13 август куни жиноят ишлари бўйича Бекобод тумани судида апрель ойида турмуш ўртоғини ўз жонига қасд қилишга мажбурлаганликда гумон қилиниб қўлга олинган фуқаро Д.Х.га (1989 йилда туғилган, муқаддам судланган) нисбатан ҳукм чиқарилди. Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Абидов хабар берди.
Эслатиб ўтамиз, Тошкент вилоятининг Бекобод туманида 28 ёшли аёл уйнинг бешинчи қаватидан қулаб ҳалок бўлган эди. У турмуш ўртоғи томонидан мунтазам равишда зўравонликка учрагани хабар қилинган. Ҳодиса гувоҳи бўлган қўшниларга кўра, аёл пастга тушиб кетиши олдидан «яшашни истамайман, калтакларингдан тўйиб кетдим», дея бақирган. Илгари унга уч марта ҳимоя буйруғи берилган, аммо бу аёлга ёрдам бермаган. Ундан икки қиз фарзанди қолган.
Суд қарори билан Д.Х. Жиноят кодексининг 103-моддаси 2-қисмида (Ўзини ўзи ўлдириш даражасига етказиш) назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топилиб, 9 йил муддатга озодликдан маҳрум этилди. У жазони умумий тартибли колонияда ўтайди.

Бекабадский районный суд по уголовным делам 13 августа вынес приговор гражданину Д. Х. (1989 года рождения, ранее судим), который в апреле был задержан по подозрению в доведении жены до самоубийства. Об этом сообщил пресс-секратарь Верховного суда Азиз Абидов.
Напомним, 28-летняя женщина скончалась, упав с пятого этажа дома в Бекабадском районе Ташкентской области. Сообщалось, что она регулярно подвергалась насилию со стороны мужа. По рассказу свидетелей, перед падением женщина крикнула: «Не хочу жить, устала от твоих побоев». Ранее ей трижды выдавали охранный ордер, но это не помогло женщине. У погибшей остались две дочери.
Решением суда Д. Х. был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного пунктом 2 статьи 103 (Доведение до самоубийства) Уголовного кодекса, и приговорён к 9 годам лишения свободы. Он будет отбывать наказание в колонии общего режима.