Шавкат Мирзиёев Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий марказининг Қорақалпоғистон филиалида бўлди.
Давлат раҳбари матбуот хизмати хабарига кўра, илгари ушбу марказ «эски бинода жойлашган эди, бир хонада 4−5 бемор ётар, санитар хоналар умумий эди». Бино замонавий ускуналар учун мос келмай қолганди, дейилади хабарда.
Жорий йилнинг февраль ойида Нукус шаҳрида Республика шошилинч тиббий ёрдам илмий маркази Қорақалпоғистон филиалининг янги биноси фойдаланишга топширилди. Бу мустақиллик йилларида Қорақалпоғистонда «нолдан» қурилган биринчи кўп тармоқли шифохона бўлди, дея таъкидлади матбуот хизмати.
Давлат раҳбари 19 август куни Қорақалпоғистонга ташрифи чоғида бу ердаги шароитлар билан шахсан танишди.
4 қаватли янги бинода шошилинч қабул-диагностика, реанимация, жарроҳлик, нейрожарроҳлик, травматология, кардиология, гинекология, педиатрия, лаборатория ташхиси ва амалиёт бўлимлари жойлашган. Барча бўлимлар замонавий тиббий асбоб-ускуналар билан таъминланган.
130 ўринли янги мажмуада беморлар ва шифокорлар учун барча шароит яратилган. Бир хона икки кишига мўлжалланган, алоҳида санитар хоналари бор, дейилади хабарда.
Марказда беморларни касалликнинг оғирлигига қараб саралайдиган триаж бўлими ҳам мавжуд. «Мурожаат қилган инсон вақт йўқотиб, сарсон бўлиб юрмайди. Бу ерга шифокорнинг ўзи тушиб, беморни қайси соҳада даволаш зарурлиги бўйича хулоса қилади ва керакли бўлимларга йўналтирилади», — дейилади президент матбуот хизмати хабарида.
Агар бунгача мурожаат қилган беморларнинг аксарияти касалхонага ётқизилган бўлса, энди муайян тиббий муолажалардан сўнг беморнинг аҳволига қараб, яшаш жойи бўйича амбулатор даволанишга рухсат этилади.
Илгари юрак-қон томир касалликлари билан оғриган беморлар оддий текшириш усуллари билан даволанар эди. Ҳозирда улар ангиографик асбоб-ускуналар орқали текширувдан ўтказилмоқда, натижада бу «инсонлар ҳаётини сақлаб қолишда яхши самара бериб, ўлим ва ногиронликка олиб келиш ҳолатлари кескин камайди».
Бугунги кунга қадар Тошкент шаҳрида ўтказиб келинган айрим мураккаб жарроҳлик амалиётлари эндиликда шу ернинг ўзида ўтказилмоқда. Жумладан, Қорақалпоғистонда илк маротаба сунъий қон айланиш аппарати орқали беш нафар беморнинг юрагида очиқ жарроҳлик амалиёти олиб борилди.
Марказ касалликларни эрта ташхислаш учун мультиспирал компьютер томографияси, ультратовуш текшируви ва лаборатория ускуналари билан ҳам жиҳозланган.
Давлат раҳбари шифохонани самарали бошқариш, амалиёт ва кадрлар тайёрлаш ўртасидаги боғлиқлик масалаларига эътибор қаратди.
«Янги бино ва ускуналар ишнинг бир қисми. Энди марказ фаолиятига замонавий менежментни жорий қилиш керак. Тиббиёти ривожланган мамлакатлардан тажрибали шифокорларни муддатли жалб этиш, хорижда мутахассислар малакасини ошириш мақсадга мувофиқ. Умуман, бу марказ илмий-амалий тиббиёт академиясидек фаолият юритиши зарур», — деди Шавкат Мирзиёев.
Унинг фикрича, туман тиббиёт бирлашмаларидаги шифокорлар ўз ихтисослиги бўйича бу ерда малака ошириб, ҳудудларда жорий этиши муҳим.
