Шавкат Мирзиёев 14 август куни камбағалликни қисқартириш ва ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштириш чора-тадбирларига оид тақдимот билан танишди, деб хабар берди унинг матбуот хизмати.
Айтилишича, 2020 йилда жорий қилинган тизим натижасида узоқ йиллар оғир вазиятда бўлган 3 миллиондан зиёд одамнинг шароити яхшиланиб, камбағаллик даражаси 17 фоиздан 11 фоизга тушган.
Шу билан бирга, келгуси уч йилда камбағаллик даражасини 11 фоиздан 7 фоизга қисқартириш мақсад қилинган. Аммо ҳозиргача бўлган тизим билан натижадорликни ошириш қийин, деди президент. Унинг таъкидлашича, камбағал оилани танлашда аниқлик, уларни бу ҳолатдан олиб чиқиш ва маблағ ажратишда яхлитлик етишмаяпти.
Шу муносабат билан 12 июль куни Фарғона вилоятида ўтган йиғилишда давлат раҳбари бу борада янгича ёндашувлар кераклиги, энди камбағалликни қисқартириш ва ижтимоий ҳимоя бир тизимда бўлишини айтган эди. Тақдимотда ушбу икки соҳани мутаносиб ривожлантириш бўйича таклифлар кўриб чиқилди.
Унга кўра, таҳлиллардан келиб чиқиб, камбағалликни аниқлаш мезонлари ва манзилли рўйхати шакллантирилади. Жумладан, унга «Ижтимоий ҳимоя ягона реестри»даги ҳамда камбағалликка тушиш хавфи юқори бўлганлар киритилади. Бундай оилалар «маҳалла еттилиги» ва фаоллари томонидан овоз бериш йўли билан тасдиқланади. Камбағалликдан чиқаришга қаратилган барча ижтимоий хизмат ва ёрдамлар «Инсон» марказлари томонидан амалга оширилади.
Камбағаллик омилларини ўрганиш учун ижтимоий ҳимоя ва бандлик масалаларида 8 та йўналишда ягона саволнома ишлаб чиқилади. Шу асосида оилаларнинг имкониятлари баҳоланиб, 3 та тоифага ажратилади. Ҳар бир оилага индивидуал ёндашилиб, «оёққа туриши»га кўмаклашилади.
Шу тариқа камбағаллик даражаси юқори бўлган маҳаллалар рўйхатини шакллантириш ҳам режалаштирилмоқда. ИҲМА ва ҳокимликлар томонидан ҳар йили 50 та маҳалла танлаб олиниб, улар камбағаллик ва ишсизликдан холи ҳудудга айлантириб борилади.
Тақдимотда қайд этилишича, ҳоким ёрдамчиларига 20 дан ортиқ вазифа юклатилгани сабабли камбағалликни қисқартириш масаласи иккиламчи даражага тушиб қолган. «Энди ҳоким ёрдамчиларининг фаолияти қайта кўриб чиқилиб, асосий эътибор камбағалликни қисқартириш ва улар бандлигини таъминлашга қаратилади», — дейилади хабарда.
Йиғилишда ҳар йили камбағалликни қисқартиришга 14 триллион сўм йўналтирилаётгани, лекин бу маблағ 40 турдаги молиявий воситалар орқали 10 га яқин идора томонидан берилаётгани ҳам кўрсатиб ўтилди. Ягона ёндашув йўқлиги боис бу тизим ҳам ўзгартирилади.
Хусусан, маблағлар ҳудуд, туман ва маҳаллалар кесимида камбағал оилалар сонидан келиб чиқиб, мос равишда агентлик ва ҳокимликлар томонидан тақсимланади. Бунда маблағлар, биринчи навбатда, оилани камбағалликдан чиқаришга йўналтирилади.
Камбағалликни қисқартиришга қаратилган дастурлар ижроси бўйича 3 босқичда — маҳалла ва туман, вилоят ҳамда республика даражасида мониторинг ташкил қилинади. Бу борада жамоатчилик назорати кучайтирилади.
