Оммавий ахборот воситалари вакиллари билан учрашувда Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Қозоғистон президенти Қосим-Жомарт Тоқаев бўлиб ўтган музокаралар якунларига изоҳ берди, деб хабар қилди Ўзбекистон раҳбари матбуот хизмати.
«Биз кўп қиррали муносабатларимизда янги саҳифа очдик — Давлатлараро олий кенгашнинг биринчи мажлисини ўтказдик. Ушбу формат давлатлараро ҳамкорликнинг энг юқори даражасининг ифодаси бўлиб, мамлакатларимиз ва халқларимизнинг яқин алоқалари, уларнинг барча йўналишларда ҳамкорликни мустаҳкамлашга қатъий интилишини яққол намоён этади», — деди Ўзбекистон президенти.
Музокаралар чоғида парламентларнинг икки палатаси иштирокида Парламентлараро форум ташкил этиш масаласи кўриб чиқилди.
Савдо, саноат кооперацияси, энергетика, транспорт, қишлоқ ва сув хўжалиги, маданият соҳаларидаги ҳамкорликни янада чуқурлаштириш бўйича аниқ келишувларга эришилди. Юк ташиш ҳажмини ошириш учун максимал даражада қулай шарт-шароитларни яратиш, автомобиль ва темир йўлларни қуриш ва модернизация қилишни жадаллаштириш бўйича аниқ чора-тадбирлар муҳокама қилинди.
«Биз Транскаспий йўналиши ва „Шимол-Жануб“ коридоридан самарали фойдаланиш масалаларини кўриб чиқдик, Трансафғон темирйўли қурилиши доирасида қўшма лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан фикр алмашдик. Чегарада янги назорат-ўтказиш пунктларини очиш масаласи ишлаб чиқилди», — деди Қозоғистон президенти.
Яна бир стратегик йўналиш — озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш. Икки мамлакат ҳудудида қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини етиштириш ва етказиб бериш бўйича аниқ келишувларга эришилди.
Сувдан фойдаланиш ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш соҳаларида ҳамкорликнинг устувор йўналишлари белгилаб олинди. Томонлар трансчегаравий сув ресурсларидан биргаликда фойдаланиш масалаларида яқин ҳамкорликни давом эттиришга келишиб олди.
Якунда Шавкат Мирзиёев давлат ташрифи якунлари ва эришилган келишувлар Ўзбекистон ва Қозоғистон ўртасидаги дўстлик ва яхши қўшничилик, стратегик шериклик ва иттифоқчилик муносабатларини ҳар томонлама мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишонч билдирди.

На встрече с представителями СМИ по итогам переговоров президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Казахстана Касым-Жомарт Токаев поделились оценками встречи, сообщила пресс-служба узбекского лидера.
«Мы открыли новую страницу в наших многогранных отношениях — провели первое заседание Высшего межгосударственного совета. Этот формат является отражением самого высокого уровня межгосударственного взаимодействия и ярко демонстрирует тесные связи наших стран и народов, их твёрдое стремление укреплять сотрудничество по всем направлениям», — заявил президент Узбекистана.
В ходе переговоров был рассмотрен вопрос создания Межпарламентского форума с участием обеих палат парламентов.
Достигнуты договорённости об углублении сотрудничества в сферах торговли, промышленной кооперации, энергетики, транспорта, сельского и водного хозяйства, культуры. Обсуждены меры по формированию благоприятных условий для увеличения объёмов грузоперевозок, ускорению строительства и модернизации автомобильных и железных дорог.
«Мы рассмотрели вопросы эффективного использования Транскаспийского маршрута и коридора „Север — Юг“, обменялись мнениями по реализации совместных проектов в рамках строительства Трансафганской железной дороги. Проработан вопрос открытия новых пунктов пропуска на границе», — отметил президент Казахстана.
Ещё одно стратегическое направление — обеспечение продовольственной безопасности. Достигнуты договорённости о выращивании и поставках сельскохозяйственной продукции на территории двух стран.
Определены приоритетные направления сотрудничества в сферах водопользования и охраны окружающей среды. Стороны договорились о продолжении взаимодействия в вопросах совместного использования трансграничных водных ресурсов.
В завершение Шавкат Мирзиёев выразил уверенность, что итоги государственного визита и достигнутые договорённости будут способствовать укреплению отношений дружбы и добрососедства, стратегического партнёрства и союзничества между Узбекистаном и Казахстаном.