Европа тикланиш ва тараққиёт банки (ЕТТБ) қайта тикланадиган водород ишлаб чиқариш бўйича тажриба қувватларини молиялаштириш орқали Ўзбекистонда ўғитлар ва электр энергияси ишлаб чиқаришни декарбонизация қилишга ёрдам беради, деб хабар қилди банк матбуот хизмати «Газета.uz».
Ишлаб чиқариш қуввати 20 МВт электролиз ускунаси ва 52 МВт қувватга эга янги шамол станциясидан иборат бўлади.
Лойиҳа Ўзбекистонда табиий газдан олинган ва аммиакли ўғитлар ишлаб чиқаришда кенг қўлланадиган кулранг водородни қайта тикланадиган водород билан алмаштиришга ёрдам беради. Иккинчиси ўғитлар секторини декарбонизация қилишнинг асосий альтернативи сифатида тан олинган, дейилади хабарда.
Завод ишга туширилгач, йилига 3000 тоннагача қайта тикланадиган водород ишлаб чиқариши ва CО2 йиллик эмиссиясини тахминан 22 000 тоннага камайтириши кутилмоқда.
Ушбу қувват 2022 йилда ЕТТБ Мисрда қайта тикланадиган водород ишлаб чиқариш заводини қўллаб-қувватлаганидан кейин банк томонидан молиялаштириладиган иккинчи қайта тикланадиган водород лойиҳаси бўлади.
ЕТТБ ACWA Power UKS Green H2 компаниясига объектни ишлаб чиқиш, лойиҳалаш, қуриш ва ишлатиш учун 65 миллион долларлик молиялаштириш пакетини таклиф қилмоқда. Махсус ташкил этилган ушбу компанияга «Ўзкимёсаноат» ва ACWA Power (электр энергияси ва тузсизланган сув иншоотларининг халқаро ишлаб чиқарувчиси, инвестори ва оператори) биргаликда эгалик қилади.
Молиявий пакет ЕТТБ томонидан тақдим этилган 55 миллион доллар миқдоридаги юқори даражадаги кредитдан, шунингдек, Канаданинг Иқлим ўзгаришига қарши курашишда юқори таъсирли ҳамкорлик бўйича махсус жамғармаси (HIPCA) доирасида тақдим этилган 10 миллион долларгача бўлган имтиёзли молиялаштиришдан иборат. ЕТТБ, шунингдек, лойиҳа учун акционерлик капиталига 5,5 миллион долларгача бўлган оралиқ кредитни тақдим этишни режалаштирмоқда.
«ЕТТБ Ўзбекистондаги ушбу муҳим қайта тикланадиган водород ишлаб чиқариш объектини бизнинг узоқ йиллик мижозимиз ACWA Power ва уларнинг ҳамкори „Ўзкимёсаноат“ билан биргаликда молиялашдан фахрланади. Бу углеродни кўп истеъмол қиладиган ва чиқиндиларни камайтиришга эришиш қийин бўлган саноатга эга Марказий Осиёдаги биринчи лойиҳа бўлади», — деди ЕТТБнинг барқарор инфратузилма бўйича бошқарувчи директори Нандита Паршад.
HIPCA Австрия, Канада, Финляндия, Нидерландия, Жанубий Корея, Испания, Швейцария, Тайван Халқаро ҳамкорлик ва тараққиёт жамғармаси (ICDF), Буюк Британия ва АҚШ томонидан қўллаб-қувватланади.

Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) поможет декарбонизировать производство удобрений и выработку электроэнергии в Узбекистане, финансируя пилотную мощность по производству возобновляемого водорода, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе банка.
Производство будет состоять из электролизной установки мощностью 20 МВт и новой ветровой электростанции мощностью 52 МВт.
Проект поможет заменить серый водород, производимый из природного газа и широко используемый при производстве аммиачных удобрений в Узбекистане, на возобновляемый водород. Последний признан ключевой альтернативой для декарбонизации сектора производства удобрений, говорится в сообщении.
После ввода в эксплуатацию завод, как ожидается, будет производить до 3000 тонн возобновляемого водорода в год и сократит годовые выбросы CO2 примерно на 22 тысячи тонн.
Эти мощности станут вторым проектом по производству возобновляемого водорода, финансируемым ЕБРР после поддержки банком завода по производству возобновляемого водорода в Египте в 2022 году.
ЕБРР предлагает финансовый пакет в размере 65 млн долларов компании ACWA Power UKS Green H2 для разработки, проектирования, строительства и эксплуатации объекта. Эта специально созданная компания совместно принадлежит «Узкимёсаноат» и ACWA Power (международному разработчику, инвестору, совладельцу и оператору установок по производству электроэнергии и опреснённой воды).
Пакет финансирования состоит из старшего кредита в размере 55 млн долларов, предоставленного ЕБРР, а также льготного финансирования в размере до 10 млн долларов, предоставленного Канадой в рамках Специального фонда для высокоэффективного партнёрства по борьбе с изменением климата (HIPCA). ЕБРР также планирует предоставить промежуточный кредит на акционерный капитал в размере до 5,5 млн долларов для проекта.
«ЕБРР гордится тем, что финансирует этот важный объект по производству возобновляемого водорода в Узбекистане совместно с нашим давним клиентом ACWA Power и их партнёром „Узкимёсаноат“. Это первый в своём роде проект в Центральной Азии, регионе с углеродоемкими отраслями промышленности, сокращение выбросов которых труднодостижимо», — сказала управляющий директор ЕБРР по устойчивой инфраструктуре Нандита Паршад.
HIPCA поддерживают Австрия, Канада, Финляндия, Нидерланды, Южная Корея, Испания, Швейцария, Тайваньский Фонд международной кооперации и развития (ICDF), Великобритания и США.