Япония бош вазири Фумио Кишида сентябрь ойида ҳукмрон Либерал-демократик партия (ЛДП) етакчиси сифатида иккинчи муддатга сайланмайди, деб ёзмоқда The Japan Times.
Кишида бундай қарорни қатор можаролар, айниқса, ЛДП билан боғлиқ, сиёсий хайрияларни ўзлаштириш бўйича можародан кейин ҳукумат рейтингларининг пасайиши фонида қабул қилди. Ўшанда бир нечта вазирлар, шунингдек, Вазирлар Маҳкамаси бош котиби ва Кишиданинг ўнг қўли Хирокадзу Мацуно истеъфога чиққанди.
«ЛДП ўзгарганини яққол кўрсатишнинг энг осон йўли — четлашиш. Мен бўлажак раислик сайловларида иштирок этмайман», — деди Кишида 14 август куни ўз қароргоҳида бўлиб ўтган матбуот анжуманида.
«Агар сиёсат ва сиёсатчиларга етарлича ишонч бўлмаса, ҳукумат асосий сиёсий қарорларни илгари сура олмайди» — дея тушунтирди у.
Бош вазир партия раҳбари томонидан «одатий аъзо» сифатида сайланадиган ҳар қандай шахсни қўллаб-қувватлашини таъкидлади.
«Партия етакчиси сифатида мен ҳеч иккиланмасдан унинг аъзолари қилган ишлар учун жавобгарликни ўз зиммамга оламан», — деди Кишида ва хайр-эҳсонлар можароси бошланганидан бери кетиш ҳақида ўйлаганини ва баёнот бериш учун қулай пайтни кутганини қўшимча қилди.
Япониянинг NHK телеканали томонидан ўтказилган сўров шуни кўрсатдики, август ойида Кишиданинг қўллаб-қувватлаш даражаси 25 фоизгача тушиб кетган. Ноябрь ойида, жанжал бошланишидан олдин, бу кўрсаткич 29 фоизни ташкил этган.
Июль ойида Asahi Shimbun газетаси томонидан ўтказилган сўровда респондентларнинг 74 фоизи сентябрь ойида бўлиб ўтган партия етакчиси сайловларидан кейин Кишиданинг ўз лавозимида қолишини хоҳламасликларини билдирган.
Ким партия президенти ва бош вазир бўлиши ҳозирча номаълум, деб ёзади The Japan Times. Номзодлар сайловда иштирок этиш учун камида 20 нафар қонун чиқарувчи ҳамкасбларининг розилигини олиши керак.
- 67 ёшли Фумио Кишида 2021 йил сентябрида ЛДП раҳбари этиб сайланганди. Ўша йили у Япония бош вазири лавозимини эгаллади. Бунгача у Мудофаа вазирлиги раҳбари ва ташқи ишлар вазири лавозимларида ишлаган.
- 9−12 август кунлари Кишида Қозоғистон, Ўзбекистон ва Мўғулистонга ташриф буюриши керак эди, аммо Японияда кучли зилзила бўлиши мумкинлиги ҳақида огоҳлантириш туфайли у ташрифни бекор қилган.

Премьер-министр Японии Фумио Кисида не будет баллотироваться на второй срок в качестве лидера правящей Либерально-демократической партии (ЛДП) в сентябре, сообщает The Japan Times.
Такое решение Кисида принял на фоне падения рейтингов правительства из-за череды скандалов, особенно скандала с присвоением политических пожертвований в ЛДП осенью прошлого года. Тогда в отставку ушли несколько министров, а также генеральный секретарь Кабмина и правая рука Кисиды Хирокадзу Мацуно.
«Самый простой способ ясно показать, что ЛДП изменилась, — это уйти в сторону. Я не буду принимать участие в предстоящих выборах председателя», — заявил Кисида на пресс-конференции в своей резиденции 14 августа.
«Правительство не сможет продвигать ключевые политические решения, если не будет достаточного доверия к политике и политикам», — объяснил он.
Премьер отметил, что поддержит любого, кто будет избран главой партии как «рядовой член».
«Как лидер партии, я без колебаний беру на себя ответственность за то, что сделали её члены», — сказал Кисида, добавив, что думал об уходе с тех пор, как всплыл скандал с пожертвованиями, и ждал подходящее время, чтобы сделать заявление.
Опрос японского телеканала NHK показал, что уровень поддержки Кисиды упал до 25% в августе. В ноябре, до начала скандала, этот показатель составлял 29%.
В опросе, проведённом газетой Asahi Shimbun в июле, 74% респондентов заявили, что не хотят, чтобы Кисида оставался на своей должности после сентябрьских выборов лидера партии.
Кто станет президентом партии и, почти наверняка, премьер-министром, пока неясно, пишет The Japan Times. Кандидатам необходимо получить не менее 20 одобрений от коллег-законодателей, чтобы баллотироваться на выборах.
• 67-летний Фумио Кисида был избран лидером ЛДП в сентябре 2021 года. В том же году он занял пост премьер-министра Японии. До этого он занимал должности главы Минобороны и министра иностранных дел.
• 9−12 августа Кисида должен был посетить Казахстан, Узбекистан и Монголию, но отменил визит в связи с предупреждением о возможном мощном землетрясении в Японии.