Тожикистон президенти Эмомали Раҳмон Марказий Осиё давлатлари раҳбарларининг маслаҳат учрашувида сўзлаган нутқида сўнгги олти йилда минтақада ҳамкорлик ривожланиб бораётганидан мамнунлигини билдирди ва буни давлатлар раҳбарларининг кучли сиёсий иродаси самараси сифатида баҳолади, деб хабар қилди унинг матбуот хизмати.
У сўзида ҳамкасбларининг эътиборини савдо-иқтисодий алоқаларни кенгайтириш, қишлоқ хўжалиги ва саноат соҳаларида дастурлар ишлаб чиқиш, йирик транспорт, инфратузилма ва логистика лойиҳаларини амалга ошириш, гидроэнергетика ресурсларидан самарали фойдаланишга, шунингдек, маданий-гуманитар соҳадаги ўзаро ҳамкорлик масалаларига қаратди.
Давлат раҳбари минтақада яшил иқтисодиётни ривожлантиришнинг асосий омилларини ҳам санаб ўтди: электрон тижорат, рақамли технологиялар ва энергетика, айниқса, яшил энергия соҳаларида ҳамкорликни мустаҳкамлаш.
Тожикистон президенти «Дунёда тез ўзгаришлар юз бераётган ҳозирги шароитда Марказий Осиё келажаги бўйича ягона позицияни шакллантириш зарурати бор»лигини айтди.
Эмомали Раҳмоннинг таъкидлашича, беш йил давомида минтақада товар айирбошлаш ҳажми 80 фоиздан ошган ва 10 миллиард доллардан ўтган. Тожикистон раҳбарининг сўзларига кўра, агар салоҳиятдан фойдаланилса, яқин келажакда у 20 миллиард долларга етиши мумкин.
Тожикистон раҳбари Марказий Осиё мамлакатлари саноат вазирларининг биринчи йиғилишини келаси йили Душанбеда ўтказишни таклиф қилди.
Эмомали Раҳмон маслаҳат учрашувлари доирасида ҳар йили «Экспо — Марказий Осиё» кўргазмасини ўтказиш фойдали эканини ҳам таъкидлади.
Ўсиб бораётган глобал таҳдид ва хавфлар фонида Тожикистон президенти хавфсизлик соҳасида ҳамкорликнинг янги самарали шаклларини ишлаб чиқишни таклиф қилди. Шунингдек, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар ўртасида яқин ҳамкорлик механизмларини яратиш таклифини илгари сурди.

Президент Таджикистана Эмомали Рахмон, выступая на Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, выразил удовлетворение развитием сотрудничества в регионе за последние шесть лет и расценил это как результат твёрдой политической воли руководителей стран, сообщила пресс-служба главы государства.
В своей речи он обратил внимание коллег на расширение торгово-экономических связей, разработку программ в сферах сельского хозяйства и промышленности, реализацию крупных транспортных, инфраструктурных и логистических проектов, эффективное использование гидроэнергетических ресурсов, а также взаимодействие в культурно-гуманитарной сфере.
консультативная встреча глав государств центральной азии, таджикистан, эмомали рахмон
Глава государства также перечислил ключевые факторы развития «зелёной» экономики в регионе: укрепление сотрудничества в сферах электронной коммерции, цифровых технологий и энергетики, особенно «зелёной» энергетики.
Президент Таджикистана заявил, что «в нынешних условиях стремительного изменения мира возникла необходимость формирования общей позиции к будущему Центральной Азии».
Эмомали Рахмон подчеркнул, в течение пяти лет товарооборот в регионе увеличился более чем на 80% и превысил 10 млпд долларов. По мнению главы Таджикистана, в ближайшее время он может достигнуть 20 млрд долларов при использовании потенциала.
Глава Таджикистана предложил провести первую встречу министров промышленности стран Центральной Азии в следующем году в Душанбе.
Эмомали Рахмон также признал полезным проведение ежегодной выставки «Экспо — Центральная Азия» в рамках консультативных встреч.
На фоне возрастания глобальных вызовов и угроз президент Таджикистана предложил разработать новые эффективные формы сотрудничества в сфере безопасности. Он также выдвинул предложение создать механизмы тесного сотрудничества между правоохранительными органами.