Шавкат Мирзиёев бутун Ўзбекистон халқини «янги Ўзбекистон учун, эркин ва фаровон ҳаёт, фарзандларимизнинг бахти ва истиқболи учун овоз беришга» чақирди. Бу ҳақда у 31 август куни Тошкентда Ўзбекистон мустақиллигининг 33 йиллигига бағишланган тантанали маросимда сўзлаган нутқида айтиб ўтди.
27 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва маҳаллий кенгашларга депутатлар сайлови бўлиб ўтади. Улар илк бор «ривожланган мамлакатлардаги каби» мажоритар-пропорционал (аралаш) тизим асосида, «янгиланган Конституцияда белгиланган ижтимоий-сиёсий муҳитда» ўтказилади, деди президент.
Сиёсий партиялар томонидан Қонунчилик палатасига депутатликка номзодлар кўрсатишда ҳурматли аёлларимизнинг улуши камида 40 фоиз бўлиши белгилаб қўйилди, дея эслатди у.
«Ишонаман, бўлғуси сайловлар халқаро сайлов стандартлари ва миллий сайлов қонунчилигига тўла мувофиқ ҳолда, кучли рақобат муҳитида бўлиб ўтади», — деди Шавкат Мирзиёев.
Мажоритар-пропорционал (аралаш) тизимда сайлов округлари бир мандатли ва ягона сайлов округларига бўлинади. Парламент қуйи палатасининг 75 нафар депутати мажоритар тизим (номзод учун овоз бериш) бўйича бир мандатли сайлов округларидан, қолган 75 нафари пропорционал, яъни сиёсий партияларга берилган овозлар (партия рўйхатлари) асосида сайланади.
Партиялар бир мандатли округлар бўйича 75 нафар депутатликка номзод, яъни ҳар бир сайлов округи бўйича биттадан депутатликка номзод, шунингдек, партия рўйхати бўйича 75 нафардан 100 нафаргача депутатликка номзод кўрсатиши мумкин. Партия рўйхатига киритилган номзодлар ушбу сиёсий партияга аъзо ёки партиясиз бўлиши мумкин.
Ўзбекистонда президентлик ва депутатликка номзодлар фақат сиёсий партиялар томонидан кўрсатилиши мумкин. Сайловчиларнинг ташаббускор гуруҳлари томонидан номзодлар кўрсатиш имконияти 2009 йил июль ойида қонунчиликдан чиқарилган.

Президент Шавкат Мирзиёев призвал весь народ Узбекистана «активно участвовать в выборах и голосовать ради Нового Узбекистана, свободной и благополучной жизни, ради счастья и будущего наших детей». Об этом он заявил, выступая 31 августа в Ташкенте на торжествах по случаю 33-й годовщины независимости Узбекистана.
Выборы депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса и местных кенгашей состоятся 27 октября. Они впервые пройдут на основе мажоритарно-пропорциональной (смешанной) системы, «как в развитых государствах», «в общественно-политической атмосфере, которую определила обновлённая Конституция», сказал президент.
Доля женщин должна составлять не менее 40% при выдвижении кандидатов в Законодательную палату от политических партий, напомнил он.
«Уверен, что предстоящие выборы пройдут в полном соответствии с международными избирательными стандартами и национальным избирательным законодательством, в условиях сильной конкуренции», — заявил Шавкат Мирзиёев.
При мажоритарно-пропорциональной (смешанной) системе избирательные округа делятся на одномандатные и единый избирательный округ. 75 депутатов нижней палаты парламента будут избраны от одномандатных округов по мажоритарной системе (голосование за кандидата), остальные 75 — по пропорциональной, то есть на основе голосов, отданных политическим партиям (по партийным спискам).
Партии могут выдвигать 75 кандидатов в депутаты по одномандатным округам, то есть по одному кандидату в депутаты по каждому избирательному округу, а также от 75 до 100 кандидатов в депутаты по списку партии. Кандидаты, включённые в список партии, могут быть членами данной политической партии или беспартийными.
Кандидаты в президенты и депутаты в Узбекистане могут выдвигаться только политическими партиями. Возможность выдвижения кандидатов инициативными группами избирателей была исключена из законодательства в июле 2009 года.