28 август куни мактабгача ва мактаб таълими вазири Ҳилола Умарова 2022 йил декабрь ойида ушбу лавозимга тайинланганидан кейинги илк матбуот анжуманини ўтказди.
Журналистларни қизиқтирган саволлардан бири: ўқитувчиларнинг маоши қачон аввал эълон қилинган 1000 АҚШ долларига етиши бўлди, деб ёзади «Газета.uz» мухбири.
«Ўқитувчилар ойлиги ошиши биз учун ҳам жуда муҳим. Ва бу бўйича ҳозирда [Иқтисодиёт ва] молия вазирлиги билан ҳамкорликда иш олиб боряпмиз», — деди вазир.
Бугунги кунда ўқитувчиларнинг ўртача иш ҳақи 3,4 миллион сўмни ташкил этади, кўрсаткич 2023 йилга нисбатан 13,3 фоизга кўпайган.
Унинг сўзларига кўра, маошлардаги фарқлар, жумладан, ўқитувчиларнинг малака даражасига боғлиқ (19 июнь куни президент билан бўлиб ўтган йиғилишда олий ва биринчи тоифали ўқитувчиларнинг маошларини ошириш таклиф қилинган эди).
«Ҳозир алоҳида иш олиб бориляпти. Лекин бир нарсани айтишим керак, 1000 доллардан ошиқ олаётган ўқитувчиларимиз ҳам бор… Ҳар бир соҳанинг KPI’лари (асосий фаолият кўрсаткичлари — таҳр.) бор. Яъни бизда ҳам, мана, мактабгача таълим тизимида, умуман, устозларимизга бир нечта йўналишлар қўйилган. Мисол, агар тоифаси юқори бўлса, қўшимча ойлик қўшилади… Олимпиадага ўқувчи чиқарган бўлса, бунга ҳам устама. Мана ҳозир сертификатлаш [тил ва бошқалар] учун ҳам маблағлар ажратилган», — дейди Ҳилола Умарова.
2022 йилдан буён мактаб ва мактабгача таълим вазирининг жамғармаси фаолият кўрсатади, ундан саралаш тестларида энг юқори балл тўплаган ўқитувчиларга ҳар ой 5,7 миллион сўм миқдорида мукофот пули тўланади. Чекка ҳудудларда ишлашга рози бўлган ўқитувчиларга эса 3,7 миллион сўмлик иш ҳақи тўланади.
Ҳилола Умарованинг маълум қилишича, бугунги кунда қарийб 545 минг нафар ўқитувчининг 6 минг нафардан ортиғи (1,1 фоизи) 1000 доллардан ортиқ маош олмоқда ва бу рақам йилдан-йилга ортиб бормоқда.
2023 йил август ойида Ўзбекистонда 6 миллион сўмдан 10 миллион сўмгача маош олувчи ўқитувчилар сони 23 минг кишини (умумий ўқитувчилар сонининг 4,3 фоизи), 10 миллион сўмдан ортиқ оладиганлари — 1000 нафардан ортиқни (0,18 фоиз) ташкил этиши маълум қилинган эди.
Илгари мамлакатдаги 500 та мактабда мезонга асосланган (100 баллик) баҳолаш тизими жорий этилганди. Вазирнинг сўзларига кўра, ушбу тизимга ўтган мактаб ўқитувчилари ҳам устама олиши мумкин бўлади.
«Йилдан-йилга бундай рағбатлар [кўпаймоқда], қўшимча KPI’лар десак ҳам бўлади, яъни устозларимизга имкон бериляпти ойлик маошлари кўтарилишида», — деди у.
Вазир ўринбосари Темуржон Комиловнинг айтишича, айни дамда барча ўқитувчиларга бирдек 1000 доллар беришнинг имкони йўқ.
Керакли малака ва педагогик маҳоратга эга бўлган ўқитувчилар учун қўшимча рағбатлантирувчи тўловлар олиш имконияти яратилди. Малакали ўқитувчиларни рағбатлантиришнинг янги механизмлари ҳам ишлаб чиқилмоқда, деди у.
Унга кўра, Мактаб ва мактабгача таълим вазирлигининг жорий йилги бюджети 46,6 триллион сўм бўлиб, унинг 84,7 фоизи ёки 36 триллион сўми (ойига 3 триллион сўм) иш ҳақи ва унга тенглаштирилган бошқа тўловлар ҳиссасига тўғри келади. Уларни 545 минг ўқитувчи ва 200 минг нафар педагог қабул қилади.
«Битта нарсани инобатга олайлик, аччиқ бўлса ҳам, балки кўпчиликка ёқмаса ҳам, педагогларга. 434 минг педагогик ставкага 547 минг педагог ишлаб келмоқда, буниси ҳам бор. Бунинг орасида ўрта махсуслар ҳам ишлаб келяпти, нафақада бўлганлар ҳам ишлаб келяпти… Ҳамма бирдек 1000 доллар олади, деган нарса бу — утопия. Битта ўқитувчининг ойлигини 1 миллион [сўм]га бир ойга оширадиган бўлсак, бир йилга 7 триллион сўмдан (тахминан 553 миллион доллар — таҳр.) зиёд маблағ дегани», — деди у.
2024 йилнинг биринчи ярми якунларига кўра, таълим соҳасида ўртача иш ҳақи деярли 3,5 миллион сўмга етди, бу эса республика бўйича ўртача иш ҳақидан (5,09 миллион сўм) сезиларли даражада паст. Соғлиқни сақлаш билан бирга, бу икки соҳа иш ҳақи бўйича охирги ўринни эгаллайди ва бир неча йиллардан бери бошқа соҳаларга қараганда секинроқ ўсмоқда. «Газета.uz» аввалроқ Ўзбекистоннинг турли ҳудудлари ва турли шароитлардаги ўқитувчиларнинг меҳнат фаолияти ҳақида ёзганди.
