Шавкат Мирзиёев пайшанба куни Темур Малик кўчасидаги (Тошкент ҳалқа автомобиль йўлининг бир қисми) янги йўл ўтказгични бориб кўрар экан, ТҲАЙ бўйлаб бошқа гавжум чорраҳаларда ҳам худди шундай йўл ўтказгичлар қуриш бўйича кўрсатма берди. Бу ҳақда Транспорт вазирлиги ҳузуридаги Автомобиль йўллари қўмитаси раиси Жамшид Турсунов «Ўзбекистон 24» телеканалига берган интервюсида маълум қилди.
«Ҳурматли президентимиз ушбу иншоотлари билан танишувлари давомида бизга қисқа вақтда ТҲАЙни ва шаҳардаги энг катта тирбанд чорраҳаларни тўлиқ ўрганиб чиқиб, ўша чорраҳаларда мана шу каби металл конструкцияли йўл ўтказгичларни қуриш бўйича топшириқ берди», — деди у.
«Албатта, биз — мутахассислар Тошкент шаҳри ҳокимлиги билан биргаликда чорраҳаларни қисқа муддатда хатловдан ўтказиб, тажрибамизни янада оширган ва янги лойиҳаларни қўллаган ҳолда ҳамшаҳарларимизга янги-янги иншоотларни қуриб, фойдаланишга топширамиз», — дея қўшимча қилди Жамшид Турсунов.
«Газета.uz» ёзганидек, реконструкция жараёнида йўл ўтказгич остидаги Темур Малик кўчаси тўрттадан олти тасмалига кенгайтирилди. Шу сабабли бир қатор уйлар бузилди. Бундан ташқари, Буюк ипак йўли кўчасидан чиқиш йўллари қўшилди ва йўл ўтказгичнинг ўзида ҳам, чиқиш чорраҳаларида ҳам бурилишлар ташкил этилди.
Президент матбуот хизмати хабарига кўра, мамлакатда биринчи марта йиғма темир конструкцияли йўл ўтказгич қурилган. Жамшид Турсуновнинг сўзларига кўра, бундай йўл ўтказгичнинг анъанавий бетон ва монолитга нисбатан афзаллиги шундаки, у 2,5−3 баравар енгил, 30 фоизга арзон, фойдаланиш харажатлари 4−5 баравар кам ҳамда хизмат муддати 100−120 йилни ташкил этади.
«Ҳурматли президентимиз томонидан Тошкент шаҳрида тирбандликларни камайтириш светофорлардан, тирбанд чорраҳалардан воз кечган ҳолда замонавий транспорт ечимларини қуриш бўйича топшириқ олгандик. Мана, бугун ҳурматли президентимизга биринчи марта металл конструкцияли йўл ўтказгич қурилишини тақдим этдик», — деди у.
«Илгари 25 мингта автотранспорт воситаси бир кунда ҳаракат қиларди, янги иншоотни қурганимиздан сўнг ҳозирги кунда 50 мингдан ортиқ траснорт воситаси тўсиқсиз ҳаракатлана олиш имкони пайдо бўлди», — деди қўмита раҳбари.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, посещая новую развязку на улице Темура Малика (часть Ташкентской кольцевой автодороги) в четверг, поручил построить такие же путепроводы на других загруженных перекрёстках по ТКАД. Об этом в интервью телеканалу «Узбекистан 24» сообщил председатель Комитет по автомобильным дорогам при Министерстве транспорта Жамшид Турсунов.
«Уважаемый президент во время ознакомления с этим сооружением поручил в короткие сроки полностью изучить Ташкентскую кольцевую автодорогу, самые крупные перекрёстки в городе, где самые большие пробки, и построить на этих перекрёстках такие же путепроводы из металлоконструкций», — сказал он.
«Конечно, мы со специалистами и хокимиятом Ташкента проведём инвентаризацию перекрёстков в короткие сроки и построим для наших сограждан новые сооружения, ещё больше повышая свой опыт и применяя новые проекты», — добавил Жамшид Турсунов.
Как писала «Газета.uz», в ходе реконструкции улица Темура Малика под путепроводом была расширена с четырёх до шести полос. Для этого был снесён ряд частных домов. Кроме того, добавлены съезды с улицы Буюк ипак йули и организованы развороты — как на самом путепроводе, так и в местах примыкания съездов.
Впервые в стране, согласно официальному сообщению, путепровод был построен из сборных железных конструкций. По словам Жамшида Турсунова, преимущество такого путепровода по сравнению с традиционными бетонными и монолитными в том, что он в 2,5−3 раза легче, на 30% дешевле, расходы по эксплуатации в 4−5 раз меньше, а срок эксплуатации составляет 100−120 лет.
«Уважаемый президент давал поручение сократить пробки в Ташкенте, сократить светофоры и перекрёстки с заторами и построить современные транспортные решения. И вот сегодня президенту представили путепровод из сборных железных конструкций», — отметил он.
«Если раньше по этой дороге передвигались 25 тысяч автомобилей в день, то после строительства нового сооружения появилась возможность беспрепятственного передвижения свыше 50 тысяч автомобилей», — сказал глава Автодора.
В сентябре 2023 года министр транспорта Илхом Махкамов в интервью «Газете.uz» сообщал, что для Ташкента и других городов разрабатываются критерии того, где в границах городов можно строить путепроводы и мосты. Он подчёркивал, что в первую очередь это пересечения с железной дорогой и ТКАД. «Мы не имеем в виду центр города, перекрёстки», — отмечал министр.
Ранее мы приводили примеры неудачных, по мнению специалистов, развязок, построенных внутри города. Они занимают большие площади, разрывают ткань города и создают новые транспортные проблемы. Одно из таких мест — развязка у бывшего ТАПОиЧ, с первого же дня нуждающаяся в коренном пересмотре.