Йил бошидан буён Ўзбекистонга мазут импорти икки баробар ошди. Бу ҳақда Божхона қўмитасининг «Газета.uz» ўрганган маълумотларидан келиб чиқади.
Январь-июль ойларида 843,64 минг тонна мазут олиб келинди, бу ўтган йилнинг шу даврига (416,5 минг тонна) нисбатан 427,1 минг тоннага кўп.
Жорий йил январида импорт ўтган йилникига нисбатан 10,2 баробар кам бўлди — 8,5 минг тонна. Шу билан бирга, июнда олиб келиш 22 марта (2023 йил июнига нисбатан) — 5,6 минг тоннадан 123,5 минг тоннагача, июлда эса — 4,75 минг тоннадан 934,7 минг тоннагача (19,6 марта) ошди.
Бу Ўзбекистон газ қазиб олиш (электр энергияси ишлаб чиқариш учун асосий ёқилғи) камайиб бораётгани фонида электр энергиясини ишлаб чиқариш учун иссиқлик электр станцияларида кўпроқ мазут ишлата бошлаганини (ёки келаётган қиш учун захиралаганини) кўрсатиши мумкин. «Иссиқлик электр станциялари» матбуот хизматининг «Газета.uz»га маълум қилишича, ИЭСларда мазут қишда ишлатилади.
Ўтган йилнинг етти ойида олиб келиш қиймати 142,5 миллион долларни, жорий йил бошидан эса 334,9 миллион долларни (2,3 баробар кўп) ташкил этди.
Манба: Божхона қўмитасиМанба: Божхона қўмитасиЎзбекистонга суюқ, асосан, иссиқлик ёқилғиси импорти ҳам кескин ошди. Иситиш мойи (тим қора ва ёруғи) бурнерлар, маиший ва саноат иситиш қозонлари, шу жумладан, иссиқхоналар учун ишлатилади.
Январь-июлда 19 минг тонна ёнилғи етказиб берилди, бу ўтган йилнинг шу даврига нисбатан 9,8 баробар кўп.
Ҳажмнинг деярли 95 фоизи апрель ойига тўғри келди, ўшанда 17,9 минг тонна ёнилғи етказиб берилган.
Бу даврдаги олиб келиш қиймати 7,2 миллион долларни ташкил этган бўлса, ўтган йилнинг январь-июль ойларида бу миқдор 1,16 миллион долларга етганди.
Ўтган йили Ўзбекистон мазутни ҳар кг учун 64−73 центдан сотиб олган бўлса, бу йил 45−50 фоиз арзонга — 35−37 центдан (импорт нархи 65,8 центдан бўлган январь ойидан ташқари) олди.
Жорий йилнинг январида Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги Тошкент шаҳрида атмосфера ҳавосини тезда нормал ҳолатга келтириш чораларини таклиф қилган эди. Пойтахтда ишлаётган иссиқлик пунктларида мазутдан захира ёқилғи сифатида фойдаланиш тақиқлангани шулар жумласидандир.
Ўшанда таъкидланишича, куз-қиш мавсумида аҳолига марказлашган иссиқлик етказиб бериш учун мавжуд иссиқлик марказлари томонидан қўшимча ёқилғи сифатида мазут ёқилғисидан фойдаланиш атмосфера ҳавосининг кескин ифлосланишига ҳамда аҳолини эътирозларига сабаб бўлмоқда. Мавжуд маълумотларга кўра, декабрь ойида Тошкент шаҳридаги олти иссиқлик марказларининг тўққизта қозонхонасида 3 минг тонна мазутдан фойдаланилган.
Мазут оғир нефть ёқилғиси деб аталади, у ўзида нефтни дистиллаш пайтида олинган қолдиқни, унинг иккиламчи маҳсулотларини ва газ конденсатини жамлайди.

С начала года импорт мазута в Узбекистан вырос в два раза. Это следует из данных Таможенного комитета, которые изучила «Газета.uz».
В январе-июле поставлено 843,64 тысячи тонн мазута, что на 427,1 тысячи тонн больше, чем за аналогичный период прошлого года (416,5 тысячи тонн).
В январе этого года импорт по сравнению с январём прошлого года был в 10,2 раза меньше — 8,5 тысячи тонн. При этом в июне поставки выросли в 22 раза (к июню 2023 года) — с 5,6 тысячи до 123,5 тысячи тонн, а в июле — с 4,75 тысячи до 93,5 тысячи тонн (в 19,6 раза).
Это может свидетельствовать, что Узбекистан стал использовать (или накапливать для предстоящей зимы) больше мазута на тепловых электростанциях для выработки электричества на фоне падения добычи газа (которое является основным топливом при производстве электроэнергии). В пресс-службе компании «Тепловые электрические станции» сообщили «Газете.uz», что мазут на ТЭС используется зимой.
Стоимость поставок за семь месяцев прошлого года составила 142,5 млн долларов, а с начала этого года — 334,9 млн долларов (в 2,3 раза больше).
Источник: Таможенный комитетИсточник: Таможенный комитет
Импорт жидкого, в основном, печного топлива, в Узбекистан также резко вырос. Печное топливо (тёмное и светлое) используется для горелок, бытовых и промышленных котлов для отопления, в том числе теплиц.
В январе-июле поставлено 19 тысяч тонн жидкого топлива, что в 9,8 раза больше, чем за аналогичный период прошлого года.
Почти 95% объёма пришлась на апрель, когда было завезено 17,9 тысячи тонн топлива.
Стоимость поставок за этот период составила 7,2 млн долларов, тогда как за январь-июль прошлого года эта сумма достигала 1,16 млн долларов.
В прошлом году Узбекистан покупал печное топливо за 64−73 цента за кг, тогда как в этом году — за 35−37 центов (за исключением января, когда были поставки за 65,8 цента), что на 45−50% дешевле.
В январе этого года Министерство экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Узбекистана предложило меры по скорейшему приведению атмосферного воздуха в Ташкенте к норме. Среди них — запрет на использование мазута в качестве резервного топлива на действующих в столице теплоцентралях.
Тогда отмечалось, что использование мазута в качестве дополнительного топлива действующими ТЭЦ для централизованного теплоснабжения населения в осенне-зимний период вызывает резкое загрязнение атмосферного воздуха. По имеющимся данным, в декабре в девяти котельных шести теплоцентралей Ташкента было использовано 3000 тонн мазутного топлива.
Мазутом называют тяжёлое нефтяное топливо, которое представляет собой остатки, получаемые при перегонке нефти, продуктов её вторичной переработки и газоконденсата.