«Тадбиркорлик фаолияти эркинлигининг кафолатлари тўғрисида»ги қонун мазкур эркинликнинг конституциявий кафолатлари нуқтаи назаридан янгиланган Конституцияга мувофиқлаштирилди. Ўзгартиришни Шавкат Мирзиёев 29 август куни имзолади. Ҳужжат 5 март куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси томонидан қабул қилинган ва 18 майда Сенат томонидан маъқулланганди.
Қонунга Ўзбекистон ҳудудида давлат рўйхатидан ўтказилган ҳудуддан қатъи назар, тадбиркорлик субъектларининг товарлари, хизматлари, меҳнат ресурслари ва молиявий маблағларининг эркин ҳаракатланишини кафолатловчи норма киритилди.
«Тадбиркорлик субъектларининг ҳудудий принцип бўйича товарлар, хизматлар, меҳнат ресурслари ва молиявий маблағларининг эркин ҳаракатланишини чеклаш, тўхтатиб туриш ва тақиқлашга йўл қўйилмайд», — дейилади янгиланган қонунда.
Конституциянинг 67-моддасига кўра, «Ўзбекистон Республикаси ҳудудида иқтисодий макон бирлиги, товарлар, хизматлар, меҳнат ресурслари ва молиявий маблағларнинг эркин ҳаракатланиши кафолатланади».
Аввалроқ Ўзбекистон ичида бир ҳудуддан бошқасига маҳсулот олиб чиқишни чеклаш ҳолатлари бир неча бор қайд этилганди.

Закон «О гарантиях свободы предпринимательской деятельности» приведён в соответствие с обновлённой Конституцией в части конституционных гарантий этой свободы. Поправку 29 августа подписал президент Шавкат Мирзиёев. Она была принята Законодательной палатой Олий Мажлиса 5 марта и одобрена Сенатом 18 мая.
В закон включена норма, гарантирующая на территории Узбекистана свободное перемещение товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств субъектов предпринимательства независимо от территории их государственной регистрации.
«Не допускается ограничение, приостановление и запрещение свободного перемещения товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств субъектов предпринимательства по территориальному принципу», — гласит обновлённый закон.
В статье 67 Конституции говорится: «На территории Республики Узбекистан гарантируется единство экономического пространства, свободное перемещение товаров, услуг, трудовых ресурсов и финансовых средств».
Ранее неоднократно сообщалось о случаях, когда власти регионов запрещали вывозить продукцию из одной области в другую.