Telegram компанияси ўз асосчиси ва бош директори Павел Дуровнинг Франция расмийлари томонидан ҳибсга олинишига изоҳ берди.
«Телеграм Европа Иттифоқи қонунларига, жумладан, Рақамли хизматлар тўғрисидаги қонунга амал қилади — унинг модерацияси соҳа стандартларига жавоб беради ва доимий равишда такомиллаштирилади», — дейилади хабарда.
«Telegram бош директори Павел Дуровнинг яширадиган ҳеч нарсаси йўқ ва у тез-тез Европа бўйлаб саёҳат қилади. Ушбу платформадаги суиистеъмолликлар учун платформа ёки унинг эгаси жавобгар, деб даъво қилиш абсурддир», — дея таъкидлади компания.
Компания дунё бўйлаб қарийб 1 миллиард фойдаланувчи Telegram’дан алоқа воситаси ва муҳим маълумотлар манбаи сифатида фойдаланишини эслатиб ўтди ва ушбу вазиятнинг тезроқ ҳал этилишига умид билдирди.
Эслатиб ўтамиз, Павел Дуров 24 август куни кечқурун Озарбайжондан Францияга келганида Париждаги аэропортда ҳибсга олинган. Француз ОАВ у Telegram’да етарлича модерация йўқлиги ортидан келиб чиққан гиёҳванд моддалар савдоси, болаларга қарши жиноятлар ва фирибгарликда айбланаётгани ҳақида ёзган.
Июнь ойида у бир неча кунга Ўзбекистонга келганди. Дуров мамлакатда аҳолининг 70 фоиздан ортиғи ва деярли барча корхоналар фойдаланадиган платформанинг машҳурлигидан фахрланишини таъкидлаган. «Газета.uz» манбалари Павел Дуров Ўзбекистон расмийлари билан Telegram-банк очиш, шунингдек, Toncoin криптовалютасини қонунийлаштириш масаласини муҳокама қилгани ҳақида хабар берган.

Компания Telegram прокомментировала задержание её основателя и CEO Павла Дурова властями Франции.
«Telegram соблюдает законы ЕС, включая Закон о цифровых услугах — его модерация соответствует отраслевым стандартам и постоянно совершенствуется», — говорится в заявлении.
«CEO Telegram Павлу Дурову нечего скрывать, и он часто путешествует по Европе. Абсурдно утверждать, что платформа или её владелец несут ответственность за злоупотребление этой платформой», — отметили в компании.
Почти 1 миллиард пользователей по всему миру используют Telegram как средство общения и как источник важной информации, напомнили в компании и выразили надежду на скорейшее разрешение ситуации.
Павел Дуров был задержан вечером 24 августа по прилёте во Францию из Азербайджана. По данным французских СМИ, власти страны подозревают его в причастности к «обороту наркотиков, преступлениям против детей и мошенничеству», указывая на недостаток модерации и сотрудничества Telegram с властями.
В июне Павел Дуров приезжал в Узбекистан на несколько дней. Он отмечал, что гордится популярностью Telegram в стране, где им пользуется более 70% населения и практически весь бизнес. Источники «Газеты.uz» сообщали, что Павел Дуров обсуждал с властями открытие Telegram-банка, а также легализацию Toncoin.