Қозоғистон Ўзбекистон энергетика инфратузилмаси орқали Тожикистондан электр энергияси импорт қилишни режалаштирмоқда, деб хабар қилди Қозоғистон Энергетика вазирлиги матбуот хизмати.
2023 йилда Қозоғистон ва Тожикистон 2023−2032 йилларда Роғун ГЭСидан электр энергияси етказиб беришни назарда тутувчи ўзаро англашув меморандумини имзолаган.
Қозоғистон энергетика вазири Алмасадам Саткалиев Тожикистон бош вазири ўринбосари Усмонали Усмонзода ва Тожикистон энергетика ва сув ресурслари вазири ўринбосари Манучеҳр Сафарзода билан музокаралар ўтказди. Томонлар Қозоғистонга электр энергиясини экспорт қилишнинг эҳтимолий техник параметрлари ва тижорат шартларини кўриб чиқмоқда.
Электр энергиясини етказиб беришда техник имкониятларнинг мавжудлиги ва Ўзбекистон электр тармоқлари орқали келишилган транзит режимлари ҳисобга олинади.
Томонлар 2024 йил 15 октябргача Марказий Осиё давлатларининг манфаатдор ташкилотлари билан қўшни давлатлар энергетика тизимлари ўртасида режадан ташқари электр энергияси оқимларини тартибга солиш бўйича келишувлар тузиш имкониятларини ўрганишга келишиб олди.
Январь ойида Алмасадам Саткалиев Қозоғистонда 2023 йилда электр энергияси истеъмоли аввалги йилги 112,9 миллиард кВт/соатдан 115 миллиардга ошгани, ишлаб чиқариш эса 112,8 миллиард кВт/соатни ташкил этгани ҳақида хабар берган эди. Қозоғистон анъанавий равишда электр энергияси танқислигини Россиядан импорт ҳисобига қоплайди. Аввалроқ «Курсив» Россиянинг «Интер РАО» компанияси 2024 йилнинг биринчи ярмида Қозоғистонга 1,6 миллиард кВт/соат электр энергияси экспорт қилганини ёзган эди. Худди шу компания Ўзбекистонга ҳам электр энергияси етказиб бериш ниятида.
2018 йилда Ўзбекистон Роғун ГЭСи қурилишида иштирок этиш имкониятини кўриб чиққанди, бироқ якуний қарор қабул қилинмаган. 2022 йилда ҳукумат ёзда Роғун ГЭСидан электр энергияси сотиб олиш ниятини ҳам билдирганди.
Роғун ГЭС ҳақида
Роғун ГЭС тўғонининг қурилиши 2016 йил октябрь ойида Вахш дарёси бўйида жойлашган Роғун шаҳрида бошланганди. Маросимда Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон иштирок этган. 335 метр баландликдаги гидроэлектр тўғони дунёдаги энг баланд тош тўғони ҳисобланади.
Вахш дарёсидаги станциялар каскадида жойлашган Роғун ГЭС ҳар бири 600 МВт қувватга эга 6 та блокдан иборат. Умумий қуввати 3600 МВт (17 миллиард кВт/соатдан юқори) бўлган Роғун ГЭС минтақадаги энг йирик гидроэлектрстанция ҳисобланади.
Биринчи ГЭС агрегати Тожикистон президенти томонидан 2018 йилнинг ноябрь ойида ишга туширилган эди. Маросимда бир қатор давлатлар, жумладан, Ўзбекистоннинг юқори мартабали вакиллари иштирок этган. Биринчи блок ишга туширилгач, ГЭС мамлакат умумий энергетика тизимига уланди.
Иккинчи блок 2019 йил сентябрь ойида ишга туширилган. Мамлакат мустақиллигининг 28 йиллигига бағишланган тантанали маросимда президент Эмомали Раҳмон ҳам иштирок этди.