Иш ўринларини захиралаш амалиёти ўрнига эҳтиёжманд кишиларни ишга олган тадбиркорлар учун солиқ имтиёзлари жорий қилинади. Бўш иш ўринларини тўлиқ рақамлаштириш, буюртмачини касаначи ва фрилансерга боғлайдиган онлайн платформа ташкил қилиш кутилмоқда. «Ишга марҳамат» мономарказларида камбағал фуқароларни хизматлар соҳасида замонавий касбларга ўргатиш йўлга қўйилади.
«Охирги йилларда тўпланган тажриба ва одамларнинг эҳтиёжидан хулоса қилиб, камбағалликни қисқартиришни янги босқичга олиб чиқиш керак. Эҳтиёжманд инсонларнинг хоҳиши ва имкониятини қўллаб-қувватлаб, ҳаётга, жамиятга олиб кириш зарур. Умуман, ҳар қандай ижтимоий ёрдам пировардида бандликка боғланиши шарт», — деди Шавкат Мирзиёев.

Президент Шавкат Мирзиёев 14 августа ознакомился с презентацией о мерах по совершенствованию системы сокращения бедности и социальной защиты.
По данным пресс-служба главы государства, с 2020 года уровень бедности в Узбекистане снизился с 17 до 11%, «улучшились условия жизни более 3 миллионов человек, которые долгие годы находились в тяжёлом положении».
Поставлена цель в ближайшие три года снизить уровень бедности до 7%. Отмечается, что с действующей системой сложно и далее повышать результативность, поскольку «недостаёт чётких критериев определения бедности, целостного подхода к выведению семей из этого положения и распределению средств».
На совещании 12 июля Шавкат Мирзиёев заявлял, что отныне сокращение бедности и социальная защита будут осуществляться в рамках единой системы.
С презентацией предложений выступил директор Национального агентства социальной защиты при президенте Мансурбек Оллоёров. На встрече также присутствовала его первый заместитель Шахноза Мирзиёева и вице-премьер Джамшид Кучкаров.
На основе анализа предлагается сформировать критерии определения бедности и адресный список, в который будут включены лица из Единого реестра социальной защиты и семьи, подверженные высокому риску попадания в состояние бедности. Такой статус будет утверждаться семёркой и активистами махалли путём голосования. Все социальные услуги и помощь, направленные на выведение из бедности, будут осуществляться центрами «Инсон».
Для изучения факторов бедности будет разработан единый опросник в сфере социальной защиты и занятости по 8 направлениям. На его основе будут осуществляться оценка возможностей семей и классификация по 3 категориям. К каждой семье будут применяться индивидуальные подходы и помощь.
По этому же принципу будет сформирован список махаллей с высоким уровнем бедности. Национальное агентство социальной защиты и хокимияты ежегодно будут отбирать 50 таких махаллей и работать над превращением их в территорию, свободную от бедности и безработицы.
На сегодняшний день на помощников хокимов возложено более 20 задач, поэтому «вопрос сокращения бедности отошёл на второй план». Отныне деятельность помощников хокимов будет пересмотрена, основное внимание будет уделено сокращению бедности и обеспечению занятости населения.
Как сообщается, ежегодно на сокращение бедности выделяется 14 трлн сумов. Но эти средства распределяются через 40 видов финансовых инструментов, около 10 ведомств, отсутствует единый подход. В связи с этим будет изменена и данная система.
Распределять средства будут агентство и хокимияты в разрезе регионов, районов и махаллей исходя из количества малообеспеченных семей. При этом средства будут направляться в первую очередь на выведение семьи из бедности.
Кроме того, планируется организовать мониторинг исполнения программ, направленных на сокращение бедности, в три этапа — на уровне махалли-района, области и республики. Общественный контроль в этом направлении намечено усилить.
Вместо практики резервирования рабочих мест планируется ввести налоговые льготы для предпринимателей, нанявших на работу нуждающихся лиц. Вакансии будут полностью цифровизированы. Будет создана онлайн-платформа, которая свяжет заказчика с надомным работником и фрилансером. В моноцентрах «Ишга мархамат» планируется наладить обучение малоимущих граждан современным профессиям в сфере услуг.
«Исходя из накопленного в последние годы опыта и потребностей людей, необходимо вывести сокращение бедности на новый уровень. Необходимо поддерживать желания и возможности нуждающихся людей, вовлекать их в жизнь общества. В целом любая социальная помощь в конечном итоге должна быть увязана с занятостью», — сказал Шавкат Мирзиёев.