26 август куни Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан тазйиқ ва зўравонликдан жабр кўрган аёлларга ҳимоя ордери бериш тартибига ўзгартиришлар киритилди, деб хабар берди Norma.uz.
Ўзгартириш ва қўшимчалар қуйидагиларни ўз ичига олади:
- тазйиқ ва зўравонликка учраган аёлларга ҳимоя ордерини ЯИДХП орқали бериш;
- ҳимоя ордерини электрон шаклда бериш;
- ҳимоя ордерини бериш жараёнини автоматлаштириш;
- ҳимоя ордерини профилактика инспектори томонидан ташаббус тартибида бериш.
Ҳужжатда ҳимоя ордери профилактика инспектори томонидан тазйиқ ва зўравонлик ҳолати ёки уларнинг юзага келиш хавфи аниқланган пайтдан бошлаб 24 соат ичида берилиши белгиланган. Бунда ЯИДХП орқали ҳимоя ордерини расмийлаштириш ва бериш бепул амалга оширилади.
1 декабрдан бошлаб бир календарь йили давомида икки ва ундан ортиқ марта тазйиқ ва зўравонлик ҳолати аниқланганда, ҳимоя ордери профилактика инспектори томонидан унинг ташаббуси билан берилади.

Кабинет министров 26 августа утвердил изменения в порядке выдачи охранных ордеров женщинам, пострадавшим от притеснения и насилия, сообщила Norma.uz.
Изменения и дополнения предусматривают:
- выдачу охранного ордера женщинам, подвергшимся притеснению и насилию, через Единый портал интерактивных государственных услуг (ЕПИГУ);
- выдачу ордера в электронной форме;
- автоматизацию процесса выдачи охранного ордера;
Документом определено, что охранный ордер выдаётся инспектором по профилактике в течение 24 часов с момента выявления ситуации давления и насилия или риска их возникновения. При этом оформление и выдача охранного ордера через ЕПИГУ осуществляется бесплатно.
С 1 декабря при выявлении ситуации притеснения и насилия два и более раз в течение одного календарного года охранный ордер будет выдаваться инспектором по профилактике по его инициативе.