26 август куни эрталаб Россия қўшинлари Украинага ракета ва дронлар билан оммавий зарба берди. Мамлакатнинг 15 вилояти, жумладан Киев, Лвов, Харков, Одесса ва Днепропетровск ҳужумга учради. Зарбаларнинг нишони энергетика инфратузилмаси бўлди, деди Украина бош вазири Денис Шмигал.
Ўққа тутилгандан сўнг бутун Украина бўйлаб электр таъминоти билан боғлиқ муаммолар пайдо бўлди. «Укренерго» электр таъминотида фавқулодда узилишлар эълон қилди, «Укрзализница» эса поездлар ҳаракати тўхтатилганини эълон қилди.
Киевнинг ўнг қирғоғида сув таъминотида узилишлар юзага келди, шаҳарнинг бир қанча ҳудудлари электр таъминотисиз қолди. Киев ГЭСи ҳам зарар кўрган.
«Бу энг йирик зарбалардан бири эди — комбинацияланган зарба. Юздан ортиқ турли хил ракеталар ва юзга яқин «шаҳидлар"[учирилди]», — деди Украина президенти Владимир Зеленский ўз видеомурожаатида.
Унинг сўзларига кўра, зарбалар муҳим фуқаролик инфратузилмасига қаратилган ва энергетика секторига «катта зарар етказган». Унинг таъкидлашича, ҳалок бўлганлар ва ўнлаб жабрланганлар бор.
Россия Мудофаа вазирлиги душанба куни эрталаб «Украина ҳарбий-ҳаво кучлари ишини таъминлаган энергетика инфратузилмаси объектларига оммавий зарба берилганини» тасдиқлади. Ҳарбий идора баёнотида «барча нишонлар яксон қилингани» таъкидланган.

Утром 26 августа российские войска нанесли массированный удар по Украине ракетами и дронами. Под атаку попали 15 областей страны, включая Киевскую, Львовскую, Харьковскую, Одесскую и Днепропетровскую. Целью ударов стала энергетическая инфраструктура, сообщил премьер-министр Украины Денис Шмыгаль.
После обстрела по всей Украине возникли проблемы с электроснабжением. «Укрэнерго» объявила о введении экстренных отключений света, «Укрзалізниця» — о задержке движения поездов.
На правом берегу Киева возникли перебои с водоснабжением, несколько районов города остались без света. Повреждения получила также Киевская ГЭС.
«Это был один из крупнейших ударов — комбинированный. Более сотни ракет различных типов и около сотни „шахедов“», — заявил президент Украины Владимир Зеленский в своём видеообращении.
По его словам, удары были нацелены на критическую гражданскую инфраструктуру, а энергетическому сектору нанесён «большой ущерб». Он отметил, что есть погибшие и десятки пострадавших.
В Министерстве обороны России подтвердили, что в понедельник утром нанесли «массированный групповой удар по объектам энергетической инфраструктуры, которые обеспечивали работу ВПК Украины». В заявлении военного ведомства утверждается, что «все цели были поражены».