Украина президенти Владимир Зеленский Киев Россия билан урушни тугатиш режасини аллақачон тайёрлаб қўйганини ва уни сентябрь ойида АҚШ президенти Жо Байденга тақдим этишини айтди. Бу ҳақда у «Украина 2024. Мустақиллик» форуми доирасидаги матбуот анжуманида маълум қилди.
Зеленскийнинг фикрича, режа бир неча банддан иборат. «Курск вилояти бизнинг режамизга — Украина учун ғалаба режасига киради. Баъзилар учун бу жуда амбицияли туюлиши мумкин, аммо биз учун бу муҳим режа», — деди у (иқтибос NV.ua'дан).
Зеленский режанинг иккинчи йўналишини «Украинани жаҳон хавфсизлик инфратузилмасидаги стратегик ўринда мустаҳкамлаш» деб атади, учинчиси — «Россияни урушни дипломатик йўл билан тугатишга мажбур қилиш», тўртинчиси эса — «иқтисодий».
«Режа тайёр. Мен бу режани биринчи бўлиб АҚШ президентига тақдим қилсам тўғри бўлади, деб ўйлайман. Ушбу режанинг муваффақияти унга боғлиқ — улар бизга ушбу режадаги нарсаларни берадими ёки йўқ, биз ушбу режада мавжуд бўлган нарсаларни ишлатишда эркин бўламизми ёки йўқ», — деди у.
«Менимча, бу режани ҳам Камала Ҳаррисга, ҳам Дональд Трампга етказиш тўғри бўлади, чунки биз ким президент бўлишини билмаймиз, лекин бу режани амалга оширишни жуда хоҳлаймиз», — дея қўшимча қилди Зеленский.
Байден, Ҳаррис ва Трамп билан учрашувлар Зеленскийнинг БМТ Бош ассамблеяси учун Нью-Йоркка сафари доирасида режалаштирилган, дея аниқлик киритмоқда «РБК-Украiна».
Шу матбуот анжуманида Владимир Зеленский мамлакат ҳудудларини хавфсизлик кафолатлари ва НАТО аъзолигига алмаштиришга тайёр эмаслигини, шунингдек, Украина Россия президенти Владимир Путин билан муроса қилмаслиги кераклигини айтди.
«Мен бутун дунё нимани эшитишни хоҳлаётганини тушунаман: Украина урушни эртага қандай тугатиш бўйича муросага келиш режасини ишлаб чиқди. Лекин мен сизни ажаблантирмайман. Путин билан бу муросага ўхшамайди, принципиал жиҳатдан бугунги мулоқот… бўш, маъносиз. У уруш дипломатик йўл билан тугашини истамайди. У гўёки дипломатик, лекин унга еримизнинг 30 фоизини беришимизни истайди. Ўйлайманки, биз бу борада у билан бирга ўйнамаслигимиз керак», — деди у.

Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Киев уже подготовил план по прекращению войны с Россией, который он передаст президенту США Джо Байдену в сентябре. Об этом он заявил на пресс-конференции в рамках форума «Украина 2024. Независимость».
По словам Зеленского, план состоит из нескольких пунктов. «Курская область входит в наш план — План победы Украины. Возможно, это звучит для кого-то слишком амбициозно, но для нас это важный план», — сказал он (цитата по NV.ua).
Вторым направлением плана Зеленский назвал «закрепление Украины в стратегическом месте инфраструктуры безопасности мира», третьим — «принуждение России к окончанию войны дипломатическим путём», четвёртым — «экономическое».
«План подготовлен. Думаю, что будет правильно, если я этот план представлю сначала президенту США. От него зависит успешность этого плана — дадут нам то, что в этом плане, или не дадут, будем ли мы свободны в использовании того, что там будет в этом плане», — сказал он.
«И думаю, что будет правильно передать этот план как Камале Харрис, так и Дональду Трампу, потому что мы не знаем кто будет президентом, а выполнить этот план очень хочется», — добавил Зеленский.
Встречи с Байденом, Харрис и Трампом планируются в рамках поездки Зеленского в Нью-Йорк на Генеральную ассамблею ООН, уточняет «РБК-Украiна».
На этой же пресс-конференции Владимир Зеленский заявил, что не готов обменивать территории страны на гарантии безопасности и членство в НАТО, а также, что Украина не должна идти на компромиссы с президентом России Владимиром Путиным.
«Я понимаю, что весь мир хотел бы услышать: Украина придумала план компромиссов, как закончить войну завтра. Но я не удивлю вас. С Путиным не то, что компромиссы, в принципе диалог на сегодняшний день… он пустой, он бессодержательный. Он не хочет окончания войны дипломатично. Он готов якобы дипломатично, но отдать ему 30% нашей земли. Мне кажется, подыгрывать в этом ему нельзя», — сказал он.