2028 йилда Лос Анжелесда бўлиб ўтадиган навбатдаги ёзги Олимпия ўйинларига тайёргарлик Париждаги ўйинлар натижаларидан керакли хулосалар ва сабоқларни чиқарган ҳолда «ҳозирдан бошланиши керак». Бу ҳақда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев чоршанба куни 2024 йилги Олимпиада ғолиб ва совриндорлари билан учрашувда айтиб ўтди.
Париждаги Олимпиада Ўзбекистон учун мамлакат мустақил тараққиёти тарихидаги энг муваффақиятлиси бўлди. Республика жами 13 та медаль (8 та олтин, 2 та кумуш ва 3 та бронза) билан умумий медаллар ҳисобида 206 та давлат орасида 13-ўрин, Марказий Осиёда 1-ўрин, МДҲда 1-ўрин, Осиёда 4-ўринни эгаллади.
Давлат раҳбари спортнинг деярли барча турлари бўйича миллий терма жамоа учун тарихий натижалар қайд этилганини билдирди.
«Спортчиларимизнинг улкан ғалабалари нафақат халқимизни, балки бутун минтақамизни руҳлантириб юборди», дея президент матбуот котиби Шерзод Асадов иқтибос келтирди. «Бундай ютуқлар халқларимизни бирдамликка, ҳар қандай шароитда ҳам елкама-елка туришга чорлагани қалбимизни фахру ғурурга тўлдирди», — деди президент.
«Газета.uz» ёзганидек, ўзбекистонлик бокс мураббийи Акмал Ҳасанов қирғизистонлик боксчи Мунарбек Сейитбек ўғлининг Олимпиада финалига чиқишига ёрдам берди. Шавкат Мирзиёев бу «минтақадаги дўстона муносабатнинг ёрқин намунаси бўлганини» таъкидлади.
«Аҳил қўшничилик тамойилларига қурилган сиёсатимиз бугун халқларимиз юрагига кўчганини кўриш албатта қувончлидир», — деди давлат раҳбари.
Париждаги ўйинлар натижаларини таҳлил қилиб, 2028 йилги Олимпиадага тайёргарлик «ҳозирдан бошланиши керак», деди у.
Шавкат Мирзиёев сувга сакраш, синхрон сузиш, сув полоси, енгил атлетика, эшкакли, байдарка ва каноэда сузиш, велоспорт, ўқ отиш ва камондан отиш, гимнастика бўйича Ўзбекистонда спорт федерациялари, мусобақаларга муносиб тайёргарлик кўриш учун қулай база, иқтидорли спортчилар мавжудлигини таъкидлади.
Бироқ мамлакатда чим устида ҳоккей, баскетбол, гандбол, регби, сув полоси каби жамоавий спорт турлари, юнон-рум кураши, от спорти, замонавий бешкураш, триатлон, қиличбозлик бўйича ҳам ҳали ишга солинмаган имкониятлар жуда кўплиги қайд этилди.
«Олдимизда тўрт йил вақт бор. Ўйлайманки, спорт федерациялари раҳбарлари ўзларига хулоса қилиб, Лос Анжелесда бўлиб ўтадиган олимпиадага муносиб тайёргарлик кўради», — деди у.
Бунга эришиш учун «спортчиларни тайёрлаш бўйича катта дастурлар» қабул қилинади. Ҳар бир йўналишда спорт медицинаси, фармакологияси, диетологияси, психологияси ва муҳандислиги бўйича чет элдан малакали мутахассислар жалб этилади.
Олимпия шаҳарчасида илғор хорижий тажриба асосида мусобақалар ва машғулотлар ўтказишнинг алоҳида тизими яратилади.
Баҳодир Жалолов, Оксана Чусовитина мактаблари каби ихтисослашган спорт муассасалари ҳар бир ҳудудда ҳар бир спорт йўналиши бўйича ташкил қилинади.
Бундан ташқари, жойларда, айниқса, маҳаллаларда янги иқтидор эгаларини аниқлаш, уларни мақсадли саралаш асосида халқаро турнирларга тайёрлаш бўйича махсус дастур жорий этиш топширилди.
«Бир сўз билан айтганда, Ўзбекистон — Олимпиада ўйинларида нафақат курашчи-паҳлавонлар юрти, балки чавандоз ва югурувчилар, мерган ва қиличбозлар, гимнаст ва сузувчилар, футболчи ва теннисчилар, марафончи ва велоспортчилар мамлакати сифатида ҳам муносиб иштирок этиши керак», — дея таъкидлади президент.
Бунинг учун мамлакатдаги зарур спорт инфратузилмасига эга бўлган 15 та Олимпия ва паралимпияга тайёрлаш маркази, 6 та Республика олий спорт маҳорати мактаби, 56 та ихтисослаштирилган спорт мактабига ана шу йўналишларда юқори маҳоратли спортчиларни тарбиялаган маҳаллий ва хорижий тренерларни бириктириш лозимлиги таъкидланди.
Ҳукуматга спорт федерациялари раҳбарлари билан биргаликда ҳар томонлама асосланган таклифларини киритиш топширилди.
Президент оммавий спортни ривожлантириш миллий олимпия ҳаракатининг ажралмас қисмига айланиши кераклигини таъкидлади.
Шавкат Мирзиёев Ўзбекистоннинг навбатдаги Олимпиададаги бош мақсади кучли 10 ликка кириш бўлиши кераклигини айтди.
