Россия Ўзбекистонга маймунчечакни аниқлаш учун «Вектор» илмий маркази томонидан ишлаб чиқарилган тест тизимлари тўпламларини юборади. Бу ҳақда Россия Федерацияси истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва инсон фаровонлигини назорат қилиш федерал хизмати («Роспотребнадзор») матбуот хизмати хабар берди.
26 август куни «Роспотребнадзор» ташаббуси билан Евросиё иқтисодий иттифоқига (ЕОИИ) аъзо давлатлар аҳолисининг санитария-эпидемиология фаровонлиги соҳасидаги ваколатли органлар раҳбарлари кенгашининг навбатдан ташқари йиғилиши бўлиб ўтди.
Йиғилишда Арманистон, Беларусь, Қозоғистон ва Қирғизистон бош давлат санитария шифокорлари иштирок этди. Иштирок этиш учун Тожикистон ва Ўзбекистоннинг санитария-эпидемиология осойишталиги соҳасидаги ваколатли органлари раҳбарлари ҳам таклиф этилди.
Йиғилишда ЖССТнинг маймунчечак касаллиги бўйича халқаро фавқулодда ҳолат эълон қилиши билан боғлиқ вазият муҳокама қилинди. Кенгаш аъзоларининг сўзларига кўра, ЕОИИга аъзо давлатлар Тожикистон ва Ўзбекистонда маймунчечак касаллигининг тарқалиш хавфи паст деб баҳоланмоқда.
Евросиё минтақасининг барча мамлакатлари чегарада санитария ва карантин назорати чораларини кучайтирди.
«Ҳамкорлар Россия томонига «Роспотребнадзор»нинг «Вектор» илмий муассасаси томонидан ишлаб чиқилган маймунчечакни аниқлаш учун тест тизимларини тақдим этиш илтимоси билан мурожаат қилди. Тест тизимларининг биринчи тўпламлари шу ҳафта Ўзбекистонга етказилади», — дейилади хабарда.
Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти Африкадаги маймунчечак эпидемиясини глобал фавқулодда ҳолат деб эълон қилган.
Бу билан ЖССТ сўнгги икки йил ичида иккинчи бор маймунчечакни соғлиқни сақлаш бўйича фавқулодда ҳолат деб эълон қилди. Биринчи глобал эпидемия 2022−2023 йилларда қайд этилган, ўшанда унга IIb кладаси деб номланувчи штамм сабаб бўлган. Ҳозирги эпидемияни эса касалланганларнинг 10 фоизгача қисмининг ўлимига сабаб бўлаётган Ib кладаси штамми чақирган.
Янги эпидемия Конго Демократик Республикасида авж олиш билан бошланди, у ерда 450 киши ҳалок бўлди, кейин эса марказий ва шарқий Африкага тарқалди. ЖССТ раҳбари Адҳаном Гебрейесус касалланишлар сони жорий йилнинг биринчи ярмида ўтган йилдагидан ошиб кетганини маълум қилди ва у ЖССТ фавқулодда вазиятлар қўмитаси тавсиясига кўра, янги эпидемияни «халқаро аҳамиятга молик соғлиқни сақлаш фавқулодда вазияти» деб эълон қилмоқда.
Касаллик тарқалишининг олдини олиш учун қуйидагилар тавсия этилади:
- маймунчечак учун эпидемиологик жиҳатдан ноқулай бўлган мамлакатларга саёҳатни чеклаш;
- мажбурий саёҳатда ёввойи ҳайвонлар ва кемирувчилар (маймунлар, каламушлар) билан алоқа қилишдан сақланиш;
- жамоат жойларига ташриф буюрганда шахсий гигиена қоидаларига қатъий риоя қилиш;
- иситма ёки тери тошмаси бўлган йўловчилар билан саёҳат қилишда иложи борича санитария (ижтимоий) масофани сақлаш, тиббий ниқоблардан фойдаланиш ва қўлларни дезинфекциялаш воситалари билан парваришлаш;
- жамоат транспортида тиббий ниқоблардан фойдаланиш ва транспортдан чиққандан кейин қўлларни дезинфекциялаш воситалари билан парваришлаш.
