Шавкат Мирзиёевга Қорақалпоғистонда амалга оширилиши режалаштирилган инвестиция лойиҳалари тақдимот қилинди, деб хабар қилмоқда давлат раҳбари матбуот хизмати.
Қайд этилишича, охирги 7 йилда Қорақалпоғистонда 17,8 трлн сўмлик 6 минг 784 та лойиҳа амалга оширилган. Уларнинг натижасида 56 мингта иш ўрни яратилган. Шу даврда 2,8 млрд долларлик экспорт қилинган. Бу йил республикада умумий қиймати 874 млн долларлик 470 та лойиҳа амалга оширилмоқда.
Қорақалпоғистонда хорижий инвестор ва маҳаллий тадбиркорлар томонидан умумий қиймати 9,5 млрд долларлик 124 та лойиҳа шакллантирилган. Шундан қарийб 1,8 млрд долларлик 10 таси давлат раҳбарига тақдимот қилинди.
Лойиҳаларга Хитой, Саудия Арабистони, Германия, Россия, Испания каби мамлакатлар компаниялари инвестиция киритмоқда. Улар энергетика, иссиқлик таъминоти, тоғ-кон ва кимё саноати, қурилиш материаллари, хизмат кўрсатиш ва бошқа тармоқларни қамраб олади.
Масалан, Саудия Арабистони билан ҳамкорликда Нукус шаҳрида марказлашган иссиқлик таъминоти тизимини яхшилаш, Испания инвестицияси иштирокида Қораўзак туманида қуёш ва шамол электр станциялари қуриш, германиялик инвесторлар томонидан Нукус туманида мисни қайта ишлаш ва кабеллар ишлаб чиқариш лойиҳалари режалаштирилган.

Президенту Узбекистана в ходе его рабочей поездки в Каракалпакстан презентовали проекты по развитию региона и привлечению в него инвестиций, сообщила пресс-служба главы государства.
Как отмечается, за последние семь лет в Каракалпакстане реализовано 6784 проекта на сумму 17,8 трлн сумов. В результате создано 56 тысяч рабочих мест. За этот период было экспортировано товаров на 2,8 млрд долларов. В этом году в республике реализуется 470 проектов на общую сумму 874 млн долларов.
Иностранные инвесторы и местными предприниматели в Каракалпакстане сформировали 124 проекта на общую сумму 9,5 млрд долларов. Из них 10 проектов на сумму около 1,8 млрд долларов были представлены сегодня главе государства.
В проекты инвестируют компании из таких стран, как Китай, Саудовская Аравия, Германия, Россия и Испания. Они охватывают энергетику, теплоснабжение, горнодобывающую и химическую промышленность, производство строительных материалов, сферу услуг и другие отрасли.
Например, в сотрудничестве с Саудовской Аравией планируется улучшить систему централизованного теплоснабжения в Нукусе, построить солнечные и ветряные электростанции в Караузякском районе с участием испанских инвестиций, а с немецкими инвесторами — реализовать проекты по переработке меди и производству кабелей в Нукусском районе.