Ўзбекистон ва АҚШ расмийлари 2021 йилнинг август ойида Афғонистондан Ўзбекистон ҳудудига олиб келинган ҳарбий самолёт ва вертолётлар тақдири бўйича келишувга эришди. Бу ҳақда АҚШнинг Тошкентдаги элчиси Жонатан Ҳеник Kun.uz`га маълум қилди.
«Ҳарбий техникалар Ўзбекистонда бўлади. Ҳа, бу аллақачон расмий», — деди элчи авиатехника жиҳозлари Ўзбекистонда қоладими, деган саволга жавоб берар экан.
Унинг сўзларига кўра, томонлар аллақачон «қўшма дастурни амалга оширишни бошлаган».
Элчининг таъкидлашича, «ушбу техникалар ҳеч қачон афғонларники бўлмаган, улар америкаликларники эди. Улар (афғон армияси — таҳр.) ундан фойдаланди, лекин биз ҳамиша эгаси бўлганмиз», — деди дипломат.
Шу ой бошида АҚШнинг Sierra Nevada Corporation компанияси Ўзбекистон чегарасини кесиб ўтган самолётлар қаторида бўлган олтита Pilatus PC-12 самолётини таъмирлаш бўйича Ўзбекистон билан шартнома имзолаганди.
Лойиҳа қиймати 64,2 миллион долларни ташкил этади. Ишларни 2027 йилнинг августида якунлаш режалаштирилган. Шартнома АҚШнинг Хорижий ҳарбий савдо дастури доирасида амалга оширилади.
Ўтган йилнинг октябрь ойида АҚШ элчиси томонлар 45 дан ортиқ ҳарбий самолёт ва вертолётлар тақдири бўйича музокараларни давом эттираётганини таъкидлаган эди.
Қўшма Штатлар ва унинг иттифоқчилари Афғонистондаги 20 йиллик ҳарбий кампания давомида афғон ҳукуматига кўплаб самолёт ва вертолётлар тақдим этган. «Толибон» Кобулни эгаллаган кунларда бортида жами 585 нафар афғонистонлик ҳарбий хизматчи бўлган 22 та ҳарбий самолёт ва 24 та вертолёт (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 ва Ми-17) Ўзбекистон ҳаво ҳудудини ноқонуний кесиб ўтган. Норасмий баҳоларга кўра, Ўзбекистон ҳудудига қўнган самолёт ва вертолётлар бортида 500 дан 600 нафаргача Афғонистон фуқаролари бўлган. Сентябрь ва ноябрь ойларида учувчилар аввал БАА, кейин эса АҚШга кўчирилган.
Афғонистон муваққат ҳукумати самолётлар Афғонистон мулки эканини бир неча бор таъкидлаган. Ўзбекистон расмийлари самолёт ва вертолётлар АҚШ мулки эканини ва уларни қайтариб бўлмаслигини қайд этган.
2022 йилнинг сентабрида Politico нашри АҚШ ҳукумати Ўзбекистон ва Тожикистонга «чегара хавфсизлиги ва терроризмга қарши кураш соҳасида муносабатларни чуқурлаштириш» бўйича норасмий келишув эвазига афғон самолётларининг бир қисмини бериши мумкин, деб ёзганди.

Власти Узбекистана и США договорились о судьбе военных самолётов и вертолётов, которые были перегнаны из Афганистана на территорию Узбекистана в августе 2021 года. Об этом Kun.uz сообщил посол США в Ташкенте Джонатан Хеник.
Отвечая на вопрос, переходит ли авиатехника Узбекистану, дипломат сообщил: «Да, будет в Узбекистане. Да, это уже официально».
По его словам, стороны уже «реализуют совместную программу».
Посол напомнил, что «эта техника никогда не была афганской, она была американской». «Они (армия Афганистана — ред.) использовали её, но мы всегда были владельцами», — указал дипломат.
Ранее в этом месяце компания Sierra Nevada Corporation из США получила контракт на восстановление шести самолётов Pilatus PC-12 для Узбекистана, которые были в числе авиатехники, перешедшей узбекистанскую границу. Сумма проекта составляет 64,2 млн долларов. Работы планируется завершить в августе 2027 года. Контракт будет реализован в рамках программы зарубежных военных продаж США (Foreign Military Sales).
Соединённые Штаты и их союзники в рамках 20-летней военной кампании в Афганистане предоставили афганскому правительству большое количество самолётов и вертолётов. В дни захвата Кабула «Талибаном» в августе 2021 года воздушное пространство Узбекистана незаконно пересекли 22 военных самолёта и 24 вертолёта (Embraer EMB 314 Super Tucano, UH-60 Black Hawk, MD-530, PC-12 и Ми-17), в которых находились 585 вооружённых военнослужащих Афганистана. В сентябре и ноябре того года пилоты были перевезены а ОАЭ, а затем в США.
Временное правительство Афганистана неоднократно настаивало на том, что воздушные судна являются собственностью Афганистана. Власти Узбекистана заявляли, что самолёты и вертолёты являются собственностью США и не могут быть возвращены.
В сентябре 2022 года издание Politico сообщило, что власти США могут передать Узбекистану и Таджикистану часть своих военных самолётов и вертолётов, доставленных из Афганистана, в рамках мероприятий по «углублению отношений в области безопасности границ и борьбы с терроризмом».