Ўзбекистон Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси 20 август куни бўлиб ўтган мажлисида «Давлат сири тўғрисида»ги қонунни қабул қилиб, Сенатга юборди, деб ёзмоқда 21 август куни «Халқ сўзи» газетаси.
Амалдаги «Давлат сирларини сақлаш тўғрисида»ги қонун 1993 йилда қабул қилингани боис «бу соҳадаги муносабатларни тартибга солишнинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш зарур».
Кўриб чиқилаётган ҳужжат давлат сирларини сақлаш соҳасидаги ваколатларни белгилайди, махфийлик даражасини, маълумотларни махфийлаштириш ва давлат сирларидан фойдаланишга рухсат бериш муддатини белгилайди.
Давлат аҳамиятига молик сирга киритилиши лозим бўлган тўртта тоифадаги маълумотнинг чекланган рўйхати тасдиқланмоқда. Махфийлаштирилмайдиган маълумотлар рўйхати белгиланади. Унга кўра, фавқулодда вазиятлар, жиноятчилик ҳолати, инсон ҳуқуқларининг бузилиши ва бошқа шу каби маълумотлар махфийлаштирилмайди (1993 йилдаги қонунга кўра, ҳозирда фақат фуқароларнинг шахсий хавфсизлигига таҳдид соладиган маълумотлар махфийлаштирилмайди).
Давлат сирларига тегишли маълумотлар рўйхати 2020 йилда қайта кўриб чиқилиши ва кейинчалик махфийликдан чиқарилиши режалаштирилганди. Бу фан ва таълим, IT ва тадбиркорликни ривожлантириш учун зарур бўлган маълумотлардан фойдаланишдаги асоссиз чекловларни бартараф этиш имконини бериши керак бўлган.
Бугунги кунда давлат сирлари давлат, ҳарбий ва хизмат сирларига бўлинади.
- Давлат сирлари — ошкор этилиши республика ҳарбий-иқтисодий имкониятларининг сифат ҳолатига салбий таъсир этиши ёки Ўзбекистоннинг мудофаа қобилияти, давлат хавфсизлиги, иқтисодий ва сиёсий манфаатлари учун бошқа оғир оқибатлар келтириб чиқариши мумкин бўлган маълумотлар.
- Ҳарбий сирлар — ошкор этилиши Ўзбекистоннинг мудофаа қобилияти, давлат хавфсизлиги ва Қуролли кучлари учун оғир оқибатлар келтириб чиқариши мумкин бўлган ҳарбий хусусиятга эга маълумотлар.
- Хизмат сирлари — ошкор этилиши Ўзбекистон манфаатларига зарар етказиши мумкин бўлган фан, техника, ишлаб чиқариш ва бошқарув соҳасига доир маълумотлар.
2020 йил охирида Коррупцияга қарши курашиш агентлиги коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар ҳақида хабар берган шахсларни, шунингдек, уларнинг яқин қариндошларини ҳимоя қилиш чораларини кучайтиришни таклиф қилганди. Улар ҳақидаги маълумотларни давлат сирларига тенглаштириш режалаштирилган.
Қайд этиш жоизки, Қонунчилик палатаси мазкур қонуннинг қабул қилиниши ҳақида веб сайтда хабар бермаган. Ҳужжат парламент қуйи палатасининг YouTube`даги саҳифасида келтирилган кун тартибидан ҳам йўқ.

Законодательная палата Олий Мажлиса Узбекистана на заседании 20 августа приняла закон «О государственных секретах» и направила его в Сенат, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
Действующий закон «О защите государственных секретов» был принят в 1993 году, поэтому «возникает необходимость совершенствования правовой базы по регулированию отношений в этой сфере».
Рассмотренный документ определяет полномочия органов в области защиты государственных секретов, устанавливает степень конфиденциальности, срок засекречивания сведений и выдачу допуска на использование госсекретов.
Утверждается ограниченный перечень из четырёх категорий сведений, которые подлежат отнесению к тайне государственной значимости. Определяется перечень информации, не подлежащей засекречиванию. Согласно ему, чрезвычайные ситуации, состояние преступности, нарушения прав человека и другая подобная информация не подлежат засекречиванию (сейчас, согласно закону от 1993 году, не подлежит засекречиванию только информация, засекречивание которой создаёт угрозу личной безопасности граждан).
Перечень сведений, отнесённых к гостайне, планировалось пересмотреть с последующим его рассекречиванием ещё в 2020 году. Это должно было позволить исключить необоснованное ограничение в доступе к информации, необходимой для развития науки и просвещения, IT и предпринимательства.
На сегодняшний день госсекреты подразделяются на государственную, военную и служебную тайну.
Государственную тайну составляют сведения, разглашение которых может оказать отрицательное воздействие на качественное состояние военно-экономического потенциала республики или повлечь другие тяжкие последствия для обороноспособности, государственной безопасности, экономических и политических интересов Узбекистана.
Военную тайну составляют сведения военного характера, разглашение которых может повлечь тяжкие последствия для обороноспособности, государственной безопасности и вооружённых сил Узбекистана.
Служебную тайну составляют сведения в области науки, техники, производства и управления, разглашение которых может нанести ущерб интересам Узбекистана.
Агентство по противодействию коррупции в конце 2020 года предлагало усилить меры по защите лиц, сообщающих о коррупционных правонарушениях, а также их близких родственников. Данные о них планировалось приравнять к гостайне.
Стоит отметить, что документ отсутствует в повестке дня, которая указана на YouTube-странице нижней палаты парламента, то есть обсуждение этого закона не транслировалось в прямом эфире.