4−5 сентябрь кунлари Тошкент шаҳрида Шанхай ҳамкорлик ташкилоти Минтақавий аксилтеррор тузилмасининг 10-халқаро илмий-амалий конференцияси ҳамда Мустақил давлатлар ҳамдўстлигининг терроризм ва экстремизмга қарши кураш бўйича 2-конференцияси бўлиб ўтади, дея хабар бермоқда ЎзА.
Уларда ШҲТ ва МДҲга аъзо давлатларнинг ваколатли органлари, МДҲ органларининг ишчи тузилмалари, халқаро ташкилотлар, шунингдек, терроризм ва экстремизмга қарши кураш муаммоларини ўрганишга жалб қилинган таълим ва илмий-таҳлилий ташкилотлар делегацияларининг иштирок этиши кутилмоқда.
Иштирокчилар орасида БМТ, МДҲ аксилтеррор маркази (AТМ), Интерпол, Жиноий даромадларни легаллаштиришга ва терроризмни молиялаштиришга қарши курашиш бўйича Евроосиё гуруҳи (ЕОГ), Осиёда ҳамкорлик ва ишонч чоралари бўйича кенгаш (ОҲИЧК) ҳамда бошқа ташкилотлар вакиллари ҳам бўлади.
Конференциядан кўзланган асосий мақсад терроризм ва экстремизмга қарши курашиш бўйича илғор тажрибаларни ўзаро алмашиш, бу борадаги халқаро ҳамкорликни такомиллаштириш чора-тадбирларини ишлаб чиқиш, иштирокчиларнинг хавфсизликка нисбатан бўладиган янги таҳдидларга нисбатан умумий тушунча ва ёндашувларини шакллантиришдан иборат, дейилади хабарда.
Бундан ташқари, Ўзбекистон Давлат хавфсизлик хизмати томонидан МДҲ AТМнинг мувофиқлаштирувида Ҳамдўстлик мамлакатлари ваколатли органларининг «Шарқ-Aксилтеррор — 2024» қўшма аксилтеррор машғулотлари ўтказилади.
Машғулотларда муҳим инфратузилма объектлари ва одамлар гавжум бўлган жойларда террорчилик ҳаракатларини аниқлаш ва бартараф этиш бўйича қўшма аксилтеррор чоралар кўрилади.

4−5 сентября в Ташкенте будут проводиться 10-я международная конференция Региональной антитеррористической структуры Шанхайской организации сотрудничества и 2-я конференция Содружества независимых государств по борьбе с терроризмом и экстремизмом, сообщает УзА.
В них намечается участие делегаций компетентных органов государств, входящих в ШОС и СНГ, рабочих структур органов СНГ, международных организаций, а также учебных и научно-аналитических организаций, задействованных в изучении проблем противодействия терроризму и экстремизму.
Среди участников будут представители ООН, Антитеррористического центра (АТЦ) СНГ, Интерпола, Евразийской группы по противодействию легализации преступных доходов и финансированию терроризма, Совещания по взаимодействию и мерам доверия в Азии и других структур.
Основные цели форума — обмен передовым опытом по противодействию терроризму и экстремизму, выработка мер по совершенствованию международного сотрудничества в данном направлении, формирование единого понимания и подходов участников к новым вызовам и угрозам безопасности, говорится в сообщении.
Кроме того, Служба государственной безопасности Узбекистана при координирующей роли АТЦ СНГ проведёт совместные антитеррористические учения компетентных органов стран Содружества «Восток-Антитеррор-2024».
На учениях будут отработаны совместные антитеррористические мероприятия по выявлению и пресечению терактов на объектах критически важной инфраструктуры и в местах массового пребывания людей.