Аввалги ёзги Олимпия ўйинларида Ўзбекистон қуйидаги натижаларга эришган эди:
- Париж-2024 — 13 та медаль билан 13-ўрин (8−2−3);
- Токио-2020 — 5 та медаль билан 32-ўрин (3−0−2);
- Рио-2016 — 13 та медаль билан 21-ўрин (4−2−7);
- Лондон-2012 — 4 та медаль билан 48-ўрин (1−0−3);
- Пекин-2008 — 6 та медаль билан 40-ўрин (1−2−3);
- Афина-2004 — 5 та медаль билан 34-ўрин (2−1−2);
- Сидней-2000 — 4 та медаль билан 43-ўрин (1−1−2);
- Атланта-1996 — 2 та медаль билан 58-ўрин (0−1−1).
Эслатиб ўтамиз, Олимпиада ғолиб ва совриндорларига давлат мукофотларидан ташқари 50 дан 200 минг долларгача бўлган пул мукофотлари, Tahoe ва BYD Song Plus автомобиллари, шунингдек, икки қаватли коттеж ва хонадонлар топширилди.

Подготовку к следующей летней Олимпиаде 2028 года в Лос-Анджелесе «следует начинать уже сейчас», извлекая необходимые выводы и уроки из результатов Игр в Париже. Об этом на встрече с победителями и призёрами Олимпиады-2024 в среду заявил президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев.
Олимпиада в Париже стала самой успешной для Узбекистана за всю историю независимого развития страны. С 13 медалями (8 золотых, 2 серебряные и 3 бронзовые) республика заняла 13-е место в общем медальном зачёте среди 206 государств, 1-е место — в Центральной Азии, 1-е — в СНГ и 4-е — в Азии.
Глава государства отметил исторические результаты для национальной команды практически во всех видах спорта.
Победы спортсменов «вдохновили не только наш народ, но и весь наш регион», цитирует президента его пресс-секретарь Шерзод Асадов. «Наши сердца наполнились гордостью за то, что подобные достижения призвали наши народы к единению, к тому, чтобы стоять плечом к плечу в любой ситуации», — сказал президент.
Как писала «Газета.uz», узбекистанский тренер по боксу Акмаль Хасанов помог боксёру Мунарбеку Сейитбек уулу из Кыргызстана выйти в финал Олимпиады. Шавкат Мирзиёев отметил, что это «стало ярким примером дружеских отношений в нашем регионе».
«Приятно видеть, что наша политика, построенная на принципах добрососедства, сегодня проникла в сердца наших народов», — сказал глава государства.
Проанализировав итоги Игр в Париже, подготовку к Олимпиаде-2028 «следует начинать уже сейчас», заявил он.
Шавкат Мирзиёев указал, что по плаванию, прыжкам в воду, синхронному плаванию, водному поло, лёгкой атлетике, гребле, гребле на байдарках и каноэ, велоспорту, стрельбе из лука и гимнастике в Узбекистане есть спортивные федерации, подходящая база для подготовки к соревнованиям и талантливые спортсмены.
При этом в стране много неиспользованных возможностей в командных видах спорта, таких как хоккей на траве, баскетбол, гандбол, регби, водное поло, греко-римская борьба, конный спорт, современное пятиборье, триатлон и фехтование.
«У нас впереди четыре года. Думаю, руководители спортивных федераций сделают выводы и подготовятся должным образом к Олимпиаде в Лос-Анджелесе», — сказал он.
Для этого будут приняты «крупные программы подготовки спортсменов». По каждому направлению планируется привлечь квалифицированных зарубежных специалистов в области спортивной медицины, фармакологии, диетологии, психологии и инженерии.
В строящемся Олимпийском городке будет создана отдельная система проведения соревнований и тренировок на основе передового зарубежного опыта.
В каждом регионе по каждому виду спорта намечено создать специализированные спортивные учреждения, такие как школы бокса Баходира Жалолова и гимнастики Оксаны Чусовитиной.
Кроме того, поручено внедрить специальную программу по выявлению новых талантов на местах, особенно в махаллях, и подготовке их к международным турнирам на основе целевого отбора.
«Словом, Узбекистан должен участвовать в Олимпийских играх не только как страна борцов-богатырей, но и как страна наездников и бегунов, лучников и фехтовальщиков, гимнастов и пловцов, футболистов и теннисистов, марафонцев и велосипедистов», — подчеркнул президент.
Для этого к 15 центрам олимпийской и паралимпийской подготовки, 6 республиканским школам высшего спортивного мастерства, 56 специализированным спортивным школам, которые имеют необходимую спортивную инфраструктуру, поручено прикрепить отечественных и зарубежных тренеров, подготовивших успешных спортсменов по этим направлениям.
Правительство должно представить комплексные предложения совместно с руководителями спортивных федераций.
Президент заявил, что развитие массовых видов спорта должно стать неотъемлемой частью национального олимпийского движения.
Шавкат Мирзиёев заявил (цитата по журналистке Азизе Курбоновой), что главной целью Узбекистана на следующей Олимпиаде должно стать попадание в топ-10 сильнейших стран.
На предыдущих летних Олимпиадах у Узбекистана были следующие результаты:
- Париж-2024 — 13-е место с 13 медалями (8−2−3);
- Токио-2020 — 32-е место с 5 медалями (3−0−2);
- Рио-2016 — 21-е место с 13 медалями (4−2−7);
- Лондон-2012 — 48-е место с 4 медалями (1−0−3);
- Пекин-2008 — 40-е место с 6 медалями (1−2−3);
- Афины-2004 — 34-е место с 5 медалями (2−1−2);
- Сидней-2000 — 43-е место с 4 медалями (1−1−2);
- Атланта-1996 — 58-е место с 2 медалями (0−1−1).
Напомним, помимо государственных наград, победители и призёры Олимпиады получили денежное вознаграждение в размере от 50 до 200 тысяч долларов, автомобили Tahoe и BYD Song Plus, а также двухэтажные коттеджи и квартиры.