Ўзбекистон мамлакат раҳбарияти ўзгаришидан олдин Роғун ГЭСи қурилишига қарши бўлиб, сейсмиклиги юқори бўлган тоғли ҳудудда дунёдаги энг баланд тўғон пайдо бўлишидан хавотир билдирган ва лойиҳани қайта кўриб чиқишга чақириб, кичик ва ўрта ГЭСлар қурилишини афзал кўрган.
2016 йилдан бери Тожикистон олти турбинанинг дастлабки иккитасини (учинчи турбина 2025 йилда ишга туширилиши кутилмоқда) молиялаштириш учун 3 миллиард доллар сарфлади. 2023 йилда Тожикистон ҳукумати Роғун ГЭС қурилиши учун 2,5 миллиард сомоний (236 миллион доллар, ЯИМнинг 2 фоизи) маблағ ажратган, Standard & Poor’s Global Ratings рейтинг агентлиги 2035 йилда лойиҳа якунлангунга қадар харажатлар шу даражада қолишини кутмоқда. Роғун ГЭСи аллақачон умумий қувватнинг 10−15 фоизини ташкил этадиган электр энергияси ишлаб чиқармоқда.
Кутилмаларга кўра, 2024−2035 йилларда ушбу электр энергиясини сотишдан тушадиган даромад 1,1 миллиард долларни ташкил этади ва қолган турбиналарни қуриш ва мавжудларининг ишлашини таъминлашга сармоя киритилади.
Роғун ГЭС қурилишини якунлашнинг қолган қиймати 6,4 миллиард долларга баҳоланмоқда. Бу кўрсаткич 2008 йилда тузилган дастлабки лойиҳа ҳисоб-китобларидан қарийб 2,2 баробар кўп.
Тожикистон ҳукумати барча зарур қурилиш харажатларининг тахминан 50 фоизини қоплашга молиялаштиришни жалб қилиш учун халқаро ва икки томонлама кредиторлар консорциуми билан фаол музокаралар олиб бормоқда. Қолган маблағлар давлат бюджети ва ГЭСнинг қуриб битказилган қисмини ишлатишдан олинган даромадлар ҳисобидан йўналтирилади.
«Дастлабки ташқи молиялаштириш пакетига 1,73 миллиард доллар ярим имтиёзли кредитлар, 850 миллион доллар грантлар ва 390 миллион доллар имтиёзли кредитлар киради», — дейилади агентлик хабарида. Бу маблағлар Қозоғистон ва Ўзбекистон билан 2024−2025 йилларда электр энергияси етказиб бериш бўйича шартномалар имзолангандан сўнг қўлга киритилади.
Қурилиш ишлари якунлангач, ишлаб чиқарилган электр энергиясининг 60 фоизга яқини Марказий Осиёга экспорт қилиниши кутилмоқда.

Казахстан планирует начать импорт электроэнергии из Таджикистана через энергетическую инфраструктуру Узбекистана, сообщает пресс-служба казахстанского Министерства энергетики.
В 2023 году Казахстан и Таджикистан подписали меморандум о взаимопонимании, который предусматривает поставки электроэнергии с Рогунской гидроэлектростанции в период с 2023 по 2032 годы.
Министр энергетики Казахстана Алмасадам Саткалиев провёл переговоры с заместителем премьер-министра Таджикистана Усмонали Усмонзода и заместителем министра энергетики и водных ресурсов Таджикистана Манучехром Сафарзода. Стороны рассмотрят технические параметры и коммерческие условия возможного экспорта электроэнергии в Казахстан.
При поставках электроэнергии будут учитывать наличие технической возможности и согласованных режимов транзита по электрическим сетям Узбекистана.
Стороны договорились проработать возможность заключения договоров на урегулирование внеплановых перетоков электроэнергии между энергосистемами сопредельных государств до 15 октября 2024 года с заинтересованными организациям стран Центральной Азии.
