Американинг Sierra Nevada Corporation хусусий компанияси Ўзбекистон билан олтита Pilatus PC-12 самолётини реставрация қилиш бўйича шартнома имзолади. Бу ҳақда АҚШ Мудофаа вазирлиги сайтида қайд этилган.
Олдин имзоланган шартнома бўйича 64,24 миллион долларлик буюртма самолётларни хизматга қайтариш, соҳа вакилларини қўллаб-қувватлаш ва олтита PC-12 самолёти учун пудратчи логистика ёрдамини кўзда тутади.
Иш Ўзбекистонда амалга оширилади ва 2027 йилнинг 7 августига қадар якунланиши кутилмоқда.
Шартнома АҚШнинг Хорижий ҳарбий савдо дастури доирасида амалга оширилади. Қурол экспортини назорат қилиш тўғрисидаги қонуннинг 3-бўлимига кўра, агар президент расмий равишда «бундай қилиш Қўшма Штатлар хавфсизлигини кучайтиради ва дунё тинчлигига ёрдам беради» деб ҳисобласа, Қўшма Штатлар мудофаа маҳсулотлари ва хизматларини хорижий давлатлар ва халқаро ташкилотларга сотиши мумкин.
Шартнома имзоланаётган вақтда Хорижий ҳарбий савдо траст фондидан 26 миллион доллардан ортиқ маблағ ажратилган. Ушбу фонд одатда мижозлардан олинган тўловлар учун ишлатилади.
Шартнома бўйича пудратчи Огаё штати Райт-Паттерсон ҳаво кучлари базасидаги Ҳаво кучларининг ҳаётий айланмасини бошқариш марказидир.
2021 йил ноябрь ойида Uzbekistan Airways Миллий авиакомпанияси Швейцариянинг Pilatus Aircraft самолёт ишлаб чиқарувчисининг биринчи самолёти — Pilatus PC-12 ни ишлатишни бошлади. 2021 йил августида Толибон Кобулни эгаллаб олганида Ўзбекистон чегарасини кесиб ўтган самолётлар орасида бир нечта PC-12 ҳам бўлган.
Pilatus PC-12 бир двигателли турбовинтли самолётдир. PC-12 одатда корпоратив реактив ёки минтақавий реактив сифатида ишлатилади.
Sierra Nevada Corporation самолётларни модификациялаш ва интеграциялашуви, космик компонентлар ва тизимлар ҳамда киберхавфсизлик ва соғлиқни сақлаш учун тегишли технология маҳсулотларига ихтисослашган америкалик хусусий аэрокосмик ва ички хавфсизлик пудратчисидир.

Американская частная компания Sierra Nevada Corporation заключила контракт с Узбекистаном на восстановление шести самолётов Pilatus PC-12. Об этом говорится на сайте Министерства обороны США.
Заказ на сумму 64,24 млн долларов в рамках ранее подписанного контракта предусматривает возвращение самолётов в эксплуатацию, поддержку представителей на местах и логистическую поддержку подрядчика для шести самолётов PC-12.
Работы будут выполняться в Узбекистане и, как ожидается, будут завершены к 7 августа 2027 года.
Контракт будет реализован в рамках программы зарубежных военных продаж США (Foreign Military Sales). Согласно разделу 3 закона о контроле за экспортом оружия, США могут продавать оборонную продукцию и услуги зарубежным странам и международным организациям, если президент признаёт, что «это укрепит безопасность США и будет способствовать миру во всем мире».
На момент подписания контракта из Фонда программы зарубежных военных продаж (The Foreign Military Sales Trust Fund) выделены средства в размере более 26 млн долларов. Этот фонд обычно используется для платежей, полученных от покупателей.
Подрядчиком в рамках контракта является Центр управления жизненным циклом Военно-воздушными силами на базе ВВС Райт-Паттерсон в штате Огайо.
Сайт Airforce Technology пишет, что возвращение в строй самолётов по этому контракту расширит возможности Узбекистана по проведению наблюдения, транспортировке и другим миссиям.
Напомним, несколько PC-12 были в числе самолётов, которые пересекли границу Узбекистана в дни захвата Кабула «Талибаном» в августе 2021 года.
В декабре 2021 года компания Uzbekistan Airways приобрела первый самолёт швейцарской авиастроительной компании Pilatus Aircraft — Pilatus PC-24. Сейчас он используется для полётов правительственных делегаций.
Pilatus PC-12 — одномоторный турбовинтовой самолёт. PC-12, как правило, используется в качестве корпоративного самолёта или регионального лайнера.
Sierra Nevada Corporation — американская частная компания, подрядчик в сфере аэрокосмической и национальной безопасности, специализирующийся на модификации и интеграции самолётов, космических компонентах и системах, а также сопутствующих технологических продуктах для кибербезопасности и здравоохранения.