Ўзбекистон аҳолисининг кўпчилиги, хусусан, 1980 йилгача туғилганлар маймунчечакка қарши иммунитетга эга, деб хабар қилди Санитария-эпидемиология қўмитаси.
«Маймунчечак касаллиги республикамиз ҳудудига кириб келиши эҳтимоли жуда кам. Негаки маймунчечак касаллиги қайд қилинаётган Европа мамлакатларида беморлар ва мулоқотда бўлганларга нисбатан алоҳидалаш чоралари олиб борилмоқда, эпидемияга қарши амалга оширилаётган чора-тадбирлар эса тўлиқ самара бермоқда», — дейилади хабарда.
Санитария-эпидемиология қўмитаси вакили Рустамжон Икромов билан маймунчечак касаллиги ҳақида суҳбат:

Россия направит Узбекистану наборы тест-систем для определения оспы обезьян, произведённые научным центром «Вектор». Об этом сообщила пресс-служба Федеральной службы РФ по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор).
26 августа по инициативе Роспотребнадзора состоялось внеочередное заседание Совета руководителей уполномоченных органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия населения государств-членов Евразийского экономического союза (ЕАЭС).
В заседании приняли участие главные государственные санитарные врачи Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана. Также для участия были приглашены руководители уполномоченных органов в области санитарно-эпидемиологического благополучия Таджикистана и Узбекистана.
На встрече обсуждалась ситуация, связанная с объявлением ВОЗ чрезвычайной ситуации международного значения по оспе обезьян. По мнению членов совета, риск распространения оспы обезьян в странах — членах ЕАЭС, Таджикистане и Узбекистане оценивается как низкий.
Все страны евразийского региона усилили меры санитарно-карантинного контроля на границе.
«Партнёры обратились к российской стороне с просьбой предоставить тест-системы для определения оспы обезьян, разработанные ФБУН ГНЦ ВБ „Вектор“ Роспотребнадзора. Первые наборы тест-систем уже на текущей неделе будут доставлены в Узбекистан», — говорится в сообщении.
Всемирная организация здравоохранения объявила эпидемию оспы обезьян в Африке чрезвычайной ситуацией, представляющей опасность для всего мира.
Это уже второй раз за два года, когда ВОЗ объявляет оспу обезьян чрезвычайной ситуацией в области общественного здравоохранения. Первая глобальная вспышка была зафиксирована в 2022—2023 годы — тогда она была вызвана штаммом, известным как клада IIb. Текущую вспышку вызвал штамм клада Ib, убивающий до 10% заболевших.
Новая эпидемия началась со вспышки в Демократической республике Конго, где погибли 450 человек, а затем распространилась по Центральной и Восточной Африке. Глава ВОЗ Адханом Гебрейесус объявил, что за первую половину этого года число заболевших уже превысило число случаев за весь прошлый год, и он по рекомендации комитета ВОЗ по чрезвычайным ситуациям объявляет новую эпидемию «чрезвычайной ситуацией международного значения в области общественного здоровья».
Для предотвращения распространения заболевания рекомендуется:
• ограничить поездки в эпидемиологически неблагоприятные по оспе обезьян страны;
• в случае вынужденных поездок избегать контакта с дикими животными и грызунами (обезьянами, крысами);
• при посещении общественных мест строго соблюдать личную гигиену;
• при перемещении вместе с пассажирами с повышенной температурой или сыпью на коже по возможности соблюдать санитарную (социальную) дистанцию, использовать медицинские маски, обрабатывать руки дезинфицирующими средствами;
• использовать медицинские маски в общественном транспорте, после выхода из транспорта обрабатывать руки дезинфицирующими средствами.
Большая часть населения Узбекистана, а именно лица, родившиеся до 1980 года, обладают иммунитетом против оспы обезьян, сообщил Комитет санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья.
«Вероятность проникновения оспы обезьян на территорию нашей республики крайне низка. Это связано с тем, что в европейских странах, где регистрируются случаи заболевания, принимаются меры по изоляции больных и контактировавших с ними, а предпринимаемые противоэпидемические меры показывают полную эффективность», — говорится в сообщении.
Интервью с представителем Санэпидкомитета Рустамжоном Икрамовым об оспе обезьян (на узбекском языке):