12 август куни Шавкат Мирзиёев 1 октябрдан бюджет соҳаси ходимларининг иш ҳақини 10 фоизга, ўқитувчилар ва тиббиёт ходимларининг иш ҳақини 15 фоизга ошириш тўғрисидаги қарорни имзолади.
2020 йил ноябрь ойида президент ўқитувчилар ва шифокорлар билан бўлиб ўтган учрашувда уларнинг маошларини ошириш режасини маълум қилган эди. «Ўқитувчи 1000 доллар олмагунча ишга келмаслиги керак. Шифокор билан ҳам худди шундай. Агар шифокор 1000 доллар олмаса, эртага болалари, невараларини қандай овқатлантиради?» — деганди давлат раҳбари. У «Биз буни қила оламизми?» деб сўраган ва «Қила оламиз», деб жавоб берганди. Кейинчалик ўқитувчиларнинг маошини 1000 долларгача ошириш режалари яна бир неча бор айтилди.

Министр дошкольного и школьного образования Узбекистана Хилола Умарова 28 августа провела первую пресс-конференцию с момента назначения на эту должность в декабре 2022 года.
Одним из вопросов, который интересовал журналистов, был такой: когда зарплата учителей достигнет анонсированных ранее 1000 долларов США, передаёт корреспондент «Газеты.uz».
«Повышение зарплат учителей — для нас тоже очень важно. По этому вопросу мы работаем в партнёрстве с Министерством [экономики и] финансов», — сказала министр.
На сегодняшний день средняя зарплата учителей составляет 3,4 млн сумов, что на 13,3% больше, чем в 2023 году.
По её словам, различия в размере зарплат зависят в том числе от уровня квалификации педагогов (19 июня на совещании у президента предлагалось повысить зарплату учителям высшей и первой категорий).
«Мы сейчас над этим работаем. Я хочу отдельно отметить, что у нас есть учителя, которые получают и более 1000 долларов. Во всех сферах есть свои KPI (ключевые показатели эффективности — ред.). У нас тоже есть несколько направлений. Если категория высокая, выплачивается надбавка… За учеников-призёров олимпиад тоже предусмотрены надбавки до 4,1 млн сумов. Надбавки также введены за [языковые и другие] сертификаты», — сказала Хилола Умарова.
С 2022 года действует фонд министра школьного и дошкольного образования, из которого ежемесячно выплачиваются надбавки в 5,7 млн сумов педагогам, набравшим самые высокие баллы на квалификационных испытаниях. Педагоги, согласившиеся работать в отдалённых районах, получают надбавку в 3,7 млн сумов.
Хилола Умарова сообщила, что зарплату выше 1000 долларов сегодня получают более 6000 учителей (1,1%) из около 545 тысяч, и это число растёт с каждым годом.
В августе 2023 года сообщалось, что число учителей в Узбекистане, получающих зарплату от 6 млн до 10 млн сумов, составляло 23 тысячи (4,3% от общего числа учителей), выше 10 млн сумов — более 1000 (0,18%).
В прошлом году в 500 школах страны была введена критериальная (100-балльная) система оценивания. По словам министра, учителя школ, которые перешли на эту систему, также смогут получить надбавку.
«С каждым годом таких механизмов поощрения будет больше, чтобы у наших учителей была возможность увеличить свою зарплату», — отметила она.
Заместитель министра Темур Комилов заявил, что на данный момент нет возможности, чтобы все педагоги одинаково получали 1000 долларов.
Для педагогов, обладающих необходимыми квалификациями и педагогическим мастерством, создана возможность для получения дополнительных стимулирующих выплат. Прорабатываются и новые механизмы по стимулированию квалицированных педагогов, отметил он.
На сегодняшний день бюджет Министерства школьного и дошкольного образования составляет 46,6 трлн сумов, из этой суммы 84%, или 39 трлн сумов (более 3 трлн сумов в месяц), приходится на зарплаты и другие приравненные к ним выплаты. Их получают 545 тысяч учителей и более 200 тысяч сотрудников дошкольных учреждений, сказал замминистра.
«Надо учесть одно, даже если это многим не понравится, особенно не всем педагогам. В настоящее время при имеющихся педагогических ставках в количестве 434 тысяч (на 1 января 2024 года — ред.) количество педагогов достигает 545 тысяч. Среди педагогов есть и те, у кого среднее специальное образование, есть и пенсионеры… Поэтому чтобы все одинаково получали зарплату в размере 1000 долларов — это утопия. Если мы повысим зарплату всех учителей условно на 1 млн сумов, то в год на это потребуется дополнительно более 7 трлн сумов (около 553 млн долларов — ред.)», — сказал Темур Комилов.
По итогам первой половины 2024 года средняя зарплата в сфере образования достигла почти 3,5 млн сумов, что существенно ниже средней зарплаты по стране (5,09 млн сумов). Вместе со здравоохранением эти две сферы занимают последнее место по уровню зарплат и уже несколько лет растут медленнее, чем в других отраслях. «Газета.uz» ранее рассказывала о работе педагогов в разных регионах Узбекистана и в разных условиях.
В ноябре 2020 года на встрече учителями и врачами президент заявил о планах по повышению размеров их зарплат. «Учитель не должен приходить на работу, если не будет получать 1000 долларов. Такая же ситуация с врачом. Если врач не получает 1000 долларов, как он будет завтра кормить детей, внуков?» — отмечал глава государства. Он спросил: «Сможем ли мы это сделать?» И ответил: «Сможем». Впоследствии планы по доведению зарплаты учителей до 1000 долларов озвучивались ещё несколько раз.