Хоразм вилояти Урганч шаҳрида ёш ёввойи шер ноқонуний сақланаётгани аниқланди, деб хабар беради Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги матбуот хизмати.
Қайд этилишича, шерни фуқаро Э.С. Ашхобод маҳалласида жойлашган бинода боқиб келган.
Ҳуқуқбузарга нисбатан Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 92-моддасига (Ҳайвонлар яшайдиган муҳитни муҳофаза қилиш қоидаларини, зоологик ва ботаник коллекцияларни вужудга келтириш ва улар билан савдо қилиш қоидаларини бузиш, худди шунингдек ҳайвонларни ўзбошимчалик билан бошқа жойга кўчириш, иқлимлаштириш ёки чатиштириш) кўра баённома расмийлаштирилган. У БҲМнинг 5 баробари — 1 миллион 700 минг сўм миқдорида жаримага тортилган.
Ёввойи йиртқич ҳайвон эса вақтинча сақлаш учун Нукус ҳайвонот боғига топширилган.
Ҳозирда шер боласи қандай ва қаердан олиб келинганини аниқлаш юзасидан суриштирув ишлари олиб борилмоқда.

В частном доме в Ургенче Хорезмской области незаконно содержали молодого дикого льва. Об этом сообщила пресс-служба Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана.
Животное было обнаружено в ходе оперативно-рейдового мероприятия, проведённого контрольно-инспекционной оперативной группой Управления экологии области совместно с УВД Ургенча.
В отношении гражданина Е. С., в доме которого был обнаружен лев, составлен протокол согласно статье 92 Кодекса об административной ответственности (нарушение правил охраны среды обитания животных, правил создания зоологических и ботанических коллекций и торговли ими, а равно самовольное переселение, акклиматизация или скрещивание животных). Выписан штраф в размере 5 базовых расчётных величин, что составляет 1,7 млн сумов.
Животное временно передано в Нукусский зоопарк.
Для выяснения обстоятельств, связанных с тем, где был куплен и откуда привезён лев, документы по делу направлены в УВД Ургенча.