Маълум қилинишича, Қорақалпоғистонда 2017−2024 йилларда «Бир қадам» тамойили бўйича 74 оилавий врачлик пункти, 81 оилавий поликлиника, 92 маҳалла тиббиёт пункти ташкил этилган. Ихтисослаштирилган марказларнинг ҳудудий филиалларида 150 турдаги янги технология жорий этилган.
Ҳар йили 4500 нафар бемор Тошкентга ва хорижга сафар қилмасдан юқори технологияли ёрдам олади. Тўрткўл, Қўнғирот ва Чимбой туманларида қўшма шикастланишлар ва ўткир қон-томир касалликлари марказлари ташкил этилиб, ҳар йили 11 минг беморга шошилинч ва малакали тиббий ёрдам кўрсатилмоқда.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил новый Каракалпакский филиал Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи.
По данным пресс-службы главы государства, ранее этот центр располагался в старом здании, «где в одной палате лежали 4−5 пациентов, а санитарные комнаты были общими». Здание не подходило для размещения современного оборудования, говорится в сообщении.
В феврале этого года в Нукусе введено в эксплуатацию новое здание Каракалпакского филиала Республиканского научного центра экстренной медицинской помощи. Это первая многопрофильная больница в Каракалпакстане, построенная «с нуля» за годы независимости, отметили в пресс-службе.
Глава государства во время визита в Каракалпакстана 19 августа лично ознакомился с созданными здесь условиями.
В новом 4-этажном здании размещены отделения экстренного приёма и диагностики, реанимации, хирургии, нейрохирургии, травматологии, кардиологии, гинекологии, педиатрии, лабораторной диагностики и процедурная. Все отделения оснащены современным медицинским оборудованием.
В новом комплексе на 130 койко-мест созданы все условия для пациентов и врачей. Каждая палата рассчитана на двух человек и имеет отдельные санитарные комнаты, говорится в сообщении.
В центре также организовано отделение триажа (медицинская сортировка), которое сортирует пациентов по степени тяжести заболевания. «Пациент не будет терять время и блуждать. Здесь врач осматривает пациента, определяет, какого рода помощь необходимо оказать, и направляет в соответствующие отделения», — указали в пресс-службе президента.
Если раньше большинство обратившихся пациентов госпитализировались, теперь после определённых медицинских процедур, в зависимости от состояния пациента, разрешается амбулаторное лечение по месту жительства.
До этого пациентам с сердечно-сосудистыми заболеваниями оказывалась помощь простыми методами обследования. Теперь их будут проверять через ангиографическое оборудование, которое «даёт хорошие результаты в спасении жизней людей, резко сократились случаи смертности и инвалидности».
Теперь некоторые сложные хирургические операции, ранее проводившиеся только в Ташкенте, выполняются здесь. В частности, впервые в Каракалпакстане с использованием аппарата искусственного кровообращения проведены открытые операции на сердце пяти пациентам.
Центр также оснащён мультиспиральной компьютерной томографией, ультразвуковым и лабораторным оборудованием для ранней диагностики заболеваний.
Глава государства обратил внимание на вопросы эффективного управления больницей и связи практики с обучением.
«Новое здание и оборудование — это только часть работы. Теперь необходимо внедрить в деятельность центра современный менеджмент. Целесообразно привлекать опытных врачей из стран с развитой медициной на срочной основе, повышать квалификацию наших специалистов за рубежом. В целом этот центр должен функционировать как научно-практическая медицинская академия», — сказал Шавкат Мирзиёев.
По его словам, важно, чтобы врачи районных медицинских объединений повышали здесь квалификацию по специальности и внедряли полученный опыт в районах.
Сообщается, что в Каракалпакстане в 2017—2024 годах по принципу «Один шаг» создано 74 семейных врачебных пункта, 81 семейная поликлиника, 92 сельских врачебных пункта. В региональных филиалах специализированных центров внедрено 150 видов новых технологий.
Ежегодно 4500 пациентов получают высокотехнологичную помощь без необходимости выезда в Ташкент и за рубеж. В Турткульском, Кунградском и Чимбайском районах созданы центры сочетанных травм и острых сосудистых заболеваний, где ежегодно 11 тысячам пациентов оказывается экстренная и квалифицированная медицинская помощь.