Шавкат Мирзиёев 12 август куни иш ҳақи, пенсия ва нафақалар миқдорини ошириш тўғрисидаги фармонни имзолади.
1 сентабрдан бошлаб Ўзбекистонда пенсия ва нафақалар 15 фоизга оширилади. 1 октабрдан бюджет соҳаси ходимларининг иш ҳақи 10 фоизга, ўқув ва тиббиёт ходимларининг иш ҳақи 15 фоизга оширилади. Меҳнатга ҳақ тўлашнинг энг кам миқдори (+10%) ва БҲМ (+10,3%) ҳам белгиланди.
Бундан ташқари, қуйидаги пенсия ва нафақалар ҳам 15 фоизга оширилади:
- иш стажи тўлиқ бўлмаган чоғдаги ногиронлик пенсиясининг энг кам миқдори — ойига 800 минг сўмдан 920 минг сўмгача;
- меҳнатга лаёқатсиз фуқароларга бериладиган ногиронлик нафақаси ва болаликдан ногиронлиги бўлган шахсларга бериладиган нафақа миқдори — 800 минг сўмдан 920 минг сўмгача;
- 11941 — 1945 йиллардаги уруш оқибатида ногирон бўлган шахслар ва унинг қатнашчилари, шунингдек, фашистлар концлагерларининг вояга етмаган собиқ маҳбуслари ва Ленинград шаҳри қамал қилинган даврда ишлаган шахсларнинг энг кам пенсия миқдори устамаларни инобатга олган ҳолда — 3,53 миллион сўмдан 4,06 миллион сўмгача;
- белгиланган ёшга доир энг кам пенсия миқдоридан (834 000 сўмдан) 920 000 сўмгача пенсия олувчиларнинг ёшга доир пенсиялари миқдори — 920 минг сўмгача;
- зарур иш стажига эга бўлмаган кекса ёшдаги фуқароларга бериладиган нафақа миқдори — 648 минг сўмдан 745 минг сўмгача;
- иш стажи тўлиқ бўлмаган чоғдаги ёшга доир пенсиянинг энг кам миқдори қўшимча тўловни ҳисобга олган ҳолда — 648 минг сўмдан 745 минг сўмгача;
- ўзгалар парваришига муҳтож ногиронлиги бўлган 18 ёшгача болаларнинг парвариши билан банд бўлган боланинг қонуний вакилига бериладиган нафақа миқдори — 648 минг сўмдан 745 минг сўмгача;
- боқувчисини йўқотганлик нафақаси олувчиларнинг бир нафар меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун нафақа миқдори — ойига 745 000 сўм этиб белгиланади ва кейинги ҳар бир меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун учун 244 минг сўм қўшилади (илгари 648 минг + 212 минг);
- боқувчисини йўқотганлик пенсияси олувчиларнинг бир нафар меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун пенсиянинг энг кам миқдори — ойига 745 000 (илгари 648 минг сўм) сўм этиб белгиланади ва кейинги ҳар бир меҳнатга қобилиятсиз оила аъзоси учун амалдаги тартибга мувофиқ пенсия тўланади.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 12 августа подписал указ о повышении размеров заработной платы, пенсий и пособий.
Как мы сообщали, с 1 сентября размеры пенсий и пособий в Узбекистане повышаются на 15%. С 1 октября зарплаты бюджетников вырастут на 10%, а педагогических и медицинских работников — на 15%. Установлены также новые МРОТ (+10%) и БРВ (+10,3%).
Помимо этого, также на 15% повышается размер следующих пенсий и пособий:
- минимальный размер пенсии по инвалидности при неполном стаже работы — с 800 тысяч до 920 тысяч сумов в месяц;
- размер пособия по инвалидности, выплачиваемого нетрудоспособным гражданам, и пособия лицам с инвалидностью с детства — с 800 тысяч до 920 тысяч сумов;
- минимальный размер пенсии, включая надбавки, лицам, ставшим инвалидами в результате войны 1941 — 1945 годов, и её участникам, а также бывшим несовершеннолетним узникам фашистских концлагерей и лицам, работавшим в период блокады города Ленинграда, — с 3,53 млн до 4,06 млн сумов;
- размер пенсии по возрасту получающих пенсии в размере от установленного минимального размера пенсии по возрасту (834 тысяч сумов) до 920 тысяч сумов — до 920 тысяч сумов;
- размер пособия престарелым гражданам, не имеющим необходимого стажа работы, — с 648 тысяч до 745 тысяч сумов;
- минимальный размер пенсии по возрасту при неполном стаже работы с учётом доплаты — с 648 тысяч до 745 тысяч сумов;
- размер пособия законному представителю ребёнка, занятому уходом за детьми с инвалидностью в возрасте до 18 лет, нуждающимися в постороннем уходе, — с 648 тысяч до 745 тысяч сумов в месяц.
- размер пособия на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пособия по случаю потери кормильца — 745 тысяч сумов в месяц с прибавлением по 244 тысяч сумов на каждого следующего нетрудоспособного члена семьи (было 648 тысяч + 212 тысяч);
- минимальный размер пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи получателя пенсии по случаю потери кормильца — с 648 тысяч до 745 тысяч сумов с выплатой пенсии каждому следующему нетрудоспособному члену семьи в соответствии с действующим порядком.
Напомним, 1 февраля уже повышали минимальные пенсии и пособия, однако 30 апреля минимальные потребительские расходы (МПР), которые используются для определения черты бедности в стране, были повышены на 4,3% — с 621 тысячи до 648 тысяч сумов в месяц. Таким образом, этот показатель оказался выше размера пенсий и пособий, хотя по Конституции размеры пенсий, пособий и других видов социальной помощи, установленных законом, не могут быть ниже официально установленных МПР.
С 1 мая на 4,3% были повышены минимальные размеры пенсии по возрасту при неполном стаже работы и пенсии на одного нетрудоспособного члена семьи по случаю потери кормильца. Эта сумма доведена до показателя минимальных потребительских расходов (черты бедности).