч билдирди.
Шавкат Мирзиёев конференция иштирокчиларига мурожаатида инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш ва илгари суриш, шунингдек, қонун устуворлиги принципига оғишмай риоя этиш терроризм ва экстремизмга қарши курашишнинг фундаментал асоси эканини таъкидлаганди.

Сложные и противоречивые военно-политические процессы, протекающие на пространстве Шанхайской организации сотрудничества и СНГ, требуют от стран-участниц консолидации усилий и скоординированных мер по противодействию международному терроризму, религиозному экстремизму и радикализму. Об этом заявил председатель Службы государственной безопасности Узбекистана генерал-лейтенант Абдусалом Азизов, выступая на объединённой конференции Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества и Антитеррористического центра СНГ в Ташкенте в среду.
Абдусалом Азизов перечислил факторы, создающие угрозу безопасности стран-членов ШОС и СНГ. Положение усугубляется тем, что международные террористические организации не отказались от своих деструктивных планов против государств ШОС и СНГ, отметил он.
«Правительство Афганистана, исходя из своих возможностей и ресурсов, противодействует международному терроризму. Афганская спецслужба находится на „передовой“ борьбы с ИГВХ („Исламское государство — Велаят Хорасан“ — ред.) и добивается определённых результатов. В этой связи нельзя оставлять афганских партнёров наедине с данной проблемой, врага нужно побеждать вместе, исходя из принципа неделимости безопасности», — подчеркнул руководитель СГБ.
Он указал на важность оказания содействия Афганистану в борьбе с «Велаятом Хорасан», поскольку ослабление контрмер приведёт к усилению группировки, а это, в свою очередь, угрожает безопасности всего региона.
Абдусалом Азизов выразил убеждённость в том, что «только совместными усилиями при последовательной и скоординированной работе, основанной на взаимном доверии, регулярном обмене информацией и опытом в области борьбы с международным терроризмом и экстремизмом, а также противодействия киберугрозам можно добиться действенных результатов в обеспечении стабильности и безопасности в наших государствах».
Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев в обращении к участникам конференции заявил, что фундаментальной основой противодействия терроризму и экстремизму является защита и продвижение прав и свобод человека, а также неукоснительное соблюдение принципа верховенства закона.