Олимпия ўйинларидаги иккинчи олтин медалини қўлга киритган ўзбекистонлик таэквондочи Улуғбек Рашитов финалдаги ғалабаси ҳақида фикр билдирди.
«Мамлакатимизда туғилганимдан ниҳоятда хурсандман ва ниҳоятда фахрланаман. Ҳурматли президентимизга раҳмат айтмоқчиман, барча шароитлар яратилган, бунинг натижасида ғалаба қозониш учун барча имкониятлар мавжуд. Барчага, бутун халқимизга айтмоқчиманки, сизнинг қўллаб-қувватловингиз шунчаки максимал даражада сезилди. Мен барчангизни жуда яхши кўраман. Она, ота, Мариш — сизлар мен учун ҳамма нарсасиз. Сизни ҳар сонияда ҳис қилдим. Мен сизни жуда яхши кўраман. Тез орада уйга қайтаман», — деди у.
9 августга ўтар кечаси финал жангида Улуғбек Рашитов иорданиялик Заид Абдул Каримни мағлуб этди (жанг видеоси).
Улуғбек Рашитов — Ўзбекистоннинг ҳозирги вақтда икки карра Олимпия чемпиони ҳисобланадиган биринчи спортчиси. Курашчи Артур Таймазов Ўзбекистон ҳисобига учта Олимпиада «олтин»ини қўлга киритган, бироқ допинг тестидан сўнг Пекин-2008 ва Лондон-2012 ўйинларининг иккита олтин медалидан маҳрум этилган.
Эслатиб ўтамиз, 9 августга ўтар кечаси боксчи Хасанбой Дўсматов ҳам икки карра Олимпиада чемпиони бўлди ва бу борада Улуғбек Рашитовга қўшилди. У илк ғолиблигини Рио-2016 да қўлга киритган.

Тхэквондист Узбекистана Улугбек Рашитов, завоевавший свою вторую золотую медаль на Олимпийских играх, прокомментировал свою победу в финале.
«Я безумно счастлив и безумно горд, что я родился в нашей стране. Хочу поблагодарить нашего уважаемого президента, созданы все условия, благодаря которым есть просто все возможности, чтобы побеждать. Хочу всем, всему нашему народу сказать, что просто максимально чувствовалась ваша поддержка. Я вас всех очень сильно люблю. Мам, пап, Мариш — вы для меня всё. Я чувствовал вас каждую свою секунду. Я вас очень сильно люблю. Скоро уже приеду домой», — заявил он.
В финальном поединке в ночь на 9 августа Улугбек Рашитов победил Заида Абдул Карима из Иордании (видео боя).
Улугбек Рашитов — первый спортсмен Узбекистана, на данный момент считающийся двукратным олимпийским чемпионом. Борец Артур Таймазов брал за Узбекистан три «золота» Олимпиады, но после допинг-тестов его лишили двух золотых наград за Игры в Пекине-2008 и Лондоне-2012.
В ночь на 9 августа также выступил боксёр Хасанбой Дусматов, который стал двукратным олимпийским чемпионом (первую награду завоевал в Рио-2016).
В субботу вечером действующий олимпийский чемпион Баходир Жалолов также может покорить это достижение.