В январе Алмасадам Саткалиев сообщил, что потребление электроэнергии в Казахстане в 2023 году выросло до 115 млрд со 112,9 млрд кВт·ч годом ранее, в то время как её производство осталось на уровне 112,8 млрд кВт·ч. Нехватку электроэнергии Казахстан традиционно покрывает за счёт поставок из России. Ранее «Курсив» писал, что российский «Интер РАО» экспортировал в Казахстан в первой половине 2024 года 1,6 млрд кВт·ч электроэнергии. Эта же компания намерена поставлять электроэнергию в Узбекистан.
В 2018 году Узбекистан рассматривал возможность участия в строительстве Рогунской ГЭС, однако окончательное решение не было принято. В 2022 году правительство также выразило намерение закупать электроэнергию с Рогунской ГЭС в летний период.
О Рогунской ГЭС
Строительство плотины Рогунской ГЭС было начато в октябре 2016 года в городе Рогуне на берегу реки Вахш. Плотина ГЭС высотой 335 м станет самой высокой каменно-земляной плотиной в мире.
Расположенная в каскаде станций на реке Вахш, Рогунская ГЭС будет иметь шесть агрегатов мощностью 600 МВт каждый. Имея общую мощность 3600 МВт (более 17 миллиардов кВт.ч), Рогунская ГЭС станет крупнейшей гидроэлектростанцией в регионе.
Первый агрегат ГЭС был запущен президентом Таджикистана в ноябре 2018 года. В церемонии участвовали высокопоставленные представители ряда стран, в том числе Узбекистана. После ввода в действие первого агрегата ГЭС была подключена к общей энергетической системе страны.
Второй агрегат запустили в эксплуатацию в сентябре 2019 года. В церемонии, приуроченной к 28-й годовщине независимости страны, также участвовал президент Эмомали Рахмон.
Узбекистан до смены руководства страны выступал против строительства Рогунской ГЭС, выражая опасения по поводу появления в горной местности с высокой сейсмичностью самой высокой в мире плотины и призывая пересмотреть проект, отдав предпочтение строительству малых и средних ГЭС.
С 2016 года Таджикистан потратил 3 млрд долларов на финансирование первых двух из шести турбин (третья турбина ожидается в 2025 году). В 2023 году правительство Таджикистана заложило в бюджете расходы на строительство Рогунской ГЭС в размере 2,5 млрд сомони (236 млн долларов, 2% ВВП), и в рейтинговом агентстве Standard & Poor’s Global Ratings ожидают, что объем расходов будет оставаться примерно на этом уровне до завершения проекта в 2035 году. Рогунская ГЭС уже генерирует электроэнергию в объёме около 10−15% общей мощности.
Ожидается, что выручка от продажи этой электроэнергии составит 1,1 млрд долларов в 2024—2035 годы и будет инвестирована в строительство оставшихся турбин и поддержание работы имеющихся.
Оставшаяся сумма расходов на завершение строительства Рогунской гидроэлектростанции оцениваются до 6,4 млрд долларов. Этот показатель почти в 2,2 раза превышает начальные оценки проекта, сделанные в 2008 году.
Правительство Таджикистана ведёт активные переговоры с консорциумом международных и двусторонних кредиторов с целью привлечения финансирования, покрывающего около 50% всех необходимых затрат на строительство. Оставшиеся средства будут выделены из государственного бюджета страны и доходов, полученных от эксплуатации уже построенной части ГЭС.
«Предварительный пакет внешнего финансирования включает 1,73 млрд долларов в виде полульготных кредитов, 850 млн долларов в виде грантов и 390 млн долларов в форме льготных кредитов», — указали в агентстве. Эти средства станут доступны после подписания соглашений о поставках электроэнергии с Казахстаном и Узбекистаном в 2024—2025 годах.
Предполагается, что после завершения строительных работ около 60% всего объёма генерируемой электроэнергии будет экспортироваться в Центральную Азию.